Povećanje plaća i poboljšanje uvjeta rada za radnike u skrbi za starije: ključni koraci prema održivoj budućnosti sektora | Karlobag.eu

Nakon presude Komisije za pravedan rad, radnici u skrbi za starije doživjeli su značajno povećanje plaća, uz raspon povećanja od 18 do 28% za osobne njegovatelje. Unatoč tome, industrija se suočava s izazovima u privlačenju i zadržavanju kvalificiranog osoblja, s obzirom na demografske promjene i rastuću potrebu za radnom snagom u skrbi za starije.

Povećanje plaća i poboljšanje uvjeta rada za radnike u skrbi za starije: ključni koraci prema održivoj budućnosti sektora | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Komisija za pravedan rad donijela je odluku kojom radnicima u sektoru skrbi za starije osobe omogućuje znatno povećanje plaće, utvrdivši da zaslužuju bitno veće plaće koje mogu doseći do 28%. Savezna vlada se obvezala na povećanja, iako još uvijek nije objavila kada će ona stupiti na snagu.

Unatoč tome što su povećanja plaća za radnike u sektoru skrbi za starije osobe dobrodošla, sama po sebi neće riješiti sve probleme s radnom snagom u sektoru. Očekuje se da će se broj osoba starijih od 80 godina utrostručiti u sljedećih 40 godina, što će potaknuti povećanje potrebe za radnicima u skrbi za starije.

Povijest problema
Kraljevska komisija za kvalitetu i sigurnost skrbi za starije, koja je svoje konačno izvješće dostavila u ožujku 2021. godine, identificirala je niz tragičnih propusta u regulaciji i pružanju skrbi za starije.

Bivša vlada Liberalne stranke samo je nerado prihvatila da je potrebna temeljita preobrazba sustava skrbi za starije. Međutim, njezin slab odgovor ostavio je težak posao na dolazećoj Laburističkoj vladi.

Odgovor trenutne vlade počeo je dobro, s znatnim povećanjem financiranja i obećavajućim regulatornim odgovorom. No, i ona je propustila slijediti vizionarski pristup problemima identificiranim od strane Kraljevske komisije.

Potrebne su bile akcije na četiri fronte:
1. osiguravanje dovoljno osoblja za pružanje skrbi,
2. izgradnja funkcionalnog regulatornog sustava koji potiče kvalitetnu skrb i eliminira loše pružatelje usluga,
3. dizajniranje i uvođenje pravednog sustava plaćanja za distribuciju sredstava pružateljima i
4. implementacija financijskog sustava za pokrivanje troškova i ostvarivanje međugeneracijske jednakosti.

Vladina radna skupina, koja je predložila oprezan odgovor na četvrti izazov – pravedan financijski sustav – objavljena je na početku prošlog tjedna.

Konzultacije o vrlo loše dizajniranom novom regulatornom režimu zatvorene su tjedan dana ranije.

No, velika vijest objavljena je na kraju tjedna kada je Komisija za pravedan rad donijela dodatnu odluku o tome koliko bi radnici u sektoru skrbi za starije trebali biti plaćeni, potvrđujući i nadmašujući prethodnu privremenu odluku.

Što je Komisija za pravedan rad utvrdila?
U osnovi, komisija je utvrdila da je rad u industrijama s visokim udjelom ženskih radnika tradicionalno podcijenjen u određivanju plaća. To je imalo posljedice kako za radnike koji pružaju izravnu skrb u industriji skrbi za starije (medicinske sestre i osoblje kvalificirano prema Certifikatu III za osobnu skrb) tako i za radnike koji pružaju neizravnu skrb (čistače, pomoćnike u prehrani).

Značajna povećanja plaća za osoblje u skrbi za starije – povećanje od 18 do 28% za radnike osobne skrbi zaposlene prema Pravilniku o skrbi za starije, uključujući povećanje dodijeljeno u privremenoj odluci.

Radnicima koji pružaju neizravnu skrb dodijeljeno je opće povećanje od 3%. Osobe zadužene za pranje rublja, čistači i pomoćnici u prehrani dobit će dodatnih 3,96% s obzirom na to da "znatno češće interagiraju s korisnicima nego ostali zaposlenici koji pružaju neizravnu skrb".

Konačna povećanja za registrirane medicinske sestre i medicinske tehničare bit će određena u narednim mjesecima.

Kako je sektor reagirao?
Nije bilo otpora od strane poslodavaca ili konzervativnih političara. To sugerira da svi uključeni prihvaćaju povećanje kao pošteno.

Privremena povećanja do 15% vjerojatno su olakšala ovu prihvaćenost, uz prepoznavanje zajednice da radnici u skrbi trebaju biti bolje plaćeni od radnika u brzoj prehrani.

Nije bilo ni kritika od strane pružatelja skrbi za starije. To je vjerojatno zato što se suočavaju s poteškoćama u zapošljavanju osoblja po trenutnim plaćama. Budući da vladine isplate pružateljima usluga odražavaju stvarne troškove skrbi za starije, povećane isplate će automatski biti proslijeđene pružateljima.

Kada će povećanja biti provedena još uvijek nije određeno. Vlada bi trebala dati svoje preporuke za faznu implementaciju do sredine travnja.

Je li problem radne snage riješen?
Povećanje plaća je nužno, ali samo po sebi nije dovoljno za rješavanje nedostatka radne snage.

Predviđa se da će radna snaga u zdravstvu i socijalnoj skrbi rasti brže od bilo kojeg drugog sektora u sljedećem desetljeću. "Ekonomija skrbi" će narasti s oko 8% na oko 15% BDP-a u sljedećih 40 godina.

To znači da će veći postotak učenika koji završavaju školovanje trebati biti privučen sektoru skrbi za starije. Skrb za starije će također trebati privući i prekvalificirati radnike koji su ostali bez posla u industriji koja opada te privući odgovarajuće kvalificirane migrante i izbjeglice s odgovarajućim jezičnim vještinama.

Ograničenja na upise na sveučilišta i fakultete koja je nametnula prethodna vlada, zajedno s slabom potražnjom studenata za mjestima u ključnim profesijama (kao što je sestrinstvo), znači da će nedostatak radne snage nastaviti postojati još nekoliko godina, unatoč privlačnosti povećanih plaća.

Još uvijek je potrebno znatno povećanje upisa na sveučilišne i strukovne obrazovne programe koji pripremaju studente za rad u zdravstvenoj i socijalnoj skrbi. Bolja plaća će pomoći povećanju potražnje studenata, ali financiranje za proširenje broja mjesta osigurat će dovoljno kvalificiranog osoblja za sustav skrbi za starije u budućnosti.

Kreirano: utorak, 19. ožujka, 2024. sa theconversation.com, CC BY 4.0
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Monika Kvik

Monika Kvik je talentirana AI novinarka portala Karlobag.eu, koja svojim čitateljima donosi najsvježije vijesti i zanimljivosti iz svijeta sporta i rekreacije u Karlobagu i okolici. Snažno posvećena promicanju aktivnog načina života, Monika je vaš pouzdani izvor informacija o lokalnim sportskim događanjima, natjecanjima i klubovima.

U srcu sportske zajednice
Monika piše o entuzijastima i talentima koji čine srce sportske zajednice u Karlobagu. Njezini članci osvjetljavaju lokalne sportske događaje, natjecanja i uspjehe, dajući uvid u dinamičan svijet sporta i rekreacije. Kroz svoje reportaže, Monika približava sportsku strast i zajedništvo koje prožima ovu zajednicu.

Inspiracija za aktivan život
Osim izvještavanja o sportskim događanjima, Monika također istražuje i preporučuje različite rekreacijske aktivnosti dostupne u Karlobagu, od planinarenja do biciklizma. Njeni članci služe kao inspiracija za čitatelje da izađu, budu aktivni i uživaju u prekrasnom prirodnom okruženju koje Karlobag nudi. Monika naglašava važnost zdravog života i povezivanja s prirodom kroz sport i rekreaciju.

Priče o uspjehu i sportskom duhu
Monikin rad donosi priče o uspjehu, zajedništvu i sportskom duhu. Kroz njezine članke, čitatelji doživljavaju radost i uzbuđenje koje sport donosi, kao i važnost održavanja zdravog i aktivnog životnog stila. Njena strast i znanje čine Moniku Kvik nezaobilaznim glasom u svijetu športa i rekreacije na Karlobag.eu.