Na Max Planck institutu za istraživanje metabolizma, znanstvenici su uspjeli pokazati kako se u jetri miševa već nakon nekoliko minuta počinju događati promjene u mitohondrijima, kada miševi samo vide i njuše hranu, a ne konzumiraju je. Aktivacija skupine živčanih stanica u mozgu dovodi do promjena u mitohondrijima stanica jetre, pripremajući jetru za prilagodbu metabolizma šećera. Rezultati ovog istraživanja objavljeni su u časopisu Science i mogu pridonijeti novim metodama liječenja dijabetesa tipa 2.
Miševi koji su bili gladni i koji su samo mogli vidjeti i njušiti hranu bez konzumiranja, bili su predmet studije. Istraživači su nakon samo nekoliko minuta analizirali mitohondrije u jetri i otkrili da su procesi koji se obično aktiviraju unosom hrane već bili pokrenuti.
Mitohondriji u jetri se pripremaju
Istraživanja pokazuju da je dovoljno da miševi nekoliko minuta vide i njuše hranu kako bi se utjecalo na mitohondrije u stanicama jetre. Ovaj utjecaj posredovan je fosforilacijom u jednom od mitohondrijskih proteina, koje do sada nije bilo karakterizirano. Fosforilacija je važna modifikacija za regulaciju aktivnosti proteina. Također je pokazano da fosforilacija utječe na osjetljivost jetre na inzulin, otkrivajući novi signalni put koji regulira osjetljivost na inzulin u tijelu.
Živčane stanice u hipotalamusu
Učinak na jetru posreduju živčane stanice nazvane POMC neuronima. Ti neuroni se aktiviraju unutar sekundi na vid i miris hrane, signalizirajući jetri da se pripremi za dolazne hranjive tvari. Također je pokazano da je sama aktivacija POMC neurona dovoljna za prilagodbu mitohondrija u jetri, čak i u odsutnosti hrane.
"Kada naša osjetila detektiraju hranu, tijelo se priprema za unos hrane proizvodnjom sline i probavne kiseline. Iz prethodnih istraživanja znamo da se i jetra priprema za unos hrane. Sada smo detaljnije pogledali mitohondrije u stanicama jetre, koje su ključne stanične organele za metabolizam i proizvodnju energije, i shvatili koliko brzo se ta prilagodba događa", objašnjava Sinika Henschke, prva autorica studije.
Jens Brüning, voditelj studije i direktor na Max Planck institutu za istraživanje metabolizma, ističe: "Naša studija pokazuje kako su senzorna percepcija hrane, prilagodba procesa u mitohondrijima i osjetljivost na inzulin usko povezani. Razumijevanje ovih mehanizama važno je jer je osjetljivost na inzulin narušena kod dijabetesa tipa 2 mellitus".
Izvor: Max-Planck-Gesellschaft
Czas utworzenia: 28 kwietnia, 2024
Uwaga dla naszych czytelników:
Portal Karlobag.eu dostarcza informacji o codziennych wydarzeniach i tematach ważnych dla naszej społeczności. Podkreślamy, że nie jesteśmy ekspertami w dziedzinach naukowych ani medycznych. Wszystkie publikowane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym.
Proszę nie uważać informacji na naszym portalu za całkowicie dokładne i zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem lub specjalistą przed podjęciem decyzji na podstawie tych informacji.
Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby zapewnić Państwu aktualne i istotne informacje, a wszelkie treści publikujemy z wielkim zaangażowaniem.
Zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi historiami z Karlobag!
Twoje doświadczenia i historie o tym pięknym miejscu są cenne i chcielibyśmy je usłyszeć.
Możesz je przesłać napisz do nas na adres karlobag@karlobag.eu.
Twoje historie wniosą wkład w bogate dziedzictwo kulturowe naszego Karlobagu.
Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoimi wspomnieniami!