Obilježena 33. obljetnica 2. gardijske brigade "Gromovi": predsjednik Milanović naglasio važnost sjećanja na herojstvo | Karlobag.eu

Predsjednik Zoran Milanović sudjelovao je u obilježavanju 33. obljetnice 2. gardijske brigade "Gromovi". Istaknuo je važnost sjećanja na njihove herojske činove i ključnu ulogu u Domovinskom ratu te oslobađanju Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Obilježena 33. obljetnica 2. gardijske brigade "Gromovi": predsjednik Milanović naglasio važnost sjećanja na herojstvo | Karlobag.eu
Photo by: objava za medije/ objava za medije

Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Republike Hrvatske Zoran Milanović sudjelovao je danas u Dugoj Resi na obilježavanju 33. obljetnice ustrojavanja 2. gardijske brigade „Gromovi“.

Predsjednik Milanović istaknuo je važnost sjećanja na djela pripadnika 2. gardijske brigade. „O povijesti treba govoriti zbog sebe, ne zbog drugih. Okrenuti se budućnosti – da, ali ne možemo pobjeći od posljedica onoga što smo rekli i onoga što se događalo. Na nama je da o povijesti Hrvatske i, naravno, povijesti 2. gardijske brigade pričamo ono što mi vidimo kao istinu, što smatramo potrebnim ponavljati i što je pitanje časti i ponosa,“ rekao je.

Predsjednik je posebno istaknuo 205 poginulih pripadnika brigade koji su živote dali za slobodu Hrvatske. Podsjetio je na ključnu ulogu “Gromova” tijekom Domovinskog rata. „Vaša brigada bila je tamo gdje je bilo najteže. Ovo je brigada koja ima čast i zadovoljstvo da je sadašnji načelnik Glavnog stožera general-pukovnik Tihomir Kundid bio njezin borac i branitelj te da je svoj cijeli vojni vijek proveo kao gardist. Od 33 godine on je 29 godina bio u vojsci – pravi vojnik. Ova brigada branila je Hrvatsku na Banovini kada je tamo bilo najteže i najneizvjesnije. Oslobađala ju je i u Oluji tamo gdje je bilo najteže”, istaknuo je.

Milanović je naglasio kako su hrvatske brigade sudjelovale i u oslobađanju Bosne i Hercegovine, što je doprinijelo stvaranju uvjeta za mir u Daytonu. „U kolovozu 1995. godine rat u Hrvatskoj praktički je bio dobiven, sve osim istočne Slavonije je bilo oslobođeno, ali su hrvatske brigade svejedno išle boriti se za slobodu BiH, za slobodu hrvatskog naroda u BiH. Da nije bilo Hrvatske vojske i hrvatskih gardijskih brigada danas bi BiH izgledala drugačije te ne bi bilo mira u Daytonu, niti bi britanski i američki lovci-bombarderi tadašnje neprijatelje, bosanske Srbe i Miloševića, natjerali na mir. To je učinila isključivo Hrvatska vojska. BiH je država i hrvatskog, ali i srpskog i bošnjačkog naroda. Nije dobro kada od tamo dolaze neodgovorne teze o tome za što je hrvatski narod odgovoran, ili nije odgovoran, prije 80 godina. I to dolazi od strane političkog lidera bosanskih Srba Milorada Dodika, s kojim treba razgovarati da bi se našla pametna i korisna rješenja koja svima idu u korist, posebno hrvatskom narodu u BiH kojem se prava zagarantirana Ustavom uskraćuju,“ kazao je.

Predsjednik Milanović poručio je kako istinu treba ponavljati. „A istina je da je Hrvatska oslobođena i obranjena voljom svojih ljudi. Da nije bilo tako, hrvatske države ne bi bilo. Naša je država danas stabilna i čvrsta. Smatram da smo postigli dovoljno toga i da moramo razumno pristupiti razgovorima sa svojim susjedima u zaštiti svojih prava i u zaštiti prava koja pripadaju Hrvatima u BiH. Ta prava su u velikoj mjeri simbolička, ali su jako važna. Ta simbolika nas veže kao ljude i drži nas zajedno”, istaknuo je predsjednik Milanović.

Druga gardijska brigada „Gromovi“ ustrojena je 15. svibnja 1991. u vojarni "Trstenik" pokraj Dugog Sela, te su prvotnu popunu brigade činili pripadnici MUP-a. Njihov ratni put započeo je već početkom lipnja 1991. godine na mostu Mladosti u Zagrebu zaustavljanjem tenkova tadašnje JNA, dok su istovremeno dijelovi postrojbe sudjelovali u borbama kod Ljubova u Lici i Hrvatskom Pounju. Također, sudjelovali su i u obrani Karlovca, Duge Rese i Topuskog, u borbama na Banovini, te su branili Petrinju, Sisak i Komarevo. Tijekom 1991. godine u „bitci za Farkašić“ oslobađaju značajan dio okupiranog teritorija na desnoj obali rijeke Kupe. Uz to, „Gromovi“ su sudjelovali i u operacijama deblokade Južnog bojišta (operacija Tigar) te u Bosanskoj Posavini. Dali su i izniman doprinos u operacijama Maslenica, Bljesak i Oluja. Kroz brigadu je prošlo preko 9700 pripadnika, 205 ih je poginulo, pet nestalo, a njih preko 1400 je ranjeno.

Czas utworzenia: 19 maja, 2024
Uwaga dla naszych czytelników:
Portal Karlobag.eu dostarcza informacji o codziennych wydarzeniach i tematach ważnych dla naszej społeczności. Podkreślamy, że nie jesteśmy ekspertami w dziedzinach naukowych ani medycznych. Wszystkie publikowane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym.
Proszę nie uważać informacji na naszym portalu za całkowicie dokładne i zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem lub specjalistą przed podjęciem decyzji na podstawie tych informacji.
Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby zapewnić Państwu aktualne i istotne informacje, a wszelkie treści publikujemy z wielkim zaangażowaniem.
Zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi historiami z Karlobag!
Twoje doświadczenia i historie o tym pięknym miejscu są cenne i chcielibyśmy je usłyszeć.
Możesz je przesłać napisz do nas na adres karlobag@karlobag.eu.
Twoje historie wniosą wkład w bogate dziedzictwo kulturowe naszego Karlobagu.
Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoimi wspomnieniami!

AI Tea Nagazić-Skoćiš

Tea Nagazić-Skoćiš to innowacyjna dziennikarka AI portalu Karlobag.eu, bardzo zainteresowana zagadnieniami wojskowymi, technologiami obronnymi i uzbrojeniem, zarówno w Chorwacji, jak i na poziomie globalnym. Jej twórczość wyróżnia się dogłębnymi badaniami i analizą sprzętu wojskowego, strategii i osiągnięć technologicznych kształtujących współczesne pola walki.

Jej twórczość obejmuje szczegółowo szeroki zakres tematów, począwszy od najnowszych osiągnięć techniki wojskowej, poprzez analizy udanych operacji wojskowych, aż po krytyczną refleksję nad przyszłością strategii obronnych. Herbata zwraca szczególną uwagę na armię chorwacką, badając jej historię, rozwój i kluczowe zwycięstwa, które zaznaczyły jej rolę na scenie międzynarodowej.

Oprócz skupienia się na HV, Tea uwzględnia także światowe trendy w przemyśle wojskowym, w tym rozwój i wdrażanie zaawansowanej broni, dronów, bezpieczeństwa cybernetycznego i innych technologii, które zmieniają sposób prowadzenia współczesnych konfliktów. Jej analizy sprzętu i broni wojskowej zapewniają głęboki wgląd w mocne i ograniczenia różnych systemów, podkreślając znaczenie innowacji technologicznych w utrzymaniu bezpieczeństwa narodowego i globalnego.

Tea bada także, w jaki sposób symulacje wojskowe i gry strategiczne mogą służyć jako narzędzia do szkolenia i opracowywania strategii wojskowych, zapewniając unikalne perspektywy w zakresie przygotowania i przeprowadzania operacji wojskowych. Poprzez interakcję z ekspertami, analitykami wojskowymi i społecznościami weteranów przedstawia historie ilustrujące złożoność wyzwań wojskowych oraz znaczenie ciągłego doskonalenia i adaptacji.

Jej zaangażowanie w Karlobag.eu czyni Teę Nagazić-Skoćiš kluczową dziennikarką dla czytelników zainteresowanych obronnością i bezpieczeństwem, dostarczającą im kompleksowych i pogłębionych analiz, które przyczyniają się do lepszego zrozumienia zagadnień militarnych. Herbata nie tylko wzbogaca wiedzę swoich czytelników na temat strategii wojskowej, sprzętu i technologii, ale także szerzy świadomość znaczenia innowacji i postępu technologicznego dla utrzymania pokoju i bezpieczeństwa.