Policija upozorava na opasnosti lažnih SMS poruka.
U posljednje vrijeme, sve više građana postaje žrtvama sofisticiranih prijevara putem SMS poruka, poznatih i kao "phishing". Ova vrsta prijevare usmjerena je na krađu osobnih podataka i financijskih sredstava korisnika mobilnih uređaja. Najnoviji slučaj koji je dospio u javnost uključuje 42-godišnju ženu iz Zagreba, koja je prijavila prijevaru nakon što je zaprimila lažnu SMS poruku u kojoj se tvrdilo da je njezina dostava obustavljena.
Kako se odvija prijevara
Dana 16. kolovoza 2024. godine, oštećena je primila SMS poruku koja je izgledala kao da je poslana od renomirane tvrtke za dostavu paketa. U poruci je pisalo kako je dostava obustavljena zbog nepotpune adrese te je ponuđena poveznica putem koje je trebalo potvrditi adresu kako bi se pošiljka mogla isporučiti. Klikom na poveznicu, žrtva je preusmjerena na lažnu web stranicu, koja je izgledala kao autentična stranica trgovačkog društva. Nakon što je unijela svoje osobne podatke i podatke s bankovne kartice, ubrzo je shvatila da je s njezinog računa skinuto više od 1000 eura.
Policija istražuje slučaj
Nakon što je žrtva prijavila slučaj, policijski službenici Policijske postaje Novalja odmah su započeli kriminalističko istraživanje. Prevare putem SMS poruka postaju sve češće, a počinitelji koriste razne tehnike kako bi naveli žrtve da im predaju osjetljive podatke. Policija intenzivno radi na pronalasku odgovornih za ovaj zločin, ali istovremeno apelira na građane da budu oprezni i da ne nasjedaju na slične poruke.
Savjeti za zaštitu od prijevara
Policija savjetuje da građani budu posebno oprezni kada dobiju neočekivane poruke koje traže osobne ili financijske podatke. Ako nešto prodajete ili kupujete online, zapamtite da je za uplatu dovoljno podijeliti samo IBAN broj i svoje ime i prezime. Nikada nemojte dijeliti CVC/CVV kod, rok važenja kartice ili broj kartice. Ove informacije su ključne za sigurnost vaših financija.
Kako prepoznati lažnu web stranicu
Jedan od načina kako se možete zaštititi prilikom online kupovine je korištenje servisa CERT iffy, koji omogućuje provjeru autentičnosti internetskih trgovina. Posjetite stranicu https://iffy.cert.hr i upišite URL adresu trgovine koju želite provjeriti. Ako stranica ima obilježja lažnog weba, sustav će vas na to upozoriti, što vam može pomoći da izbjegnete prijevaru.
Prevaranti se neprestano razvijaju i koriste sve sofisticiranije metode kako bi prevarili ljude. Važno je ostati informiran i poduzeti sve moguće mjere kako biste zaštitili svoje osobne podatke i financije. Nikada nemojte slijediti poveznice iz sumnjivih poruka, i uvijek provjeravajte autentičnost web stranica koje posjećujete.
Czas utworzenia: 20 sierpnia, 2024
Uwaga dla naszych czytelników:
Portal Karlobag.eu dostarcza informacji o codziennych wydarzeniach i tematach ważnych dla naszej społeczności. Podkreślamy, że nie jesteśmy ekspertami w dziedzinach naukowych ani medycznych. Wszystkie publikowane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym.
Proszę nie uważać informacji na naszym portalu za całkowicie dokładne i zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem lub specjalistą przed podjęciem decyzji na podstawie tych informacji.
Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby zapewnić Państwu aktualne i istotne informacje, a wszelkie treści publikujemy z wielkim zaangażowaniem.
Zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi historiami z Karlobag!
Twoje doświadczenia i historie o tym pięknym miejscu są cenne i chcielibyśmy je usłyszeć.
Możesz je przesłać napisz do nas na adres karlobag@karlobag.eu.
Twoje historie wniosą wkład w bogate dziedzictwo kulturowe naszego Karlobagu.
Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoimi wspomnieniami!