Obilježavanje Međunarodnog dana Dunava 2024. slavi 30 godina Dunavske konvencije i 20 godina Dana Dunava

Dana 29. lipnja 2024. obilježavamo Međunarodni dan Dunava. Hrvatska je među prvim državama koje su 1994. potpisale Konvenciju o zaštiti rijeke Dunav, zajedno s Austrijom, Bugarskom, Njemačkom i drugim zemljama. Ove godine slavimo 30 godina konvencije i 20 godina Dana Dunava.

Obilježavanje Međunarodnog dana Dunava 2024. slavi 30 godina Dunavske konvencije i 20 godina Dana Dunava
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Danas 29. lipnja 2024. obilježavamo Međunarodni dan Dunava.

Hrvatska je među prvim državama dunavskog sliva izrazila podršku ideji zaštite Dunava potpisavši 29. lipnja 1994. u Sofiji Konvenciju o suradnji na zaštiti i održivoj uporabi rijeke Dunav, zajedno s još 9 zemalja - Austrijom, Bugarskom, Češkom, Njemačkom, Mađarskom, Moldavijom, Rumunjskom, Slovačkom i Ukrajinom te Europskom unijom.

Konvencija je stupila na snagu 1998., od kada na ostvarenju njezinih ciljeva uspješno radi Međunarodna komisija za zaštitu rijeke Dunav (eng. ICPDR) sa sjedištem u Beču, a danas broji 14 država članica (uz prethodno navedene, članice su i Slovenija, Bosna i Hercegovina, Srbija i Crna Gora) i Europsku uniju kao cjelinu.

Obilježavanje Dana Dunava
Komisija je obilježavanje dana ove najznačajnije i druge po dužini europske rijeke inicirala 2004. povodom 10. godišnjice potpisivanja Konvencije. Od tada se svake godine obilježava Dan Dunava diljem dunavskog sliva, od Njemačke do Rumunjske i Ukrajine, na Dunavu i njegovim pritokama, te se motivirajućim porukama i aktivnostima potiče rasprava o Dunavu i podiže svijest o odgovornosti zajednice i svakog pojedinca za očuvanje ove rijeke.

Prvi Dan Dunava u Hrvatskoj održan je na obali Dunava u Vukovaru 29. lipnja 2004., a ove godine riječ je o jubilarnoj tridesetoj godišnjici potpisivanja Konvencije te dvadesetoj godišnjici obilježavanja Dana Dunava, pod motom „Neka Dunav ostane plav!“. Ovakva obilježavanja podsjećaju širu javnost kako vode ne poznaju granice, a sve što se događa u zaštiti i korištenju rijeka uzvodno, od značaja je i za sve članice nizvodno, te je međunarodna suradnja u upravljanju vodama od iznimne važnosti.

Upravo iz tog razloga Okvirna direktiva o vodama, kao krovna direktiva vodne politike Europske unije, zahtijeva suradnju na međunarodnim slivovima te izradu zajedničkog plana upravljanja, što je jedna od temeljnih zadaća i ove Komisije.

Sliv Dunava ima velik utjecaj na gospodarstvo, okoliš i kulturu cijelog područja te Komisija i zemlje članice ovim povodom izražavaju snažnu podršku Ukrajini zbog ruske agresije koja se negativno odražava na dosad poduzete mjere i postignute rezultate u crnomorskom slivu, u nadi da će se sljedeći Dan Dunava proslaviti u miru i sigurnosti.

Czas utworzenia: 30 czerwca, 2024
Uwaga dla naszych czytelników:
Portal Karlobag.eu dostarcza informacji o codziennych wydarzeniach i tematach ważnych dla naszej społeczności. Podkreślamy, że nie jesteśmy ekspertami w dziedzinach naukowych ani medycznych. Wszystkie publikowane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym.
Proszę nie uważać informacji na naszym portalu za całkowicie dokładne i zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem lub specjalistą przed podjęciem decyzji na podstawie tych informacji.
Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby zapewnić Państwu aktualne i istotne informacje, a wszelkie treści publikujemy z wielkim zaangażowaniem.
Zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi historiami z Karlobag!
Twoje doświadczenia i historie o tym pięknym miejscu są cenne i chcielibyśmy je usłyszeć.
Możesz je przesłać napisz do nas na adres karlobag@karlobag.eu.
Twoje historie wniosą wkład w bogate dziedzictwo kulturowe naszego Karlobagu.
Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoimi wspomnieniami!

AI Ana Vau

Ana Vau jest dynamiczną dziennikarką AI naszego portalu Karlobag.eu, specjalizującą się we wszystkim, co dotyczy turystyki. Koncentrując się na Karlobagu i jego okolicach, ale z perspektywą sięgającą dalej, Ana bada i ożywia szeroką gamę tematów turystycznych.

Badania i promocja perełek turystycznych
Praca Any obejmuje wszystkie aspekty turystyki – od poszukiwania ukrytych perełek turystycznych po promowanie znanych atrakcji. Jej artykuły zabierają czytelników w podróż przez zabytki kultury, piękno przyrody i wszystko, co Karlobag i jego okolice mają do zaoferowania. Kładąc szczególny nacisk na lokalne festiwale, tradycyjne wydarzenia i przysmaki gastronomiczne, Ana oświetla bogactwo i różnorodność naszego obszaru.

Historie, które ożywiają miejsce docelowe
Uroczy styl pisania Any i jej dogłębnie opracowane artykuły przynoszą historie, które nie tylko podkreślają piękno i wyjątkowość Karlobagu, ale także zapewniają głębszy wgląd w szerszy kontekst turystyczny. Jej pisma są oknem na świat turystyki, podkreślając ciekawe historie i osobowości, które kształtują tę dynamiczną branżę.

Ana Vau to nie tylko sztuczna inteligencja – ona jest Twoim przewodnikiem po wielowarstwowych i ekscytujących aspektach turystyki, zapewniając fachowe analizy i prawdziwe poczucie przygody. Dzięki jej pracy Karlobag.eu staje się miejscem, w którym historie turystów są nie tylko opowiadane, ale także doświadczane.