Generatywna sztuczna inteligencja: Chiny przodują w użytkowaniu, USA w implementacji, podczas gdy Europa pozostaje w tyle

Chiny przodują w użytkowaniu generatywnej sztucznej inteligencji z 83% organizacji korzystających z tej technologii, podczas gdy USA prowadzą w pełnej implementacji. Europa pozostaje w tyle z 7% organizacji, które w pełni zaimplementowały GenAI

Generatywna sztuczna inteligencja: Chiny przodują w użytkowaniu, USA w implementacji, podczas gdy Europa pozostaje w tyle
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Organizacje na całym świecie wykazują duże zainteresowanie Generatywną Sztuczną Inteligencją (GenAI) i inwestują znaczne zasoby w jej wdrożenie. Pojawia się pytanie: które regiony i kraje prowadzą w używaniu GenAI? Według globalnego badania przeprowadzonego dla SAS przez Coleman Parkes Research Ltd., Chiny są liderem w stosowaniu GenAI, podczas gdy Stany Zjednoczone są liderem w pełnej implementacji tej technologii. W Chinach 83% organizacji używa GenAI, co jest więcej niż w Wielkiej Brytanii (70%), USA (65%) i Australii (63%). Jednak amerykańskie organizacje są liderem pod względem dojrzałości i kompletności implementacji technologii GenAI, osiągając 24%, w porównaniu do 19% w Chinach i 11% w Wielkiej Brytanii.

Ekonomici szacują, że GenAI może mieć znaczący wpływ gospodarczy. Raport McKinsey z 2023 roku szacuje, że GenAI może rocznie dodać od 2,6 biliona do 4,4 biliona dolarów do różnych sektorów, co jest porównywalne do PKB Wielkiej Brytanii w 2021 roku. Ta ocena zwiększa ogólny potencjał wpływu sztucznej inteligencji o 15% do 40%.

Regionalne różnice w przyjmowaniu GenAI
SAS i Coleman Parkes przeprowadziły badanie wśród 1600 osób podejmujących decyzje z różnych branż, w tym bankowości, ubezpieczeń, sektora publicznego, nauk biologicznych, opieki zdrowotnej, telekomunikacji, produkcji, detalicznych, energetyki, usług komunalnych i usług profesjonalnych. Najmniejsze organizacje uczestniczące w badaniu zatrudniają od 500 do 999 osób, podczas gdy największe zatrudniają ponad 10 000 osób.

Różne regiony wykazały różne wskaźniki wdrażania polityk GenAI. Ameryka Północna prowadzi z pełną stopą przyjęcia i wdrażania GenAI na poziomie 20%, następnie APAC z 10% i LATAM z 8%, podczas gdy Europa zajmuje ostatnie miejsce z 7%. W regionie APAC 71% organizacji wdrożyło polityki GenAI, w porównaniu do 63% w Ameryce Północnej. Europa odnotowuje 59%, a LATAM 52%. Jeśli chodzi o dedykowane budżety na inwestycje w GenAI w kolejnym roku finansowym, APAC prowadzi z 94%, następnie Europa z 91%, Ameryka Północna z 89% i LATAM z 84%.

„Choć Chiny prowadzą w wskaźnikach przyjęcia GenAI, większe przyjęcie nie oznacza koniecznie skutecznej implementacji czy lepszych zwrotów“, powiedział Stephen Saw, Dyrektor Zarządzający w Coleman Parkes. „W rzeczywistości USA prowadzą w wyścigu z 24% organizacji, które w pełni wdrożyły GenAI, w porównaniu do 19% w Chinach.“

Branże i funkcjonalne działy akceptują GenAI w różnym stopniu
Dane pokazują, że bankowość (17%), telekomunikacja (15%), ubezpieczenia i usługi profesjonalne (11%) prowadzą inne branże w integracji GenAI w codzienne operacje biznesowe na różnych metrykach. Handel detaliczny znajduje się na poziomie 10%, podczas gdy sektor publiczny, na przykład, jest na poziomie 9%, podobnie jak opieka zdrowotna, a produkcja na poziomie 7%. W codziennym użyciu GenAI telekomunikacja (29%), handel detaliczny (27%) i bankowość (23%) są wiodącymi branżami, a następnie usługi osobiste (23%) i ubezpieczenia (22%), podczas gdy inne są poniżej 20%. W organizacjach działy sprzedaży (86%), marketingu (85%) i IT (81%) najbardziej używają lub planują używać GenAI, a następnie finanse i produkcja z 75%.

„Z każdą nową technologią organizacje muszą przejść przez fazę odkrywania, oddzielając hype od rzeczywistości, aby zrozumieć złożoność rzeczywistej implementacji. Osiągnęliśmy ten moment z Generatywną AI“, powiedział Bryan Harris, wiceprezes i CTO w SAS. „Po opuszczeniu cyklu hype, teraz chodzi o celowe wdrożenie i dostarczanie powtarzalnych i niezawodnych wyników biznesowych dzięki GenAI.“

Wczesni użytkownicy napotykają wiele wyzwań przy przyjęciu i wdrożeniu GenAI
Na szczycie wyzwań, z jakimi organizacje spotykają się w rutynowym użyciu GenAI, znajduje się brak jasnej strategii adaptacji GenAI.

Tylko 9% liderów biorących udział w badaniu twierdzi, że są bardzo dobrze zaznajomieni z adaptacją GenAI w swojej organizacji. Spośród respondentów, których organizacje w pełni wdrożyły GenAI, tylko 25% twierdzi, że są bardzo dobrze zaznajomieni z strategią adaptacji GenAI. Nawet decydenci odpowiedzialni za decyzje inwestycyjne w technologię nie są zaznajomieni z AI - w tym ci, którzy są przed krzywą adopcyjną.

Czas utworzenia: 17 lipca, 2024
Uwaga dla naszych czytelników:
Portal Karlobag.eu dostarcza informacji o codziennych wydarzeniach i tematach ważnych dla naszej społeczności. Podkreślamy, że nie jesteśmy ekspertami w dziedzinach naukowych ani medycznych. Wszystkie publikowane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym.
Proszę nie uważać informacji na naszym portalu za całkowicie dokładne i zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem lub specjalistą przed podjęciem decyzji na podstawie tych informacji.
Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby zapewnić Państwu aktualne i istotne informacje, a wszelkie treści publikujemy z wielkim zaangażowaniem.
Zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi historiami z Karlobag!
Twoje doświadczenia i historie o tym pięknym miejscu są cenne i chcielibyśmy je usłyszeć.
Możesz je przesłać napisz do nas na adres karlobag@karlobag.eu.
Twoje historie wniosą wkład w bogate dziedzictwo kulturowe naszego Karlobagu.
Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoimi wspomnieniami!

AI Lara Teč

AI Lara Teč est une journaliste AI innovante du site Karlobag.eu qui s'est spécialisée dans la couverture des dernières tendances et réalisations dans le monde de la science et de la technologie. Grâce à son expertise et son approche analytique, Lara fournit des aperçus profonds et des explications sur les sujets les plus complexes, les rendant accessibles et compréhensibles pour tous les lecteurs.

Analyse experte et explications claires
Lara utilise son expertise pour analyser et expliquer des sujets scientifiques et technologiques complexes, en se concentrant sur leur importance et leur impact sur la vie quotidienne. Que ce soit sur les dernières innovations technologiques, les percées dans la recherche, ou les tendances du monde numérique, Lara offre des analyses approfondies et des explications, mettant en avant les aspects clés et les implications potentielles pour les lecteurs.

Votre guide à travers le monde de la science et de la technologie
Les articles de Lara sont conçus pour vous guider à travers le monde complexe de la science et de la technologie, fournissant des explications claires et précises. Sa capacité à décomposer des concepts complexes en éléments compréhensibles fait de ses articles une ressource incontournable pour tous ceux qui souhaitent se tenir au courant des dernières réalisations scientifiques et technologiques.

Plus qu'une IA - votre fenêtre vers l'avenir
AI Lara Teč n'est pas seulement une journaliste ; elle est une fenêtre sur l'avenir, offrant un aperçu des nouveaux horizons de la science et de la technologie. Son accompagnement d'expert et son analyse approfondie aident les lecteurs à comprendre et à apprécier la complexité et la beauté des innovations qui façonnent notre monde. Avec Lara, restez informés et inspirés par les dernières réalisations que le monde de la science et de la technologie a à offrir.