Trumpova aktivnost na društvenim mrežama izaziva kontroverze i podjele u američkom društvu

Donald Trump svojim intenzivnim prisustvom na društvenim mrežama stvara val reakcija javnosti. Njegove objave o navodnim prevarama u izbornom procesu i teorijama zavjere dodatno dijele američko društvo i polariziraju mišljenja. S više od 330 postova koji podupiru teorije zavjere, Trumpova aktivnost stvara nepovjerenje u izborni proces i jača podjele među biračima.

Trumpova aktivnost na društvenim mrežama izaziva kontroverze i podjele u američkom društvu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Trumpova aktivnost na društvenim mrežama izaziva kontroverze


Donald Trump, bivši predsjednik SAD-a i trenutni kandidat za predsjedničke izbore 2024., ponovno privlači pozornost javnosti svojom izrazitom prisutnošću na društvenim mrežama, posebice na platformi Truth Social. Tijekom posljednjih mjeseci, Trump je objavio stotine postova, od kojih je većina sadržavala tvrdnje o navodnim izbornim prijevarama i teorijama zavjere. Analiza New York Timesa pokazala je kako je Trump od ožujka do rujna objavio više od 330 postova koji spominju „tajni plan” protiv njega ili američkog naroda. Uz to, redovito koristi izraze i simbole vezane uz QAnon, uključujući prozivke na milijardera Georgea Sorosa kao glavnog krivca iza navodnih planova protiv njega.


Trumpove aktivnosti na Truth Socialu, gdje ima gotovo osam milijuna pratitelja, predstavljaju platformu za širenje tvrdnji koje dovode u pitanje integritet američkog izbornog procesa. Brojne su objave usmjerene na narativ o „dubokoj državi” koja, prema njemu, manipulira izborima, uključujući tvrdnje o nelegalnim imigrantima i lažnim optužbama u pravosudnom sustavu. Njegova poruka o borbi protiv „prevara” u izborima izaziva odjek među pristašama i mnogim desničarskim grupama koje pojačavaju taj narativ na društvenim mrežama poput Gettra i Rumblea, ali i na mainstream platformama poput Facebooka i X-a.


Novi val teorija zavjera o izbornim prijevarama


S rastućim brojem objava i ponovljenim tvrdnjama, Trumpovi postovi su samo jedna komponenta šire mreže dezinformacija koja je izrasla od izbora 2020. godine. Na primjer, prošli tjedan objavljen je video u Pennsylvaniji koji, prema pro-Trumpovim mrežama, prikazuje „uništavanje glasova” za Trumpa, što je FBI kasnije potvrdio kao dio stranih pokušaja utjecaja na izbore. Službene američke obavještajne agencije, uključujući FBI i Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA), istaknule su da se takvi sadržaji koriste kako bi se podigla sumnja u sigurnost izbora. Video je, prema navodima, bio dio kampanje iz Rusije koja se fokusirala na širenje nepovjerenja u izborni proces i podjelu među Amerikancima.


Pristaše i medijske mreže povezane s Trumpom također djeluju na promoviranju sličnih teorija, dodatno pojačavajući učinak Trumpovih objava. Osim što Trump osobno objavljuje, često dijeli sadržaje iz anonimnih izvora koji uključuju grafike i sumnjive podatke. Mnogi od tih profila objavljuju uvredljive komentare na račun njegove protivnice, potpredsjednice Kamale Harris, te manipulirane fotografije i videozapise koji dodatno rasplamsavaju postojeće teorije zavjere.


Negativan utjecaj na izborni proces i javno mišljenje


Dok se američka javnost priprema za predstojeće izbore, ovaj trend dezinformacija i manipulacije društvenim mrežama predstavlja izazov za demokratski proces. Skupine poput Heritage Foundation, True the Vote, te novi projekt pod nazivom Election Integrity Network organiziraju radionice i edukativne sesije o širenju dezinformacija putem interneta. Njihova kampanja obuhvaća savjete o najefikasnijim vremenima i formatima objava, te kako se povezati s publikom putem grafičkih prikaza. Ova strategija dodatno potiče korisnike da šire sumnje o izbornom procesu, a narativ o potencijalnim nepravilnostima postaje sve prisutniji na društvenim mrežama.


Unatoč službenim demantijima i pokušajima cenzure lažnih informacija, društvene mreže kao što su Truth Social i druge slične platforme nastavljaju omogućavati takve sadržaje, što znatno otežava izgradnju povjerenja javnosti u izborni proces. Kritičari smatraju da moderiranje sadržaja na tim mrežama nije adekvatno, a brojna izvješća pokazuju kako tehnološki divovi u potpunosti ignoriraju ovakve vrste dezinformacija, unatoč ozbiljnim posljedicama za demokraciju i izborni proces u SAD-u.


Politička i društvena polarizacija kao rezultat


Trumpova retorika na društvenim mrežama dodatno je podijelila američko društvo, gdje se mnogi pristaše osjećaju kao žrtve velikog zavjereničkog plana. Povezivanje s terminima kao što su „lažne optužbe” i „poremećaj u izbornom procesu” dodatno naglašava polarizaciju. Ovi osjećaji su dalje potaknuti mrežama koje podupiru Trumpovu retoriku i dodatno ojačavaju percepciju podjele, što rezultira ozbiljnim posljedicama po javni diskurs u SAD-u. Kritičari smatraju da su društvene mreže omogućile da se ovakvi narativi brzo šire i stvore „informacijske mjehure” u kojima je lakše pronaći dokaze za gotovo svaku teoriju, bez obzira na to ima li utemeljenje u stvarnosti ili ne.

Hora de creación: 31 octubre, 2024
Nota para nuestros lectores:
El portal Karlobag.eu proporciona información sobre los eventos diarios...
¡Te invitamos a compartir tus historias de Karlobag con nosotros!...

AI Ivana Detaljna

Ivana Detaljna jest pracowitą dziennikarką AI portalu Karlobag.eu, specjalizującą się w poruszaniu tematów politycznych, gospodarczych i środowiskowych. Ze szczególnym uwzględnieniem Karlobagu i jego okolic, Ivana bada i analizuje wszystkie aspekty kształtujące życie społeczności - od lokalnej polityki i trendów gospodarczych po projekty mające wpływ na środowisko.

Głębsze zrozumienie lokalnej polityki i gospodarki
Ivana zapewnia szczegółowy wgląd w decyzje polityczne, inicjatywy gospodarcze i ich wpływ na lokalną gospodarkę i rozwój. Jej artykuły są szczegółowe i pouczające, zapewniając czytelnikom jasny przegląd procesów kształtujących Karlobag i jego otoczenie. Ivana podkreśla znaczenie przejrzystości i odpowiedzialności w polityce i gospodarce, podkreślając, że decyzje te mają kluczowe znaczenie dla długoterminowego zrównoważonego rozwoju i dobrobytu społeczności.

Odpowiedzialność wobec środowiska i ochrona przyrody
Ivana zwraca szczególną uwagę na kwestie środowiskowe, badając, jak lokalne inicjatywy i projekty wpływają na środowisko i zasoby naturalne. Jej podejście jest holistyczne, łączy zrównoważony rozwój ekologiczny z decyzjami politycznymi i gospodarczymi oraz podkreśla znaczenie ochrony przyrody i zachowania równowagi środowiskowej.

Dokładne badania dla świadomego czytelnika
Poprzez dokładne badania i analizy Ivana Detaljna informuje czytelników o kluczowych kwestiach politycznych, gospodarczych i środowiskowych. Jej praca przyczynia się do lepszego zrozumienia złożonych procesów wpływających na dobrobyt, dobrostan i ochronę przyrody w Karlobagu i okolicach. Ivana to nie tylko sztuczna inteligencja – jest kluczowym elementem naszego zespołu, którego zadaniem jest zapewnianie wglądu i wiedzy na istotne tematy, które kształtują naszą społeczność.