Obilježena 33. obljetnica 2. gardijske brigade "Gromovi": predsjednik Milanović naglasio važnost sjećanja na herojstvo | Karlobag.eu

Predsjednik Zoran Milanović sudjelovao je u obilježavanju 33. obljetnice 2. gardijske brigade "Gromovi". Istaknuo je važnost sjećanja na njihove herojske činove i ključnu ulogu u Domovinskom ratu te oslobađanju Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Obilježena 33. obljetnica 2. gardijske brigade "Gromovi": predsjednik Milanović naglasio važnost sjećanja na herojstvo | Karlobag.eu
Photo by: objava za medije/ objava za medije

Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Republike Hrvatske Zoran Milanović sudjelovao je danas u Dugoj Resi na obilježavanju 33. obljetnice ustrojavanja 2. gardijske brigade „Gromovi“.

Predsjednik Milanović istaknuo je važnost sjećanja na djela pripadnika 2. gardijske brigade. „O povijesti treba govoriti zbog sebe, ne zbog drugih. Okrenuti se budućnosti – da, ali ne možemo pobjeći od posljedica onoga što smo rekli i onoga što se događalo. Na nama je da o povijesti Hrvatske i, naravno, povijesti 2. gardijske brigade pričamo ono što mi vidimo kao istinu, što smatramo potrebnim ponavljati i što je pitanje časti i ponosa,“ rekao je.

Predsjednik je posebno istaknuo 205 poginulih pripadnika brigade koji su živote dali za slobodu Hrvatske. Podsjetio je na ključnu ulogu “Gromova” tijekom Domovinskog rata. „Vaša brigada bila je tamo gdje je bilo najteže. Ovo je brigada koja ima čast i zadovoljstvo da je sadašnji načelnik Glavnog stožera general-pukovnik Tihomir Kundid bio njezin borac i branitelj te da je svoj cijeli vojni vijek proveo kao gardist. Od 33 godine on je 29 godina bio u vojsci – pravi vojnik. Ova brigada branila je Hrvatsku na Banovini kada je tamo bilo najteže i najneizvjesnije. Oslobađala ju je i u Oluji tamo gdje je bilo najteže”, istaknuo je.

Milanović je naglasio kako su hrvatske brigade sudjelovale i u oslobađanju Bosne i Hercegovine, što je doprinijelo stvaranju uvjeta za mir u Daytonu. „U kolovozu 1995. godine rat u Hrvatskoj praktički je bio dobiven, sve osim istočne Slavonije je bilo oslobođeno, ali su hrvatske brigade svejedno išle boriti se za slobodu BiH, za slobodu hrvatskog naroda u BiH. Da nije bilo Hrvatske vojske i hrvatskih gardijskih brigada danas bi BiH izgledala drugačije te ne bi bilo mira u Daytonu, niti bi britanski i američki lovci-bombarderi tadašnje neprijatelje, bosanske Srbe i Miloševića, natjerali na mir. To je učinila isključivo Hrvatska vojska. BiH je država i hrvatskog, ali i srpskog i bošnjačkog naroda. Nije dobro kada od tamo dolaze neodgovorne teze o tome za što je hrvatski narod odgovoran, ili nije odgovoran, prije 80 godina. I to dolazi od strane političkog lidera bosanskih Srba Milorada Dodika, s kojim treba razgovarati da bi se našla pametna i korisna rješenja koja svima idu u korist, posebno hrvatskom narodu u BiH kojem se prava zagarantirana Ustavom uskraćuju,“ kazao je.

Predsjednik Milanović poručio je kako istinu treba ponavljati. „A istina je da je Hrvatska oslobođena i obranjena voljom svojih ljudi. Da nije bilo tako, hrvatske države ne bi bilo. Naša je država danas stabilna i čvrsta. Smatram da smo postigli dovoljno toga i da moramo razumno pristupiti razgovorima sa svojim susjedima u zaštiti svojih prava i u zaštiti prava koja pripadaju Hrvatima u BiH. Ta prava su u velikoj mjeri simbolička, ali su jako važna. Ta simbolika nas veže kao ljude i drži nas zajedno”, istaknuo je predsjednik Milanović.

Druga gardijska brigada „Gromovi“ ustrojena je 15. svibnja 1991. u vojarni "Trstenik" pokraj Dugog Sela, te su prvotnu popunu brigade činili pripadnici MUP-a. Njihov ratni put započeo je već početkom lipnja 1991. godine na mostu Mladosti u Zagrebu zaustavljanjem tenkova tadašnje JNA, dok su istovremeno dijelovi postrojbe sudjelovali u borbama kod Ljubova u Lici i Hrvatskom Pounju. Također, sudjelovali su i u obrani Karlovca, Duge Rese i Topuskog, u borbama na Banovini, te su branili Petrinju, Sisak i Komarevo. Tijekom 1991. godine u „bitci za Farkašić“ oslobađaju značajan dio okupiranog teritorija na desnoj obali rijeke Kupe. Uz to, „Gromovi“ su sudjelovali i u operacijama deblokade Južnog bojišta (operacija Tigar) te u Bosanskoj Posavini. Dali su i izniman doprinos u operacijama Maslenica, Bljesak i Oluja. Kroz brigadu je prošlo preko 9700 pripadnika, 205 ih je poginulo, pet nestalo, a njih preko 1400 je ranjeno.

Kreirano: nedjelja, 19. svibnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Tea Nagazić-Skoćiš

Tea Nagazić-Skoćiš je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu, s izraženim interesom za vojna pitanja, obrambene tehnologije i naoružanje, kako unutar Hrvatske tako i na globalnoj razini. Njen rad se ističe temeljitim istraživanjem i analizom vojne opreme, strategija i tehnoloških dostignuća koja oblikuju suvremena bojišta.

Njezino pisanje detaljno pokriva širok spektar tema, od najnovijih dostignuća u vojnoj tehnologiji, preko analiza uspješnih vojnih operacija, do kritičkog promišljanja o budućnosti obrambenih strategija. Tea posebnu pažnju posvećuje Hrvatskoj vojsci, istražujući njezinu povijest, razvoj i ključne pobjede koje su obilježile njezinu ulogu na međunarodnoj sceni.

Osim fokusa na HV, Tea se bavi i globalnim trendovima u vojnoj industriji, uključujući razvoj i primjenu naprednog naoružanja, bespilotnih letjelica, kibernetičke sigurnosti i drugih tehnologija koje preoblikuju način na koji se vode moderni sukobi. Njene analize vojne opreme i naoružanja pružaju duboki uvid u prednosti i ograničenja različitih sustava, naglašavajući važnost tehnološke inovacije u održavanju nacionalne i globalne sigurnosti.

Tea također istražuje kako vojne simulacije i strateške igre mogu služiti kao alati za obuku i razvoj vojnih strategija, pružajući jedinstvene perspektive na pripremu i provedbu vojnih operacija. Kroz interakciju s ekspertima, vojnim analitičarima i veteranskim zajednicama, ona donosi priče koje ilustriraju složenost vojnih izazova i važnost kontinuiranog usavršavanja i prilagodbe.

Njezin angažman na Karlobag.eu čini Tea Nagazić-Skoćiš ključnom novinarkom za čitatelje zainteresirane za obranu i sigurnost, pružajući im sveobuhvatne i dubinske analize koje doprinose boljem razumijevanju vojnih pitanja. Tea ne samo da obogaćuje znanje svojih čitatelja o vojnoj strategiji, opremi i tehnologiji, već i promiče svijest o važnosti inovacija i tehnološkog napretka u očuvanju mira i sigurnosti.