Kina lansira novu misiju na Mars s ciljem istraživanja površine crvenog planeta
Kineska nacionalna svemirska agencija (CNSA) najavila je novi pothvat s ciljem istraživanja Marsa, poznat pod nazivom Tianwen-3. Lansiranje je planirano za 2028. godinu i sastoji se od dvostrukog lansiranja dviju raketa Long March 5 koje će poslati opremu za prikupljanje uzoraka s Marsa. Misija Tianwen-3 predstavlja novu fazu kineskog programa istraživanja svemira nakon uspjeha prethodne misije Tianwen-1 koja je donijela važne informacije o površini Marsa.
Cilj misije Tianwen-3 je uzeti uzorke tla s Marsa te ih vratiti na Zemlju za daljnju analizu. Prikupljanje uzoraka s Marsa ključno je za otkrivanje mogućih znakova života, s obzirom na to da će uzorci biti analizirani na tragove vode i drugih elemenata potrebnih za razvoj mikroorganizama. Prema izjavama voditelja misije, Liu Jizhonga, glavni znanstveni cilj Tianwen-3 je traženje dokaza o postojanju života. Misija će se fokusirati na sedimentne i hidrotermalne sustave na Marsu koji bi mogli biti pogodna mjesta za razvoj života u prošlosti ili sadašnjosti, te je zbog toga važno prikupljanje uzoraka iz takvih regija.
Tehnologija razvijena na osnovi Tianwen-1
Tehnologija koja će se koristiti za misiju Tianwen-3 bazirana je na uspjesima prethodne misije Tianwen-1. Tijekom misije Tianwen-1, kineska svemirska agencija uspješno je poslala rover Zhurong na površinu Marsa, koji je pružio važne podatke o površini planeta. U misiji Tianwen-3 bit će uključeni moduli za slijetanje i uzletanje, te orbiter i povratni modul koji će osigurati povratak uzoraka na Zemlju. Ovo je ključna faza u kineskom svemirskom programu, a inženjeri rade na poboljšanju tehnologije za uspješno prikupljanje i vraćanje uzoraka, što predstavlja jedan od najvećih izazova u istraživanju Marsa.
Osim samog rovera, misija će uključivati i dodatne inovacije kao što su helikopter za istraživanje te šesteronožni robot za prikupljanje uzoraka izvan glavnog mjesta slijetanja. Helikopter i robot omogućit će prikupljanje uzoraka s različitih lokacija na Marsu, čime će se povećati mogućnost otkrivanja tragova života. Sve faze misije, od lansiranja do povratka, bit će izvedene uz poštivanje međunarodnih propisa o zaštiti planeta kako bi se izbjegla kontaminacija Zemlje ili Marsa tijekom povratka uzoraka.
Međunarodna suradnja i znanstvena zajednica
Kineska svemirska agencija naglasila je važnost međunarodne suradnje u misiji Tianwen-3. Prema izjavama iz CNSA, Kina planira podijeliti uzorke i znanstvene podatke s međunarodnom zajednicom, što će omogućiti znanstvenicima iz cijelog svijeta da sudjeluju u analizi i istraživanju Marsa. Ova suradnja nije novost, budući da je Kina već ranije podijelila uzorke s Mjeseca prikupljene tijekom misije Chang'e-5 s međunarodnim istraživačkim ustanovama. Kroz ovakvu suradnju, cilj je učiniti nova otkrića dostupnima cijeloj znanstvenoj zajednici kako bi se što više unaprijedila naša saznanja o crvenom planetu i mogućnosti postojanja života na njemu.
Kineska vlada također je izrazila želju da u budućnosti osnuje Marsovsku istraživačku stanicu u suradnji s drugim zemljama i znanstvenim institucijama. Ovo uključuje provođenje studija i dizajn planskih implementacija koje bi osigurale uspješno funkcioniranje ovakve stanice u uvjetima koji vladaju na Marsu. Iako je još uvijek rano za konkretnije planove, ovo predstavlja ključan korak naprijed prema dugoročnoj prisutnosti čovjeka na Marsu.
Izazovi i sigurnosne mjere
Misija Tianwen-3 pred kineske svemirske inženjere postavlja brojne izazove, uključujući prikupljanje uzoraka, uzlijetanje s Marsove površine, te spajanje u orbiti. Jedan od najvećih izazova svakako će biti uspješan povratak uzoraka na Zemlju, uz strogu primjenu mjera zaštite planeta. Kineska nacionalna svemirska agencija najavila je da će misija slijediti sve međunarodne smjernice o zaštiti planeta kako bi se izbjeglo onečišćenje i Marsa i Zemlje tijekom povratka uzoraka. Ove mjere su važne jer svaki nepažljiv postupak može ugroziti ne samo znanstvene podatke, već i okoliš Zemlje i Marsa.
Misija Tianwen-3 također se odvija u kontekstu globalne svemirske utrke, u kojoj sudjeluju brojne zemlje uključujući Sjedinjene Američke Države. NASA također planira svoju misiju povratka uzoraka s Marsa, no kineska misija mogla bi biti prva koja će uspješno vratiti uzorke. Uzorci s Marsa mogli bi donijeti revolucionarna otkrića o povijesti Marsa i mogućnosti postojanja mikroorganizama, te stoga predstavljaju važan korak u razumijevanju evolucije planeta Sunčevog sustava.
Kineska misija Tianwen-3 predstavlja ključan korak u istraživanju Marsa i potencijalno će donijeti nova saznanja o povijesti crvenog planeta i mogućnosti postojanja života na njemu. Misija je planirana za 2028. godinu, a sastoji se od dvije faze lansiranja koje će uključivati inovativne tehnologije kao što su helikopter i šesteronožni robot za prikupljanje uzoraka. S obzirom na međunarodnu suradnju i veliku uključenost znanstvene zajednice, misija Tianwen-3 mogla bi postati ključan trenutak u istraživanju svemira i otvoriti nove mogućnosti za daljnje proučavanje Marsa.
Heure de création: 01 novembre, 2024
Note pour nos lecteurs :
Le portail Karlobag.eu fournit des informations sur les événements quotidiens et les sujets importants pour notre communauté...
Nous vous invitons à partager vos histoires de Karlobag avec nous !...