Otkrivanje ključa za učinkovite i stabilne organske solarne ćelije od polimera | Karlobag.eu

Istraživački tim Sveučilišta u Hong Kongu, pod vodstvom prof. Philipa C.Y. Chowa, ostvario je značajan napredak u razvoju organskih fotonaponskih sustava. Ovo otkriće otvara nove mogućnosti za primjenu solarne energije u svakodnevnom životu, što bi moglo revolucionirati energetsku infrastrukturu.

Otkrivanje ključa za učinkovite i stabilne organske solarne ćelije od polimera | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Tim istraživača s Odjela za strojarstvo Sveučilišta u Hong Kongu (HKU), pod vodstvom profesora Philipa C.Y. Chowa, postigao je značajan napredak u području organskih fotonaponskih sustava.

Njihovo istraživanje, objavljeno pod naslovom "Uloga interfacijske donatorsko-akceptorske perkolacije u učinkovitim i stabilnim solarnim ćelijama od svih polimera", otvara put prema održivijim i izvedivijim solarnim energetskim rješenjima za svakodnevnu upotrebu. Rad je objavljen kao istaknuti članak u prestižnom znanstvenom časopisu Nature Communications.

Organske fotonaponske tehnologije (OPV), koje koriste ekonomične, ispisive i ekološki prihvatljive polimerne poluvodiče, imaju ogroman potencijal za proizvodnju održive i obnovljive energije. No, zbog meke prirode polimera, ostvarenje OPV uređaja s visokom učinkovitošću i dugotrajnom stabilnošću predstavljalo je dugogodišnji izazov u istraživanjima.

Rad istraživačkog tima osvijetlio je kako prevladati ovaj izazov. Istraživači su se usredotočili na novu vrstu molekule koja prihvaća elektrone, nazvanu Y6, koja, kada se polimerizira, pokazuje velik potencijal u omogućavanju učinkovitih i stabilnih OPV uređaja. Istražujući ultra brze dinamike naboja pomoću femtosekundnih laserskih impulsa, istraživači su prvi otkrili da kontrola stupnja agregacije polimeriziranih Y6 prihvatnika (Y6-PA) igra ključnu ulogu u poticanju proizvodnje električne energije.

Istraživački tim otkrio je da Y6-PA pokazuje veću mješavljivost s donorskim polimerom u usporedbi s malim molekularnim prihvatnicima iste vrste. Ta mješavljivost omogućava stvaranje nanoskopske perkolacijske mreže na sučelju heteroprijelaza, sprječavajući agregaciju Y6-PA. Ova nanoskopska perkolacija ne samo da poboljšava učinkovitost generiranja naboja, već i značajno poboljšava stabilnost morfologije polimerske mješavine, smanjujući gubitak učinkovitosti uređaja tijekom vremena kad je izložen solarnoj svjetlosti.

U odgovoru na ovaj proboj, profesor Philip C.Y. Chow izrazio je svoje oduševljenje, izjavivši: "Naše otkriće otvara nove mogućnosti za razvoj učinkovitih i stabilnih polimernih solarnih PV panela, što utire put održivijim i izvedivijim solarnim energetskim rješenjima koja se mogu besprijekorno integrirati u naše okruženje, uključujući zgrade, vozila, elektroničke proizvode pa čak i odjeću."

Studija je provedena u suradnji s timom profesora Haralda Adea s Sveučilišta u Sjevernoj Karolini u SAD-u, timom profesora Yuanpinga Yia iz Instituta za kemiju Kineske akademije znanosti i timom profesora Hin-Lapa Yipa sa Sveučilišta City u Hong Kongu. Ova interdisciplinarna suradnja omogućila je integraciju stručnosti iz više istraživačkih skupina, uključujući ultra brzu optičku spektroskopiju, kvantno-kemijsko modeliranje, sinhrotronsko rendgensko rasipanje i proizvodnju solarnih ćelija. Dr. Zhen Wang, postdoktorski suradnik u timu prof. Chowa na HKU, bio je prvi autor ove studije.

Izvor: University of Hong Kong

Kreirano: utorak, 30. travnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu koja se specijalizirala za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje.

Stručna analiza i jasna objašnjenja
Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima, ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije
Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njena sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost
AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.