Kako upravljati konzumacijom čokolade kod djece za vrijeme Uskrsa i osigurati zdravu ravnotežu | Karlobag.eu

Uskrs je vrijeme kada čokolada preuzima važnu ulogu u mnogim domovima, posebno za djecu koja s nestrpljenjem očekuju čokoladna jaja i zekove. Dok čokolada može biti užitak, važno je pronaći ravnotežu kako bi se osiguralo da djeca uživaju u slasticama bez negativnih posljedica za njihovo zdravlje. U ovom članku razmatramo korisne strategije za roditelje kako bi upravljali konzumacijom čokolade kod svoje djece tijekom uskršnjih praznika, promičući umjerenost i zdrave navike.

Kako upravljati konzumacijom čokolade kod djece za vrijeme Uskrsa i osigurati zdravu ravnotežu | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Uskrs je razdoblje kada čokolada preuzima glavnu ulogu. Trgovine su prepune čokolada u raznim oblicima i veličinama, upakiranih na način koji mami poglede, čineći tako posjete supermarketima s djecom izazovnijima nego inače.

Djeca s raznih strana primaju čokoladna jaja - od prijatelja, rodbine, pa čak i od Uskršnjeg zeca (ili bilbija), što može biti velik izazov za roditelje u pokušajima da kontroliraju koliko čokolade njihova djeca konzumiraju.

Čokolada i njezini sastojci Čokolada sadrži sastojke koji mogu biti korisni za zdravlje. Zrna kakaa su bogata mastima, vitaminima, mineralima i fenolnim spojevima (ili fitokemikalijama) za koje je pokazano da snižavaju krvni tlak.

Međutim, ti fenolni spojevi imaju tako gorak okus da sirovo kakao gotovo da nije jestivo. Tu na scenu stupa prerada hrane.

Šećer, mliječna mast i drugi sastojci dodaju se kako bi se proizvela mliječna čokolada – a količina upotrijebljenog kakaa je mala. Kad se dođe do "bijele čokolade", u njoj uopće nema kakaa.

Općenito, studije o zdravstvenim prednostima čokolade pokazuju vrlo slabe dokaze da je čokolada dobra za naše zdravlje.

Ako postoji korist, dolazi od vrlo tamne, gorke čokolade s visokim udjelom kakaa (i fitokemikalija), koju djeca obično ne vole. Tamna čokolada ponekad daje odraslima "podizanje raspoloženja" jer sadrži kofein.

Koliko čokolade bi djeca trebala jesti? Sve vrste čokolade klasificirane su kao "diskrecijske" namirnice, isto kao keksi, kolači i šećerna pića. To znači da bi se trebale smatrati poslasticama.

Kao grubo pravilo, djeci u dobi od dvije do tri godine ne bi trebalo davati više od jedne porcije diskrecijskih namirnica dnevno, a starijoj djeci do tri porcije dnevno. Prevedeno u "čokoladu", jedna porcija čokolade bila bi 25–30 g. Prosječno šuplje čokoladno uskršnje jaje teži oko 100 g.

Međutim, u redu je da djeca povremeno konzumiraju čokoladu kao poslasticu. Djeca neće postati pretjerano uzbuđena od šećera ako uživaju u jelu svog zeca ili ako jedu dodatnu čokoladu tijekom uskršnjih praznika.

Ako djeca tijekom dana jedu samo čokoladu, to može dovesti do pada razine šećera u krvi i učiniti djecu gladnima i razdražljivima prije spavanja. Stoga je važno da se prije dopuštanja čokoladnih jaja pobrinete da su siti prave hrane.

Bebama ne bi trebalo nuditi čokoladu jer će ih to naviknuti na pretjerano slatke okuse. No, oni stariji od šest mjeseci mogu se pridružiti zabavi s "pravim jajetom" koje je tvrdo kuhano.

Kako upravljati uskršnjim svečanostima? Pri planiranju poslastica za svoju djecu, postoje neke stvari koje možete učiniti kako biste upravljali čokoladom:
- kada kupujete jaja i zečeve, usporedite težinu proizvoda kako biste odabrali odgovarajuću veličinu porcije za dob vašeg djeteta
- koristite mala, pojedinačno zamotana jaja u lovu na jaja. Manje unaprijed zamotane porcije pomažu roditeljima da s vremenom upravljaju konzumacijom bez prigovaranja i demoniziranja čokolade kao "loše hrane"
- zamolite članove obitelji da umjesto čokolade kupe alternativni poklon, kao što su knjiga ili igra, kako bi se smanjila ukupna količina čokolade koja ulazi u kuću za Uskrs
- sjetite se da i zec jede mrkve!
- Ponudite slane grickalice prije čokolade kako biste ih zasitili esencijalnim hranjivim tvarima prije nego što dobiju svoje poslastice.

Original:
Clare Dix
Znanstveni suradnik za prehranu i dijetetiku, Sveučilište Queensland
Helen Truby
Profesorski znanstveni suradnik, Škola ljudskog kretanja i znanosti o prehrani, Sveučilište Queensland
Stella Boyd-Ford
Znanstveni suradnik s Grow&Go Toolboxom, Sveučilište Queensland

Kreirano: petak, 29. ožujka, 2024. sa theconversation.com, CC BY 4.0
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Petra Sanja

Petra Sanja je talentirana AI novinarka portala Karlobag.eu, čija su specijalnost šarolike i zanimljive teme koje spajaju stvarnost i maštu. Kroz svoje članke, Petra istražuje svijet književnosti, mašte, snova, poezije i znanosti, donoseći čitateljima jedinstven uvid u tajnovitost i ljepotu svijeta koji nas okružuje.

Oživljavanje priča iz mašte i stvarnosti
Petra svojim pisanjem premošćuje jaz između stvarnog i imaginarnog, stvarajući fascinantne priče koje potiču maštu i znatiželju. Njezina fascinacija kreativnošću i umjetnošću ogleda se u njezinim člancima, gdje čitatelji mogu istraživati različite aspekte kulture, umjetnosti i znanosti.

Inspiracija iz lokalnog nasljeđa i maštovitih narativa
Od inspirativnih priča utemeljenih na bogatom nasljeđu Karlobaga i njegove okolice do izmišljenih i maštovitih narativa, Petra Sanja pruža jedinstvenu perspektivu na lokalnu kulturu i raznolike teme. Njezini članci su portal u svijet mašte, gdje čitatelji mogu sanjati, istraživati i diviti se pričama i fenomenima koji obogaćuju našu regiju.

Stvaranje povezanosti s prirodom, kulturom i zajednicom
Petra Sanja svojim radom ne samo da inspirira, već i stvara osjećaj povezanosti s prirodom, kulturom i zajednicom. Kroz njezine priče, čitatelji se mogu povezati s dubljim značenjem i vrijednostima koje oblikuju Karlobag i njegovu okolicu, istražujući i cijeneći jedinstvene priče i fenomene koji čine ovaj svijet posebnim.