Vukovarsko-srijemska županija prepoznata je po svojoj bogatoj kulinarskoj tradiciji, a jedan od najvažnijih događaja koji promiče ovu kulturnu baštinu je manifestacija "Zlatna jabuka". Ova gastronomska smotra okuplja ljubitelje tradicionalne slavonske i srijemske kuhinje, predstavljajući izvrsne kulinarske kreacije kroz koje se oživljava nasljeđe ovog kraja. Organizator događaja, Udruga kuhara i slastičara Vukovarsko-srijemske županije, od svog osnutka 2003. godine kontinuirano radi na očuvanju i promociji jela iz "bakine kuhinje".
Ovogodišnje, 18. izdanje manifestacije, održat će se 17. listopada 2024. godine u svečanoj Sali "Barun Trenk", s početkom u 20 sati. Program će biti bogat i raznolik, uključujući natjecanje u kuhanju, radionice te prezentaciju autentičnih recepata iz slavonske i srijemske kuhinje. Natjecanje će okupiti ekipe koje će pripremati najpoznatija tradicionalna jela poput čobanca, fiš paprikaša i slavonskog kulena, ali i domaćih kolača i slastica.
Natjecateljski duh i gastronomska baština
U natjecateljskom dijelu programa sudjelovat će ekipe iz različitih dijelova Hrvatske, ali i iz susjednih regija, čime se potiče širenje slavonske i srijemske gastronomske kulture izvan granica županije. Ova manifestacija ističe se i po tome što pobjednici imaju priliku natjecati se na državnim i međunarodnim kulinarskim natjecanjima, čime se dodatno promiče kvaliteta slavonske kuhinje na globalnoj razini.
Na prethodnom, 17. izdanju "Zlatne jabuke", sudjelovalo je deset ekipa koje su predstavljale svoje kulinarske vještine. Među njima su se istaknule učenice Lorena Mišić i Laura Nikić iz Srednje strukovne škole Vinkovci, koje su osvojile prvo mjesto sa svojim izvrsnim kulinarskim umijećem. Drugo mjesto pripalo je ekipi iz Vukovara, dok je trećeplasirana bila Lea Đuranek iz restorana Fakin. Pobjednički timovi dobili su prigodne nagrade i priznanja, a manifestacija je obogatila kulturnu i turističku ponudu regije.
Kulturno-gastronomska ponuda
Uz sam kulinarski program, manifestacija "Zlatna jabuka" doprinosi kulturnom i turističkom životu Vukovarsko-srijemske županije. Lokalni proizvođači, kao i poljoprivrednici, često sudjeluju u događaju predstavljajući svoje proizvode poput vina, rakije, meda i drugih domaćih delicija. Na ovaj način, posjetitelji mogu kušati i kupiti autentične slavonske proizvode, čime se dodatno promovira lokalna proizvodnja.
Kulturni dio programa uključuje i nastupe kulturno-umjetničkih društava koja izvode tradicionalne slavonske pjesme i plesove, čime se dodatno naglašava važnost očuvanja narodnih običaja i tradicije. Ovaj spoj gastronomije, kulture i tradicije privlači brojne posjetitelje, ne samo iz regije, već i šire, čime "Zlatna jabuka" postaje važan dio turističke ponude Slavonije i Srijema.
Očuvanje tradicije i budućnost
"Zlatna jabuka" nije samo natjecanje i prezentacija jela, već i prilika za edukaciju i očuvanje kulinarske baštine. Organizirane su radionice na kojima sudionici mogu naučiti više o pripremi tradicionalnih jela, tehnikama očuvanja recepata te važnosti lokalnih namirnica. Ove radionice posebno su važne za mlade naraštaje koji na taj način uče o važnosti očuvanja tradicije.
S obzirom na bogat program i sve veći interes za očuvanje tradicijske kuhinje, "Zlatna jabuka" svake godine privlači sve veći broj sudionika i posjetitelja. U budućnosti, planira se daljnje širenje manifestacije, uključujući suradnju s inozemnim kuharima i organizaciju međunarodnih događanja koja bi dodatno promicala slavonsko-srijemske specijalitete na globalnoj sceni.
Heure de création: 12 octobre, 2024
Note pour nos lecteurs :
Le portail Karlobag.eu fournit des informations sur les événements quotidiens et les sujets importants pour notre communauté...
Nous vous invitons à partager vos histoires de Karlobag avec nous !...