Pripadnici Hrvatske vojske redovito demonstriraju izvanrednu razinu profesionalizma i brze reakcije u svim zadacima, posebice u onima koji uključuju pomoć stanovništvu.
U ljetnim mjesecima, tijekom druge faze protupožarne sezone, pripadnici Protupožarnih namjenski organiziranih snaga Oružanih snaga RH ulažu posebne napore.
Od ovog mjeseca povećane su naknade za pripadnike Protupožarnih namjenski organiziranih snaga, kako onih koji obavljaju svoje zadaće u Hrvatskoj, tako i onih koji pružaju humanitarnu pomoć u inozemstvu.
Naime, prema Odluci potpredsjednika Vlade i ministra obrane Ivana Anušića, naknada za pripadnike Hrvatske vojske povećana je za djelatne vojne osobe – zapovjednike protupožarnih namjenski organiziranih snaga svih razina, pilote, kapetane, kopilote i tehničare letače u posadama zrakoplova Hrvatskog ratnog zrakoplovstva koji su angažirani u protupožarnoj zaštiti, za svaki dan angažmana na 40 eura neto, umjesto dosadašnjih 35 eura.
Pripadnicima Hrvatske vojske koji se upućuju na pružanje humanitarne pomoći u inozemstvo (požari, poplave i slično) naknada je povećana na 90 eura neto za svaki dan sudjelovanja, umjesto dosadašnjih 80 eura.
Također, za pripadnike protupožarnih namjenski organiziranih snaga i pripadnike interventne skupine veze koji su angažirani na protupožarnim zadaćama za svaki dan angažmana naknada će iznositi 35 eura umjesto dosadašnjih 31 euro.
Na kraju, ovom Odlukom povećavaju se novčane naknade pripadnicima MORH-a i OSRH koji su angažirani u pružanju pomoći civilnim institucijama, službama i stanovništvu te zadaćama traganja i spašavanja sa svojim zrakoplovom.
Anušić: Piloti kanadera jamac sigurnosti u zemlji i inozemstvu
Ministar Anušić istaknuo je kako angažman i odgovorno izvršavanje zadaća pripadnika Hrvatske vojske treba pratiti i primjeren materijalni status te kako je ova Odluka samo nastavak poboljšanja standarda pripadnika Hrvatske vojske.
“Znanja i vještine naših pripadnika protupožarnih namjenski organiziranih snaga na zavidnoj su razini. Zahvaljujemo pilotima kanadera što već godinama uspješno savladavaju vatrene stihije i predstavljaju čvrst jamac sigurnosti hrvatskom narodu. Pripadnici Hrvatske vojske iznova dokazuju da su uvijek uz svoj narod. Tako su jučer pripadnici Zapovjedništva specijalnih snaga pomogli unesrećenima u prometnoj nesreći, pripadnici protupožarnih namjenskih organiziranih snaga svakodnevno pomažu i spašavaju u protupožarnoj sezoni, a takvih bismo primjera mogli još nabrajati. Doista sam im duboko zahvalan.”
Što se tiče dosadašnjeg angažmana, odnosno od početka II. faze protupožarne sezone do 26. srpnja 2024. zračne snage iz sastava Protupožarnih namjenskih organiziranih snaga sudjelovale su u gašenju 28 požara diljem Jadranske obale, uključujući 15 u Splitsko-dalmatinskoj županiji, šest u Zadarskoj županiji, tri u Šibensko-kninskoj županiji, dva u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, jedan u Ličko-senjskoj županiji i jedan u Istarskoj županiji.
Jedan protupožarni avion Canadair CL-415 s dvije posade i popratnim zrakoplovno-tehničkim osobljem, bio je angažiran na pružanju međunarodne humanitarne pomoći u gašenju požara u Republici Sjevernoj Makedoniji.
Samo tijekom jučerašnjeg dana, četiri aviona Canadair CL-415 bila su angažirana na gašenju požara na području Pelješca u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Podrška lokalnim zajednicama
Programom aktivnosti Vlade RH definirana je koordinacija i provedba aktivnosti nadležnih tijela za preventivno i operativno djelovanje radi smanjenja požara na otvorenom prostoru. U sklopu programa, zračne snage OSRH pomažu u izviđanju iz zraka, prevoženju vatrogasnih i kopnenih snaga te opskrbljivanju vodom ugroženog stanovništva.
Protupožarna sezona odvija se u tri faze: pripremna faza (siječanj-svibanj), glavna faza (lipanj-rujan) kada su sve snage u punoj operativnoj spremnosti, i završna faza (rujan-studeni). Tijekom glavne faze, Operativno vatrogasno zapovjedništvo Republike Hrvatske u Divuljama koordinira sve operacije. Hrvatske zračne snage su kontinuirano angažirane na preventivnim i interventnim aktivnostima kako bi osigurale sigurnost i zaštitu stanovništva i imovine.
Czas utworzenia: 27 lipca, 2024
Uwaga dla naszych czytelników:
Portal Karlobag.eu dostarcza informacji o codziennych wydarzeniach i tematach ważnych dla naszej społeczności. Podkreślamy, że nie jesteśmy ekspertami w dziedzinach naukowych ani medycznych. Wszystkie publikowane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym.
Proszę nie uważać informacji na naszym portalu za całkowicie dokładne i zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem lub specjalistą przed podjęciem decyzji na podstawie tych informacji.
Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby zapewnić Państwu aktualne i istotne informacje, a wszelkie treści publikujemy z wielkim zaangażowaniem.
Zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi historiami z Karlobag!
Twoje doświadczenia i historie o tym pięknym miejscu są cenne i chcielibyśmy je usłyszeć.
Możesz je przesłać napisz do nas na adres karlobag@karlobag.eu.
Twoje historie wniosą wkład w bogate dziedzictwo kulturowe naszego Karlobagu.
Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoimi wspomnieniami!