Raskoš maglice i zvjezdanih sudara: tajna magnetizma masivnih zvijezda u sustavu HD 148937 | Karlobag.eu

Istraživanje sustava HD 148937 otkrilo je neobične značajke. U njemu su dvije masivne zvijezde sudjelovale u nasilnom spajanju, stvorivši magnetnu zvijezdu i neobičnu maglicu. Otkrića dobivena s Europske južne opservatorije mogla bi promijeniti razumijevanje magnetskih polja masivnih zvijezda.

Raskoš maglice i zvjezdanih sudara: tajna magnetizma masivnih zvijezda u sustavu HD 148937 | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Astronomi su tijekom promatranja para zvijezda u srcu izvanredne maglice naišli na iznenađenje. Obično su zvijezde u paru vrlo slične, poput blizanaca, no u slučaju HD 148937 jedna zvijezda izgleda mlađa i magnetična je, za razliku od druge. Novi podaci Europske južne opservatorije (ESO) upućuju na to da su u sustavu prvotno bile tri zvijezde dok se dvije od njih nisu sudarile i spojile. Taj je nasilan događaj stvorio okolnu maglicu i trajno promijenio sudbinu sustava.

Abigail Frost, astronomkinja u ESO-u u Čileu i glavna autorica studije objavljene danas u časopisu Science, izjavila je tijekom priprema za istraživanje kako joj se činilo da je ovaj sustav poseban. Sustav HD 148937 smješten je otprilike 3800 svjetlosnih godina od Zemlje, u smjeru sazviježđa Norma. Sastoji se od dvije zvijezde koje su znatno masivnije od Sunca i okružene su prekrasnom maglicom, oblakom plina i prašine. „Maglica koja okružuje dvije masivne zvijezde rijetkost je i doista nas je navela da pomislimo kako se morao dogoditi neki zanimljiv događaj u tom sustavu. Kada smo analizirali podatke, zanimljivost se samo povećavala.“

„Nakon detaljne analize, uspjeli smo utvrditi da masivnija zvijezda izgleda znatno mlađa od svoje pratilje, što nema smisla jer bi trebale biti nastale u isto vrijeme!“ izjavila je Frost. Razlika u godinama – jedna zvijezda izgleda da je barem 1,5 milijuna godina mlađa od druge – sugerira da je nešto moralo pomladiti masivniju zvijezdu.

Drugi dio slagalice je maglica koja okružuje zvijezde, poznata kao NGC 6164/6165. Stara je 7500 godina, stotine puta mlađa od obje zvijezde. Maglica također pokazuje vrlo visoku količinu dušika, ugljika i kisika. To je iznenađujuće jer se ti elementi obično očekuju u dubini zvijezde, a ne izvan nje; kao da ih je neki nasilan događaj oslobodio.

Kako bi rasvijetlili misterij, tim je sastavio devetogodišnje podatke prikupljene pomoću instrumenata PIONIER i GRAVITY, koji se nalaze na Very Large Telescope Interferometeru (VLTI) Europske južne opservatorije, smještenom u pustinji Atacama u Čileu. Također su koristili arhivske podatke s instrumenta FEROS u opservatoriju La Silla ESO-a.

„Mislimo da je ovaj sustav izvorno imao barem tri zvijezde; dvije od njih morale su biti blizu jedna drugoj u jednom trenutku orbite, dok je treća zvijezda bila puno udaljenija,“ objašnjava Hugues Sana, profesor na KU Leuven u Belgiji i glavni istraživač ovih opažanja. „Dvije unutarnje zvijezde su se spojile na nasilan način, stvorivši magnetnu zvijezdu i izbacivši nešto materijala, što je stvorilo maglicu. Udaljenija zvijezda formirala je novu orbitu s novospojenom, sada magnetnom zvijezdom, čime je nastao binarni sustav koji danas vidimo u središtu maglice.“

„Scenarij spajanja bio je već u mojoj glavi još 2017. godine kada sam proučavao promatranja maglice dobivena Herschelovim svemirskim teleskopom Europske svemirske agencije,“ dodaje suautor Laurent Mahy, trenutno viši istraživač na Kraljevskom opservatoriju Belgije. „Pronalazak razlike u dobi između zvijezda sugerira da je ovaj scenarij najvjerojatniji i mogao se pokazati samo s novim podacima ESO-a.“

Ovaj scenarij također objašnjava zašto je jedna od zvijezda u sustavu magnetna, a druga nije – još jedna neobična značajka HD 148937 koju su primijetili u podacima VLTI-a.

U isto vrijeme, pomaže riješiti dugogodišnju zagonetku u astronomiji: kako masivne zvijezde stječu svoja magnetska polja. Iako su magnetska polja česta značajka zvijezda male mase poput našeg Sunca, masivne zvijezde ne mogu na isti način održavati magnetska polja. Ipak, neke masivne zvijezde su doista magnetne.

Astronomi su već neko vrijeme sumnjali da masivne zvijezde mogu steći magnetska polja kada se dvije zvijezde spoje. No, ovo je prvi put da su istraživači pronašli takav izravan dokaz. U slučaju HD 148937, spajanje se moralo dogoditi nedavno. „Magnetizam u masivnim zvijezdama ne očekuje se da traje vrlo dugo u usporedbi s životnim vijekom zvijezde, stoga se čini da smo ovaj rijedak događaj promatrali vrlo brzo nakon što se dogodio,“ dodaje Frost.

Izgradnja iznimno velikog teleskopa (ELT) ESO-a, koji je trenutno u tijeku u čileanskoj pustinji Atacama, omogućit će istraživačima da detaljnije saznaju što se dogodilo u sustavu i možda otkriju još iznenađenja.

Izvor: European Southern Observatory

Kreirano: nedjelja, 14. travnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu koja se specijalizirala za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje.

Stručna analiza i jasna objašnjenja
Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima, ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije
Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njena sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost
AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.