Povijest

Novo otkriće dinosaura u Argentini otkriva čudesan svijet kraja krede

Novo otkriće dinosaura u Argentini otkriva ...

U Patagoniji je otkrivena nova vrsta dinosaura, Koleken inakayali, što predstavlja značajan doprinos razumijevanju evolucije abelisaurida. Ova vrsta koegzistirala je s drugim dinosaurima tijekom kasne Krede, a nalazište u kojem je pronađena otvara nove mogućnosti za istraživanje ekosustava tog doba.

Otkriće najstarijeg hrama Göbekli Tepe u Turskoj otvara nova pitanja o prapovijesnoj religiji i društvenom razvoju

Otkriće najstarijeg hrama Göbekli Tepe u ...

Nedavno otkriven najstariji hram Göbekli Tepe u Turskoj, star 12.000 godina, otkriva nova saznanja o ranoj civilizaciji, društvenoj hijerarhiji i značaju rituala, mijenjajući naš pogled na povijesni prijelaz s nomadskog na sjedilački način života

Otkrivanje kraljevske grobnice iz 18. dinastije u blizini Luksora: značajno arheološko otkriće iz Novog Kraljevstva

Otkrivanje kraljevske grobnice iz 18. ...

Egipatsko-britanski arheološki tim otkrio je drevnu kraljevsku grobnicu staru 3.500 godina u blizini Luksora, otvarajući novi pogled na život i ulogu kraljevskih žena u Novom Kraljevstvu.

Otkriće fosila izumrlog slona otkriva najstariji dokaz mesožderstva na indijskom potkontinentu u Kašmiru

Otkriće fosila izumrlog slona otkriva ...

Pronađeni fosili izumrlih slonova u Kašmirskoj dolini svjedoče o ranim ljudskim aktivnostima, uključujući mesožderstvo i obradu kostiju.

Razlike u razini nasilja između norveških i danskih vikinških društava: kako su društvene strukture utjecale na učestalost sukoba

Razlike u razini nasilja između norveških i ...

Istraživanje otkriva značajne razlike između vikinških društava Norveške i Danske, ukazujući na veću razinu nasilja u Norveškoj zbog decentraliziranih društvenih struktura, dok je Danska imala centralizirano nasilje kroz službene egzekucije.

Otkriće potopljenog mosta na Mallorci mijenja povijest ljudske kolonizacije Mediterana: dokazi o naseljenosti starijoj od 6000 godina otkrivaju nove uvide

Otkriće potopljenog mosta na Mallorci mijenja ...

Novo istraživanje otkriva da su ljudi naselili Mallorcu mnogo ranije nego što se mislilo. Potopljeni most u špilji Genovesa pruža dokaze o ljudskoj prisutnosti starijoj od 6000 godina, mijenjajući povijesne pretpostavke o kolonizaciji Mediterana.