Ovoga proljeća otok Cres poziva sve goste koji žele istražiti lokalne specijalitete i uživati u tradicionalnim delicijama kao što su creska janjetina, maslinovo ulje i sirevi, a posebno u jedinstvenom iskustvu koje uključuje otkrivanje bogatstva otoka kroz njegovu pčelarsku baštinu. Pridružite se na događaju koji će se održati u subotu, 11. svibnja, kada će biti organizirana posebna tura kroz pčelinju oazu i prostrano polje kadulje, koje slovi za najveće na svijetu.
Na Cresu, gdje pčelarstvo ima dugu povijest, otok je postao poznat kao "otok meda" zbog obilja biljnih vrsta čiji nektar pčele koriste za proizvodnju visokovrijednog meda. Osim toga, creski med, posebice onaj od kadulje, cijenjen je među posjetiteljima i čest je odabir kao suvenir.
Planirana tura započinje u 10:00 sati kod Križića, točnije na raskrižju za mjesto Beli, gdje se posjetitelji upućuju prema pčelinjaku i prostranom kaduljinom polju, gdje će imati priliku osjetiti autentičan miris kaduljinog meda u procesu nastajanja. Uz stručno vođenje Mladena Dragoslavića iz Pčelarstva Dragoslavić, koji se pčelarstvom bavi od devedesetih godina i nastavlja obiteljsku tradiciju, posjetitelji će dobiti uvid u značaj i ljepotu creskog pčelarstva.
Kadulja, poznata kao kraljica ljekovitih biljaka, izazovna je za pčele zbog specifičnog oblika svojih cvjetova. Cvijet kadulje je dubok, a nektar se nalazi na vrlo tankom dnu čašice, zbog čega pčele ulažu znatan napor da do njega dođu. Osim po svojoj medonosnosti, kadulja je ključna i za održavanje krških pašnjaka na Cresu. Njezin snažan korijen čvrsto drži površinski sloj zemlje, omogućavajući rast trave na tlu koje kadulja učvršćuje. Među lokalnim pčelarima vlada mišljenje da je kadulja najvažnija medonosna biljka jer daje creskom medu karakterističan okus. Latinski naziv kadulje, Salvia, potječe od riječi "salvo", što znači spasiti ili iscijeliti, stoga se ime biljke često prevodi kao "spasiteljica" ili "iscjeliteljica".
Na otocima Cresu i Lošinju danas djeluje pedesetak pčelara, okupljenih u pčelarskoj udruzi koja nosi ime don Dinka Muškardina, pasioniranog pčelara iz Stivana i pionira u organizaciji otkupa i standardizacije meda. Zahvaljujući njegovim naporima, creski med od kadulje nekoć je bio cijenjen čak i na bečkom dvoru.
Kroz projekt koji se provodi, creski restorani i konobe nudit će jela pripremljena od lokalnih namirnica, što posjetiteljima omogućuje da istinski dožive i okuse bogatstvo creske gastronomije. Za više informacija o događanjima i ponudi posjetite web stranicu www.visitCres.hr.
Kreirano: utorak, 07. svibnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!