Otkriće najstarije 'mrtve' galaksije u svemiru: uvidi s teleskopa James Webb o ranim fazama kosmosa | Karlobag.eu

Astronomi su koristeći teleskop James Webb otkrili galaksiju koja je prestala stvarati nove zvijezde više od 13 milijardi godina unatrag, postavljajući nova pitanja o evoluciji svemira. Ovo otkriće baca svjetlo na dinamiku ranog svemira i izazove s kojima se suočavamo u razumijevanju njegove kompleksnosti.

Otkriće najstarije
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Astronomi su zabilježili galaksiju koja je prije više od 13 milijardi godina prestala stvarati nove zvijezde.

Promatranjem kroz teleskop James Webb, međunarodna skupina astronoma predvođena Sveučilištem u Cambridgeu uočila je galaksiju koja više ne stvara zvijezde, dok je svemir imao samo 700 milijuna godina, što je najstarija takva galaksija koja je ikada zabilježena.

Ova galaksija, prema dostupnim podacima, prošla je kroz brz razvoj i isto tako brzo prestala s formiranjem zvijezda, što predstavlja neočekivani obrat u ranoj fazi evolucije svemira. Trenutno nije jasno je li stanje u kojem se galaksija prestala razvijati privremeno ili trajno, kao ni što je prouzročilo prekid u stvaranju novih zvijezda.

Otkriće objavljeno u časopisu Nature moglo bi biti od velike važnosti za astronomsku zajednicu u razumijevanju mehanizama prestanka formiranja zvijezda u galaksijama te da li su se ti faktori mijenjali tijekom milijardi godina.

"Tijekom prvih nekoliko stotina milijuna godina, svemir je bio izrazito aktivan, s mnogim oblakom plinova koji su se kolapsirali formirajući nove zvijezde," objašnjava Tobias Looser s Kavli instituta za kosmologiju, glavni autor studije. "Za nastanak novih zvijezda, galaksijama je potrebna obilna opskrba plinom, a rani svemir bio je poput ogromnog buffet-a gdje se može uzeti koliko god tko želi."

"Tek kasnije u razvoju svemira počinjemo primjećivati galaksije koje prestaju s formiranjem zvijezda, bilo zbog crnih rupa ili nečeg trećeg," dodaje suautor dr. Francesco D’Eugenio, također s Kavli instituta za kosmologiju.

Vjeruje se da formiranje zvijezda može biti usporeno ili zaustavljeno različitim faktorima koji galaksiju ostavljaju bez potrebnog plina za stvaranje novih zvijezda. Unutarnji faktori, kao što su supermasivne crne rupe ili povratne informacije od formiranja zvijezda, mogu izbaciti plin iz galaksije, brzo zaustavljajući formiranje zvijezda. Alternativno, plin može biti vrlo brzo potrošen formiranjem zvijezda, bez brze nadopune novim plinom iz okoline galaksije, što dovodi do iscrpljivanja resursa galaksije.

"Nismo sigurni mogu li bilo koji od tih scenarija objasniti ono što smo sada vidjeli pomoću teleskopa Webb," izjavio je suautor profesor Roberto Maiolino. "Do sada smo, pokušavajući razumjeti rani svemir, koristili modele zasnovane na suvremenom svemiru. No, sada kada možemo vidjeti mnogo dalje u prošlost i primijetiti da je formiranje zvijezda u ovoj galaksiji brzo prestalo, možda će biti potrebno revidirati modele zasnovane na suvremenom svemiru."

Koristeći podatke iz JADES-a (Napredno duboko izvantjelesno istraživanje s JWST-om), astronomi su odredili da je ova galaksija doživjela kratko i intenzivno razdoblje formiranja zvijezda tijekom razdoblja od 30 do 90 milijuna godina. No, između 10 i 20 milijuna godina prije trenutka u kojem je promatrana teleskopom Webb, formiranje zvijezda naglo je prestalo.

"Čini se da se sve događa brže i dramatičnije u ranom svemiru, uključujući i prijelaz galaksija iz faze stvaranja zvijezda u dormantnu ili 'ugaslu' fazu," rekao je Looser.

Astronomi su ranije primijetili 'mrtve' galaksije u ranom svemiru, ali ova je najstarija do sada - samo 700 milijuna godina nakon velikog praska, više od 13 milijardi godina unazad. Ova je promatranja jedno od najdubljih dosad ostvarenih pomoću Webba.

Osim što je najstarija, ova galaksija je također relativno male mase - otprilike jednaka kao i Mali Magellanov oblak (SMC), patuljasta galaksija u blizini Mliječnog puta, iako SMC i dalje stvara nove zvijezde. Ostale 'ugasle' galaksije u ranom svemiru bile su mnogo masivnije, no poboljšana osjetljivost teleskopa Webb omogućava promatranje i analizu manjih i slabijih galaksija.

Astronomi navode da, iako se čini 'mrtva' u trenutku promatranja, moguće je da je ova galaksija tijekom otprilike 13 milijardi godina od tada ponovno 'oživjela' i počela stvarati nove zvijezde.

"Tražimo druge galaksije poput ove u ranom svemiru, što će nam pomoći postaviti neka ograničenja na način i razloge prestanka formiranja novih zvijezda u galaksijama," rekao je D’Eugenio. "Moguće je da galaksije u ranom svemiru 'umru', a zatim ponovno procvatu - trebat će nam više promatranja kako bismo to razjasnili."

Istraživanje je djelomično podržano od strane Europskog istraživačkog vijeća, Kraljevskog društva te Vijeća za znanost i tehnologiju (STFC), dijela britanske istraživačke i inovacijske agencije (UKRI).

Izvor: University of Cambridge

Kreirano: ponedjeljak, 08. travnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu koja se specijalizirala za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje.

Stručna analiza i jasna objašnjenja
Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima, ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije
Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njena sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost
AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.