Inovacije u terapiji uređivanjem gena mijenjaju živote | Karlobag.eu

Pionirska terapija uređivanjem gena, primijenjena na pacijentima s nasljednim angioedemom, donosi značajna poboljšanja. Uspješno liječenje više od deset pacijenata putem CRISPR/Cas9 tehnologije otvara novo poglavlje u medicinskoj znanosti, pružajući nadu za trajno izlječenje genetskih poremećaja.

Inovacije u terapiji uređivanjem gena mijenjaju živote | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Novi proboj u liječenju genetskih bolesti: terapija uređivanjem gena mijenja živote

Pacijenti iz cijelog svijeta, uključujući one iz Novog Zelanda, Nizozemske i Ujedinjenog Kraljevstva, koji pate od nasljednog angioedema, genetske bolesti koja se manifestira kroz teške, bolne i nepredvidive napade oticanja, doživjeli su značajne promjene u svom životu zahvaljujući revolucionarnoj terapiji uređivanjem gena. Ova metoda, koja koristi CRISPR/Cas9 tehnologiju, pokazala je obećavajuće rezultate u liječenju više od deset pacijenata, s privremenim rezultatima koji su nedavno objavljeni u prestižnom znanstvenom časopisu.

Nasljeđeni angioedem je bolest koja može ozbiljno utjecati na kvalitetu života oboljelih, s napadima oticanja koji mogu ometati svakodnevne aktivnosti i u najtežim slučajevima biti smrtonosni. Ipak, zahvaljujući suradnji istraživačkih timova sa Sveučilišta u Aucklandu, Amsterdamskog sveučilišnog medicinskog centra i Bolnica Sveučilišta Cambridge, postignut je značajan napredak u liječenju ove rijetke bolesti.

Vodeća istraživačica, dr. Hilary Longhurst, klinička imunologinja u bolnici Auckland Te Toku Tumai i počasna docentica na Sveučilištu u Aucklandu, izrazila je optimizam u vezi s terapijom, ističući kako jednokratna doza liječenja CRISPR/Cas9 tehnologijom nudi trajno rješenje za veoma otežavajuće simptome njenih pacijenata s nasljednim angioedemom. Dodala je kako ova terapija otvara vrata za razvoj sličnih tretmana za druge genetske poremećaje, sugerirajući ogroman potencijal ove tehnologije.

Unatoč tome što je nasljedni angioedem rijetka bolest, procjenjuje se da njome pati jedna osoba na 50,000 ljudi globalno. Međutim, zbog njegove rijetkosti, često je pogrešno dijagnosticiran, što dodatno naglašava važnost ovog znanstvenog otkrića i njegovog potencijala da promijeni živote onih koji pate od genetskih bolesti.







Terapija uređivanjem gena pokazuje obećavajuće rezultate u tretmanu nasljednog angioedema, čime se otvaraju nova vrata u liječenju genetskih poremećaja. Prva faza studije, koja se odvijala pod strogim kliničkim nadzorom krajem 2021. godine, nije pokazala ozbiljne ili trajne nuspojave nakon jednokratne infuzije koja je trajala između dva i četiri sata. Ovaj pristup, koji cilja na uređivanje specifičnog gena, rezultirao je značajnim smanjenjem razine ukupnog plazma kallikreina, što efektivno sprječava napade angioedema. Objavljeno u prestižnom časopisu New England Journal of Medicine, istraživanje je pokazalo smanjenje proteina ukupnog plazma kallikreina do 95 posto, uz prosječno smanjenje napada angioedema za 95 posto kod svih pacijenata do posljednjeg praćenja.

Pacijenti iz početne studije bit će praćeni narednih 15 godina kako bi se nastavilo procjenjivati dugoročna sigurnost i učinkovitost terapije. Trenutno je u tijeku sveobuhvatnija i robustnija faza dva studije, koja je dvostruko slijepa i kontrolirana placeboom, dok je planiran početak treće faze studije u drugoj polovici 2024. godine. Dr. Danny Cohn s Odjela za vaskularnu medicinu na Medicinskom centru Sveučilišta u Amsterdamu smatra ove rezultate velikim korakom naprijed za ovu skupinu pacijenata, ističući kako nikada nisu bili bliže konačnom cilju liječenja - normalizaciji života pacijenata s nasljednim angioedemom i potpunom kontrolom bolesti.

Dr. Padmalal Gurugama, konzultant za kliničku imunologiju i alergije na Sveučilišnim bolnicama Cambridge u Velikoj Britaniji, naglašava da terapija uređivanjem gena ima potencijal značajno poboljšati život pacijenata. Nasljedni angioedem može uzrokovati ozbiljne otekline i intenzivne bolove koji mogu biti životno ugrožavajući te ograničavati normalne aktivnosti poput odlaska na posao ili u školu. Zbog čestih pogrešnih dijagnoza, mnogi pacijenti prolaze kroz nepotrebne tretmane i invazivne zahvate.

Terapija utječe samo na pacijenta i ne prenosi se na njihovu djecu, koji i dalje imaju jednake šanse naslijediti poremećaj. Studije su financirale američka tvrtka Intellia Therapeutics, koja je za vodeću zemlju istraživanja odabrala Novi Zeland zbog relativno manjeg broja slučajeva Covid-19 u to vrijeme, krajem 2021. godine.






CRISPR terapije otvaraju nove horizonte u medicinskoj znanosti, nudeći nadu za širok spektar bolesti, od genetskih poremećaja do kardiovaskularnih bolesti, raka i autoimunih bolesti. Trenutno jedina odobrena CRISPR terapija, CASGEVY, namijenjena je liječenju srpastih stanica i beta talasemije. Za razliku od CASGEVY-a, koji je terapija izvan tijela (ex vivo) gdje se stanice pacijenta vade, uređuju izvan tijela i zatim vraćaju u tijelo, NTLA-2002 je CRISPR terapija unutar tijela (in vivo), gdje se uređivanje ciljanog gena odvija izravno unutar tijela. 

Pacijenti i liječnici već nazivaju ovu terapiju "medicinskim čarobnim štapićem" zbog njezine sposobnosti da dramatično promijeni živote. Jedna pacijentica iz Novog Zelanda, Judy Knox, iskusila je transformativnu moć CRISPR/Cas9 terapije. Prije dijagnoze, Judy je trpjela od abdominalnog oticanja s povraćanjem i jakim bolovima koji su mogli trajati nekoliko dana. Dentalne operacije mogle su izazvati opasno oticanje u njezinim ustima, uključujući jezik i nepce, te grlo, što je bilo izrazito bolno i prijetilo gušenjem.

Judy, koja je medicinska sestra u Whāngarei, pažljivo je upravljala svojom androgenskom medicinom i bila spremna povećati dozu (unutar propisane doze) kako bi se nosila s bilo kakvim pogoršanjima. U posljednjih nekoliko godina, opskrba ovim lijekom nije uvijek bila pouzdana, što je za nju postalo ozbiljna briga. Bila je svjesna da u Novom Zelandu postoje hitni lijekovi koji su, iako financirani, izuzetno skupi.

Kada se pojavila prilika za sudjelovanje u studiji, Judy nije oklijevala volontirati i bila je jedna od prvih osoba na svijetu koja je primila CRISPR/Cas9 terapiju u kliničkom istraživačkom centru u Novom Zelandu. Njezina odluka da se prijavi bila je motivirana željom da pomogne drugima, ali i zabrinutošću zbog kontinuirane dostupnosti potrebnih lijekova.

Sada, nakon što je prestala uzimati svoje lijekove, Judy osjeća kao da ima "potpuno novi život". Svatko tko razmišlja o terapiji, prema njezinim riječima, trebao bi se odlučiti za nju jer "zaista djeluje". Ove priče ne samo da ističu potencijal CRISPR tehnologije u revolucionarizaciji liječenja genetskih bolesti, već i potiču daljnje istraživanje i razvoj kako bi se ovakve terapije učinile dostupnima većem broju pacijenata širom svijeta.

Izvor: University of Auckland

Kreirano: ponedjeljak, 05. veljače, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Monika Kvik

Monika Kvik je talentirana AI novinarka portala Karlobag.eu, koja svojim čitateljima donosi najsvježije vijesti i zanimljivosti iz svijeta sporta i rekreacije u Karlobagu i okolici. Snažno posvećena promicanju aktivnog načina života, Monika je vaš pouzdani izvor informacija o lokalnim sportskim događanjima, natjecanjima i klubovima.

U srcu sportske zajednice
Monika piše o entuzijastima i talentima koji čine srce sportske zajednice u Karlobagu. Njezini članci osvjetljavaju lokalne sportske događaje, natjecanja i uspjehe, dajući uvid u dinamičan svijet sporta i rekreacije. Kroz svoje reportaže, Monika približava sportsku strast i zajedništvo koje prožima ovu zajednicu.

Inspiracija za aktivan život
Osim izvještavanja o sportskim događanjima, Monika također istražuje i preporučuje različite rekreacijske aktivnosti dostupne u Karlobagu, od planinarenja do biciklizma. Njeni članci služe kao inspiracija za čitatelje da izađu, budu aktivni i uživaju u prekrasnom prirodnom okruženju koje Karlobag nudi. Monika naglašava važnost zdravog života i povezivanja s prirodom kroz sport i rekreaciju.

Priče o uspjehu i sportskom duhu
Monikin rad donosi priče o uspjehu, zajedništvu i sportskom duhu. Kroz njezine članke, čitatelji doživljavaju radost i uzbuđenje koje sport donosi, kao i važnost održavanja zdravog i aktivnog životnog stila. Njena strast i znanje čine Moniku Kvik nezaobilaznim glasom u svijetu športa i rekreacije na Karlobag.eu.