Pripadnici zapovjedništva 1. pješačke pukovnije proveli računalnu vježbu u Simulacijskom središtu Zapovjedništva za obuku i doktrinu “Fran Krsto Frankopan” u Zagrebu.
U vojarni “Petar Zrinski” održana je osmodnevna računalna vježba pričuvnih postrojbi Hrvatske vojske nazvana “CAX Feniks 24”. Cilj vježbe bio je simulacijom defanzivnih taktičkih aktivnosti uvježbati proces vojnog odlučivanja i rada u stožeru zapovjednog mjesta na simulacijskom sustavu JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation), kao i sposobnosti integracije borbenih funkcija tijekom provedbe simuliranih obrambenih aktivnosti.
Ključno osoblje i pričuvni sastav 1. pješačke pukovnije Zagreb, pod zapovijedanjem pukovnika Damira Filkovića, činili su primarnu obučnu skupinu. Pridružili su im se pripadnici pet pješačkih i 2. topničko-raketne pukovnije te pričuvne postrojbe borbene potpore Inženjerijske, Topničko-raketne i Pukovnije protuzračne obrane Hrvatske kopnene vojske.
Odaziv pričuve
Zapovjednik Simulacijskog središta ZOD-a brigadir Radovan Palmović izrazio je zadovoljstvo visokim odazivom pričuve na vježbu od gotovo 90 posto: “Ovo je potvrda da je naš pričuvni sastav svjestan potrebe za uvježbavanjem”.
Vježba “CAX Feniks 24” četvrta je u nizu računalno poduprtih vježbi s pričuvnim pukovnijama. Za razliku od prethodnih vježbi, ove godine sudjelovali su i aktivni i pričuvni pripadnici 1. pješačke pukovnije.
Motiviranost i znanje pričuvnih časnika
Brigadir Željko Marinov, direktor vježbe i načelnik Odjela za obuku i doktrinu zapovjedništva ZOD, naglasio je kako su motiviranost, znanje i odgovornost pričuvnih časnika i dočasnika u sinergiji s djelatnom jezgrom u ovom obučnom ciklusu potvrdili sposobnost ove postrojbe da u potpunosti planira i provodi zadaće u sklopu svoje misije.
“Radim u privatnom sektoru za multinacionalnu kompaniju s tri tisuće zaposlenih, no čast mi je bila odazvati se kao pričuvnik pozivu za sudjelovanje u vježbi Hrvatske vojske. Odgojen sam da se Domovini treba služiti”, kazao je pričuvni natporučnik Ivica Vidaković kojem je ovo drugi put da sudjeluje u obuci pričuve.
Suradnja djelatnog i pričuvnog sastava
Pričuvni nadnarednik Kristijan Frljak rekao je kako je gotovo 30 godina djelatna vojna osoba te kako se rado odazvao mobilizacijskom pozivu. “Velika mi je čast i zadovoljstvo što sam mogao nazočiti zajedničkom radu djelatnog sastava i nas pričuvnika. Radili smo rame uz rame i vjerujem da su neki obučni ciljevi postignuti”, izjavio je nadnarednik Frljak.
Planski proces i organizacija vježbe
Vježbi je prethodio višemjesečni planski proces tijekom kojeg su pomno planirani svi detalji vezani uz koncept, potporu i cjelokupnu organizaciju vježbe. Ovakvo uvježbavanje jača ukupne sposobnosti Oružanih snaga Republike Hrvatske jer, pored aktivnog sastava, NATO standardima i najnovijim tehnologijama koriste i pripadnici pričuvnih postrojbi kako bi učinkovito izvršavali dodijeljene zadaće.
Časnik za provedbu vježbe bio je zamjenik zapovjednika Zapovjedništva za obuku i doktrinu brigadir Dražen Batrnek, dok je direktor vježbe bio načelnik Odjela za obuku i doktrinu Zapovjedništva za obuku i doktrinu brigadir Željko Marinov. Upravljački element vježbe činili su pripadnici Simulacijskog središta i zapovjedništva ZOD-a.
Czas utworzenia: 20 czerwca, 2024
Uwaga dla naszych czytelników:
Portal Karlobag.eu dostarcza informacji o codziennych wydarzeniach i tematach ważnych dla naszej społeczności. Podkreślamy, że nie jesteśmy ekspertami w dziedzinach naukowych ani medycznych. Wszystkie publikowane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym.
Proszę nie uważać informacji na naszym portalu za całkowicie dokładne i zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem lub specjalistą przed podjęciem decyzji na podstawie tych informacji.
Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby zapewnić Państwu aktualne i istotne informacje, a wszelkie treści publikujemy z wielkim zaangażowaniem.
Zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi historiami z Karlobag!
Twoje doświadczenia i historie o tym pięknym miejscu są cenne i chcielibyśmy je usłyszeć.
Możesz je przesłać napisz do nas na adres karlobag@karlobag.eu.
Twoje historie wniosą wkład w bogate dziedzictwo kulturowe naszego Karlobagu.
Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoimi wspomnieniami!