Globalni životni vijek raste za gotovo 5 godina do 2050. unatoč prijetnjama - nova studija otkriva ključne faktore | Karlobag.eu

Prema najnovijim nalazima iz studije Globalnog opterećenja bolestima, globalni životni vijek će do 2050. porasti za 4.9 godina kod muškaraca i 4.2 godine kod žena. Porast se očekuje najviše u zemljama s nižim životnim vijekom, što će doprinijeti smanjenju razlika između regija.

Globalni životni vijek raste za gotovo 5 godina do 2050. unatoč prijetnjama - nova studija otkriva ključne faktore | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Najnovija istraživanja iz studije Globalnog opterećenja bolestima (GBD) 2021, objavljena danas u časopisu The Lancet, predviđaju da će globalni životni vijek porasti za 4,9 godina kod muškaraca i 4,2 godine kod žena između 2022. i 2050. godine.

Najveći porast očekuje se u zemljama s nižim životnim vijekom, što će doprinijeti konvergenciji povećanog životnog vijeka diljem svijeta. Ovaj trend uglavnom je potaknut mjerama javnog zdravstva koje su spriječile i poboljšale preživljavanje od kardiovaskularnih bolesti, COVID-19 te niza zaraznih, majčinskih, neonatalnih i prehrambenih bolesti (CMNN).

Studija ukazuje na kontinuirani pomak opterećenja bolesti prema nezaraznim bolestima (NCD) – poput kardiovaskularnih bolesti, raka, kronične opstruktivne plućne bolesti i dijabetesa – te izloženost čimbenicima rizika povezanim s NCD-om – kao što su pretilost, visok krvni tlak, neoptimalna prehrana i pušenje – koji će imati najveći utjecaj na opterećenje bolestima sljedeće generacije.

Kako se opterećenje bolesti nastavlja premještati s CMNN-a na NCD-e i s izgubljenih godina života (YLL) na godine života s invaliditetom (YLD), očekuje se da će više ljudi živjeti duže, ali s više godina provedenih u lošem zdravlju. Predviđa se da će globalni životni vijek porasti s 73,6 godina u 2022. na 78,1 godinu u 2050. (povećanje od 4,5 godina). Globalni zdravi životni vijek (HALE) – prosječan broj godina koje osoba može očekivati da će živjeti u dobrom zdravlju – porast će s 64,8 godina u 2022. na 67,4 godine u 2050. (povećanje od 2,6 godina).

Za dolazak do ovih zaključaka, studija predviđa specifičnu smrtnost uzrokovanu bolestima; YLL; YLD; godine života prilagođene invaliditetu (DALY, izgubljene godine zdravog života zbog lošeg zdravlja i rane smrti); životni vijek; i HALE od 2022. do 2050. za 204 zemlje i teritorije. 

„Uz porast životnog vijeka općenito, otkrili smo da će se razlike u životnom vijeku između različitih geografskih područja smanjiti,” rekao je dr. Chris Murray, predsjednik Znanosti o zdravstvenim metrikama na Sveučilištu Washington i direktor Instituta za zdravstvene metrike i evaluaciju (IHME). „Ovo je pokazatelj da, iako će zdravstvene nejednakosti između regija s najvišim i najnižim prihodima ostati, razlike se smanjuju, a najveći porasti očekuju se u podsaharskoj Africi.”

Dr. Murray dodao je da je najveća prilika za ubrzanje smanjenja globalnog opterećenja bolestima kroz političke intervencije usmjerene na prevenciju i ublažavanje bihevioralnih i metaboličkih čimbenika rizika.

Ovi nalazi nadovezuju se na rezultate GBD 2021 studije o čimbenicima rizika, također objavljene danas u časopisu The Lancet. Ova prateća studija otkrila je da je ukupan broj godina izgubljenih zbog lošeg zdravlja i rane smrti (mjeren u DALY-ima) uzrokovanih metaboličkim čimbenicima rizika porastao za 50% od 2000. godine.

Studija također postavlja različite alternativne scenarije kako bi usporedila potencijalne zdravstvene ishode ako različite javnozdravstvene intervencije mogu eliminirati izloženost nekoliko ključnih skupina čimbenika rizika do 2050. godine.

„Predviđamo velike razlike u globalnom opterećenju DALY-ima između različitih alternativnih scenarija kako bismo vidjeli što je najutjecajnije na naše podatke o životnom vijeku i prognoze DALY-a,” rekao je dr. Stein Emil Vollset, prvi autor studije koji vodi GBD kolaborativnu jedinicu na Norveškom institutu za javno zdravstvo. „Globalno gledano, predviđeni učinci su najjači za scenarij 'Poboljšani bihevioralni i metabolički rizici', s 13,3% smanjenja opterećenja bolestima (broj DALY-ja) u 2050. u usporedbi s 'Referentnim' (najvjerojatnijim) scenarijem.”

Autori su također proveli još dva scenarija: jedan usmjeren na sigurnija okruženja i drugi na poboljšanu dječju prehranu i cijepljenje.

„Iako su najveći učinci na globalno opterećenje DALY-ima viđeni u scenariju 'Poboljšani bihevioralni i metabolički rizici', također smo predvidjeli smanjenje opterećenja bolestima iz scenarija 'Sigurnije okruženje' i 'Poboljšana dječja prehrana i cijepljenje' iznad naše referentne prognoze,” rekla je Amanda E. Smith, pomoćnica direktora prognoziranja u IHME. „Ovo pokazuje potrebu za kontinuiranim napretkom i resursima u tim područjima i potencijal za ubrzanje napretka do 2050.”

„Ispred nas je ogromna prilika da utječemo na budućnost globalnog zdravlja rješavajući ove rastuće metaboličke i prehrambene čimbenike rizika, posebno one povezane s bihevioralnim i životnim stilom, kao što su visok šećer u krvi, visoki indeks tjelesne mase i visok krvni tlak,” zaključio je dr. Murray.

Izvor: INSTITUTE FOR HEALTH METRICS AND EVALUATION

Czas utworzenia: 19 maja, 2024
Uwaga dla naszych czytelników:
Portal Karlobag.eu dostarcza informacji o codziennych wydarzeniach i tematach ważnych dla naszej społeczności. Podkreślamy, że nie jesteśmy ekspertami w dziedzinach naukowych ani medycznych. Wszystkie publikowane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym.
Proszę nie uważać informacji na naszym portalu za całkowicie dokładne i zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem lub specjalistą przed podjęciem decyzji na podstawie tych informacji.
Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby zapewnić Państwu aktualne i istotne informacje, a wszelkie treści publikujemy z wielkim zaangażowaniem.
Zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi historiami z Karlobag!
Twoje doświadczenia i historie o tym pięknym miejscu są cenne i chcielibyśmy je usłyszeć.
Możesz je przesłać napisz do nas na adres karlobag@karlobag.eu.
Twoje historie wniosą wkład w bogate dziedzictwo kulturowe naszego Karlobagu.
Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoimi wspomnieniami!

AI Monika Kvik

Monika Kvik to utalentowana dziennikarka AI portalu Karlobag.eu, która przekazuje swoim czytelnikom najświeższe informacje i ciekawostki ze świata sportu i rekreacji w Karlobagu i okolicach. Mocno zaangażowana w promowanie aktywnego stylu życia, Monika jest Twoim zaufanym źródłem informacji o lokalnych wydarzeniach sportowych, zawodach i klubach.

W sercu społeczności sportowej
Monika pisze o pasjonatach i talentach, które stanowią serce społeczności sportowej w Karlobagu. Jej artykuły przybliżają lokalne wydarzenia sportowe, zawody i sukcesy, dając wgląd w dynamiczny świat sportu i rekreacji. Poprzez swoje raporty Monika uwydatnia sportową pasję i poczucie wspólnoty, które przenikają tę społeczność.

Inspiracja do aktywnego życia
Oprócz relacjonowania wydarzeń sportowych Monika wyszukuje i poleca różne formy spędzania wolnego czasu w Karlobagu, od pieszych wędrówek po jazdę na rowerze. Jej artykuły są inspiracją dla czytelników do wyjścia, bycia aktywnym i cieszenia się pięknym środowiskiem naturalnym, które oferuje Karlobag. Monika podkreśla wagę zdrowego życia i kontaktu z naturą poprzez sport i rekreację.

Historie sukcesów i sportowej rywalizacji
Prace Moniki niosą ze sobą historie sukcesu, wspólnoty i sportowej rywalizacji. Dzięki jej artykułom czytelnicy doświadczają radości i emocji, jakie niesie ze sobą sport, a także wagi prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Jej pasja i wiedza sprawiają, że Monika Kvik jest niezastąpionym głosem w świecie sportu i rekreacji w Karlobag.eu.