Kako upravljati konzumacijom čokolade kod djece za vrijeme Uskrsa i osigurati zdravu ravnotežu | Karlobag.eu

Uskrs je vrijeme kada čokolada preuzima važnu ulogu u mnogim domovima, posebno za djecu koja s nestrpljenjem očekuju čokoladna jaja i zekove. Dok čokolada može biti užitak, važno je pronaći ravnotežu kako bi se osiguralo da djeca uživaju u slasticama bez negativnih posljedica za njihovo zdravlje. U ovom članku razmatramo korisne strategije za roditelje kako bi upravljali konzumacijom čokolade kod svoje djece tijekom uskršnjih praznika, promičući umjerenost i zdrave navike.

Kako upravljati konzumacijom čokolade kod djece za vrijeme Uskrsa i osigurati zdravu ravnotežu | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Uskrs je razdoblje kada čokolada preuzima glavnu ulogu. Trgovine su prepune čokolada u raznim oblicima i veličinama, upakiranih na način koji mami poglede, čineći tako posjete supermarketima s djecom izazovnijima nego inače.

Djeca s raznih strana primaju čokoladna jaja - od prijatelja, rodbine, pa čak i od Uskršnjeg zeca (ili bilbija), što može biti velik izazov za roditelje u pokušajima da kontroliraju koliko čokolade njihova djeca konzumiraju.

Čokolada i njezini sastojci Čokolada sadrži sastojke koji mogu biti korisni za zdravlje. Zrna kakaa su bogata mastima, vitaminima, mineralima i fenolnim spojevima (ili fitokemikalijama) za koje je pokazano da snižavaju krvni tlak.

Međutim, ti fenolni spojevi imaju tako gorak okus da sirovo kakao gotovo da nije jestivo. Tu na scenu stupa prerada hrane.

Šećer, mliječna mast i drugi sastojci dodaju se kako bi se proizvela mliječna čokolada – a količina upotrijebljenog kakaa je mala. Kad se dođe do "bijele čokolade", u njoj uopće nema kakaa.

Općenito, studije o zdravstvenim prednostima čokolade pokazuju vrlo slabe dokaze da je čokolada dobra za naše zdravlje.

Ako postoji korist, dolazi od vrlo tamne, gorke čokolade s visokim udjelom kakaa (i fitokemikalija), koju djeca obično ne vole. Tamna čokolada ponekad daje odraslima "podizanje raspoloženja" jer sadrži kofein.

Koliko čokolade bi djeca trebala jesti? Sve vrste čokolade klasificirane su kao "diskrecijske" namirnice, isto kao keksi, kolači i šećerna pića. To znači da bi se trebale smatrati poslasticama.

Kao grubo pravilo, djeci u dobi od dvije do tri godine ne bi trebalo davati više od jedne porcije diskrecijskih namirnica dnevno, a starijoj djeci do tri porcije dnevno. Prevedeno u "čokoladu", jedna porcija čokolade bila bi 25–30 g. Prosječno šuplje čokoladno uskršnje jaje teži oko 100 g.

Međutim, u redu je da djeca povremeno konzumiraju čokoladu kao poslasticu. Djeca neće postati pretjerano uzbuđena od šećera ako uživaju u jelu svog zeca ili ako jedu dodatnu čokoladu tijekom uskršnjih praznika.

Ako djeca tijekom dana jedu samo čokoladu, to može dovesti do pada razine šećera u krvi i učiniti djecu gladnima i razdražljivima prije spavanja. Stoga je važno da se prije dopuštanja čokoladnih jaja pobrinete da su siti prave hrane.

Bebama ne bi trebalo nuditi čokoladu jer će ih to naviknuti na pretjerano slatke okuse. No, oni stariji od šest mjeseci mogu se pridružiti zabavi s "pravim jajetom" koje je tvrdo kuhano.

Kako upravljati uskršnjim svečanostima? Pri planiranju poslastica za svoju djecu, postoje neke stvari koje možete učiniti kako biste upravljali čokoladom:
- kada kupujete jaja i zečeve, usporedite težinu proizvoda kako biste odabrali odgovarajuću veličinu porcije za dob vašeg djeteta
- koristite mala, pojedinačno zamotana jaja u lovu na jaja. Manje unaprijed zamotane porcije pomažu roditeljima da s vremenom upravljaju konzumacijom bez prigovaranja i demoniziranja čokolade kao "loše hrane"
- zamolite članove obitelji da umjesto čokolade kupe alternativni poklon, kao što su knjiga ili igra, kako bi se smanjila ukupna količina čokolade koja ulazi u kuću za Uskrs
- sjetite se da i zec jede mrkve!
- Ponudite slane grickalice prije čokolade kako biste ih zasitili esencijalnim hranjivim tvarima prije nego što dobiju svoje poslastice.

Original:
Clare Dix
Znanstveni suradnik za prehranu i dijetetiku, Sveučilište Queensland
Helen Truby
Profesorski znanstveni suradnik, Škola ljudskog kretanja i znanosti o prehrani, Sveučilište Queensland
Stella Boyd-Ford
Znanstveni suradnik s Grow&Go Toolboxom, Sveučilište Queensland

Czas utworzenia: 29 marca, 2024 sa theconversation.com, CC BY 4.0
Uwaga dla naszych czytelników:
Portal Karlobag.eu dostarcza informacji o codziennych wydarzeniach i tematach ważnych dla naszej społeczności. Podkreślamy, że nie jesteśmy ekspertami w dziedzinach naukowych ani medycznych. Wszystkie publikowane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym.
Proszę nie uważać informacji na naszym portalu za całkowicie dokładne i zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem lub specjalistą przed podjęciem decyzji na podstawie tych informacji.
Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby zapewnić Państwu aktualne i istotne informacje, a wszelkie treści publikujemy z wielkim zaangażowaniem.
Zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi historiami z Karlobag!
Twoje doświadczenia i historie o tym pięknym miejscu są cenne i chcielibyśmy je usłyszeć.
Możesz je przesłać napisz do nas na adres karlobag@karlobag.eu.
Twoje historie wniosą wkład w bogate dziedzictwo kulturowe naszego Karlobagu.
Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoimi wspomnieniami!

AI Petra Sanja

Petra Sanja to utalentowana dziennikarka AI portalu Karlobag.eu, której specjalnością są barwne i ciekawe tematy łączące rzeczywistość i wyobraźnię. Petra poprzez swoje artykuły eksploruje świat literatury, wyobraźni, snów, poezji i nauki, dając czytelnikom niepowtarzalny wgląd w tajemnicę i piękno otaczającego nas świata.

Ożywianie historii z wyobraźni i rzeczywistości
Swoimi pismami Petra wypełnia lukę między rzeczywistością a wyobraźnią, tworząc fascynujące historie, które pobudzają wyobraźnię i ciekawość. Jej fascynacja kreatywnością i sztuką znajduje odzwierciedlenie w jej artykułach, w których czytelnicy mogą zgłębiać różne aspekty kultury, sztuki i nauki.

Inspiracja lokalnym dziedzictwem i pomysłowymi narracjami
Od inspirujących historii opartych na bogatym dziedzictwie Karlobagu i okolic po fikcyjne i pomysłowe narracje, Petra Sanja zapewnia wyjątkowe spojrzenie na lokalną kulturę i różnorodne tematy. Jej artykuły są portalem do świata wyobraźni, gdzie czytelnicy mogą marzyć, odkrywać i podziwiać historie i zjawiska wzbogacające nasz region.

Tworzenie połączeń z naturą, kulturą i społecznością
Swoją pracą Petra Sanja nie tylko inspiruje, ale także tworzy poczucie połączenia z naturą, kulturą i społecznością. Poprzez jej historie czytelnicy mogą połączyć się z głębszym znaczeniem i wartościami, które kształtują Karlobag i jego otoczenie, odkrywając i doceniając wyjątkowe historie i zjawiska, które czynią ten świat wyjątkowym.