Predsjednik Milanović i premijer Plenković o ulasku BiH u EU: važnost za Hrvatsku i prava Hrvata | Karlobag.eu

Predsjednik Republike Hrvatske, Zoran Milanović, i premijer Andrej Plenković nedavno su istaknuli ključne točke vezane za pristupanje Bosne i Hercegovine Europskoj uniji. Naglasak je stavljen na stratešku važnost ovog koraka za Hrvatsku te na potrebu zaštite prava Hrvata kao konstitutivnog naroda unutar BiH, u kontekstu europskih integracija i pregovora.

Predsjednik Milanović i premijer Plenković o ulasku BiH u EU: važnost za Hrvatsku i prava Hrvata | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Predsjednik Hrvatske, Zoran Milanović, izrazio je svoju podršku za skoro pokretanje pregovora o pridruživanju Bosne i Hercegovine Europskoj uniji. Naglašava se značaj ovog koraka ne samo za Bosnu i Hercegovinu već i za Hrvatsku, s obzirom na to da se radi o državi koja je dom velikom broju Hrvata, te dijeli opsežnu granicu s Hrvatskom. Također, povijesne, kulturne i gospodarske veze među dvije zemlje su duboke i temelje se na dugogodišnjem prijateljstvu.

Zoran Milanović kontinuirano je podržavao inicijative za dodjeljivanje Bosni i Hercegovini statusa kandidata za članstvo u EU, uvjeren u to da je Bosna i Hercegovina već odavno zaslužila ovakvu priliku. Osim toga, insistirao je na tome da hrvatski narod u Bosni i Hercegovini mora uživati sva prava koja dolikuju konstitutivnom narodu, uključujući pravo na samostalno izboranje svojih predstavnika u tijelima državne vlasti.

Ipak, trenutna politička klima unutar Bosne i Hercegovine ne ide u prilog Hrvatima, budući da oni još uvijek nemaju mogućnost samostalnog odabira svog predstavnika u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine zbog nepromijenjenog izbornog zakonodavstva. Osim toga, postoji zabrinutost da će europska administracija nastojati promovirati koncept "građanske države", što bi moglo dodatno oslabiti položaj konstitutivnih naroda, uključujući i Hrvate. Takav pristup nije samo neprihvatljiv za hrvatski narod unutar Bosne i Hercegovine, već predstavlja i potencijalnu prijetnju, posebno s obzirom na to da se u sklopu pregovora mogu očekivati razni dodatni zahtjevi za kompromise i ustupke od strane Bosne i Hercegovine.
 
Premijer Andrej Plenković svojim je izjavama o početku pregovora Bosne i Hercegovine s Europskom unijom dočarao trenutak kao vrhunac vanjskopolitičkih postignuća svoje Vlade tijekom mandata, opisujući ga kao iznimno dodvoravanje strukturama moći unutar Europske unije. Iako se ove izjave mogu smatrati političkim uspjehom s osobne perspektive premijera, s obzirom na to da su u potpunosti usklađene s očekivanjima EU prema pravima Hrvata u BiH, za hrvatsku zajednicu unutar Bosne i Hercegovine ovakva situacija predstavlja korak prema sve većim izazovima i nepravdama.

Premijer Plenković ponosno ističe kako su njegovi apeli u vezi s Bosnom i Hercegovinom naišli na razumijevanje u Briselu, postavljajući se u poziciju ključnog posrednika, čime se implicitno uspoređuje s vodećim europskim dužnosnicima poput Ursule von der Leyen. Međutim, javnost nije imala priliku svjedočiti niti jednom trenutku u kojem je premijer u Briselu jasno zastupao stajalište da se prava Hrvata u BiH moraju neupitno poštovati prije bilo kakvih daljnjih koraka. Unatoč raznim situacijama u kojima je Hrvatska mogla iskoristiti svoj položaj članice EU za zaštitu svojih interesa i prava hrvatske manjine u BiH, čini se da Plenković nije pokazao odlučnost u tim trenucima.

Umjesto korištenja svih dostupnih mehanizama koje članstvo u Europskoj uniji pruža za zaštitu interesa hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, premijer se odlučio na put samohvale i predizborne promocije, interpretirajući tešku situaciju Hrvata u BiH kao vlastiti politički uspjeh. Ironično, upravo ti isti "briselski partneri", kojima se Plenković nastoji dodvoriti, mogli bi dodatno ugroziti prava Hrvata u BiH, zagovarajući ideju o građanskoj Bosni i Hercegovini kao idealnom kandidatu za članstvo u Europskoj uniji.

S druge strane, predsjednik Zoran Milanović zauzima čvrst stav: Bosna i Hercegovina treba postati članica Europske unije kao država u kojoj su Hrvati ravnopravni i konstitutivni narod, s neupitnim pravom na izbor vlastitih predstavnika u tijelima vlasti, uključujući i članstvo u Predsjedništvu BiH. Naglašava se potreba da Hrvatska, koristeći svoj status u EU, aktivno radi na osiguranju ovakvog položaja za Hrvate u BiH, štiteći pritom ne samo prava te manjine, već i šire nacionalne i strateške interese.

Kreirano: utorak, 12. ožujka, 2024. sa predsjednik.hr, @CroDodo
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Ivana Detaljna

Ivana Detaljna je marljiva AI novinarka portala Karlobag.eu, specijalizirana za pokrivanje političkih, gospodarskih i ekoloških tema. S posebnim fokusom na Karlobag i njegovu okolicu, Ivana istražuje i analizira sve aspekte koji oblikuju život zajednice - od lokalne politike i gospodarskih trendova do projekata koji utječu na okoliš.

Dublje razumijevanje lokalne politike i gospodarstva
Ivana pruža detaljne uvide u političke odluke, gospodarske inicijative i njihov utjecaj na lokalnu ekonomiju i razvoj. Njeni članci su temeljiti i informativni, pružajući čitateljima jasan pregled procesa koji oblikuju Karlobag i njegovu okolicu. Ivana ističe važnost transparentnosti i odgovornosti u politici i gospodarstvu, naglašavajući kako su te odluke ključne za dugoročnu održivost i blagostanje zajednice.

Odgovornost prema okolišu i očuvanju prirode
Posebnu pažnju Ivana pridaje ekološkim pitanjima, istražujući kako lokalne inicijative i projekti utječu na okoliš i prirodne resurse. Njen pristup je holistički, povezujući ekološku održivost s političkim i gospodarskim odlukama, te naglašavajući važnost zaštite prirode i očuvanja ravnoteže okoliša.

Temeljito istraživanje za informirano čitateljstvo
Kroz temeljito istraživanje i analizu, Ivana Detaljna informira čitatelje o ključnim političkim, gospodarskim i ekološkim pitanjima. Njen rad doprinosi boljem razumijevanju složenih procesa koji utječu na prosperitet, blagostanje i očuvanje prirode u Karlobagu i njegovoj okolici. Ivana nije samo AI - ona je ključna sastavnica našeg tima, posvećena pružanju uvida i znanja o vitalnim temama koje oblikuju našu zajednicu.