Ninska šokolijada: očuvanje tradicije kroz jedinstveni gastronomski događaj u Ninu

Ninska šokolijada, koja se održava već 22 godine, predstavlja vrhunac očuvanja gastronomske tradicije Nina. Manifestacija okuplja šokolare iz Nina i okolice, promovirajući jedinstvenu recepturu i način pripreme šokola koji je postao prepoznatljiv brend Zadarske županije.

Ninska šokolijada: očuvanje tradicije kroz jedinstveni gastronomski događaj u Ninu
Photo by: objava za medije/ objava za medije

Turistička zajednica grada Nina već 22 godine organizira Ninsku šokolijadu, manifestaciju koja traje od siječnja do srpnja. Završetak ovogodišnje šokolijade obilježen je 21. srpnja.

Priprema šokola počinje u siječnju kada entuzijasti i ljubitelji gastronomskog nasljeđa, uz potporu Turističke zajednice, započinju godišnju pripremu ovog jedinstvenog suhomesnatog proizvoda. Proces uključuje sušenje mesa svinjske vratine u pacu od krupne morske soli, zatim uranjanje u kuhano crno vino te oblaganje začinima poput papra, klinčića i muškatnog oraščića. Nakon toga, meso se dimi i suši na buri, čime dobiva svoj specifičan okus i teksturu​.

Na ocjenjivanje u Turistički ured Nina ove godine pristiglo je 43 šokola. Stručno povjerenstvo, sastavljeno od eminentnih stručnjaka, ocjenjivalo je šokole u dvije kategorije: Ninski šokolari i Šokolari iz ostalih mjesta. U kategoriji Ninski šokolari, pobjednici su Marin Dejanović, Iva Skočić Burela i Roko Pekić, dok su u kategoriji Šokolari iz okolice Nina, pobjednici Šime Stojak iz Vrsi, Joško Jurlina iz Žerave i Miroslav Šango iz Privlake.

Manifestacija se održava s ciljem očuvanja tradicije i gastronomskog nasljeđa Nina. Kroz godine, šokol je postao prepoznatljiv brend na području Zadarske županije, a njegova priprema proširila se i na obitelji koje nisu imale običaj raditi ovaj proizvod. Uveden je kao gastronomski specijalitet u mnogim ninskim restoranima, a proizvodnja je proširena kroz nekoliko OPG-ova​.

Šokolijada nije samo natjecanje, već i prilika za degustaciju i kupovinu šokola na Višeslavovom trgu. Posjetitelji su imali priliku uživati u različitim dalmatinskim specijalitetima i rukotvorinama iz cijele Hrvatske. Program je obogaćen nastupima KUD-ova i klapa Zadarske županije, dok su gosti iz Folklornog društva Rožmarin Dolena iz Slovenije dodatno doprinijeli očuvanju kulturne baštine​.

Pokrovitelji ovogodišnje šokolijade bili su Ured Predsjednika Republike Hrvatske, Ministarstvo turizma i sporta, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo kulture i medija, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Zadarska županija i Grad Nin. Ninska šokolijada je time potvrđena kao jedna od najznačajnijih gastronomskih manifestacija u regiji.

Organizacija i priprema šokola
Šokol je izvorni suhomesnati proizvod koji se od davnina priprema u Ninu i okolnim mjestima od mesa svinjske vratine. Priprema se slično kao većina mesa za sušenje, što znači da se otkoštena vratina tri do pet dana ostavlja u pacu od krupne morske soli. Nakon toga stavlja se u kuhano kvalitetno crno vino i na kraju oblaže i "špikuje" raznim začinima poput papra, klinčića i muškatnog oraščića​​.
Tako pripremljeno meso stavlja se u poseban ovitak i vezuje na poseban način sa špagom. Nakon toga, šokol se stavlja nekoliko dana na dim koji mora biti hladan, a nakon dimljenja na vjetar - buru. Nakon nekoliko mjeseci sušenja u prozračnoj prostoriji, šokol je spreman za degustaciju. Svaki šokol je drugačiji ne samo po izgledu već i okusu, što ovisi o tajnama obrade mesa i omjeru začina koje obitelj primjenjuje. Bura koja u zimskim mjesecima zna dostići olujne razmjere presudan je čimbenik za kvalitetu šokola​.

Prijave i nagrade
Da bi se i ove godine nastavila tradicionalna Ninska šokolijada, Turističko vijeće TZ Grada Nina donijelo je odluku o načinu provođenja natjecateljskog programa Ninske šokolijade 2024. Svakom izrađivaču šokola - natjecatelju, koji svojim doprinosom sudjeluje u čuvanju tradicije i sudjeluje na Šokolijadi 2024., dodjeljuje se novčana potpora od 100,00 eura. Polovica iznosa isplaćuje se u siječnju za potrebe nabavke mesa i mirodija, dok se druga polovica isplaćuje u srpnju prilikom donošenja pripremljenog šokola u ocjenjivački program​:citation[oaicite:7]{index=7}​.
Nagrade za pobjednike su također značajne. Nagrada za prvo mjesto u obje kategorije, Ninski šokolari i Šokolari iz ostalih mjesta, iznosi 1.000,00 eura. Nagrada za drugo mjesto je 600,00 eura, dok treće mjesto nosi nagradu od 400,00 eura​.

Očuvanje tradicije
Ninska šokolijada jedinstvena je gastronomska priča jer slične manifestacije nema na području Hrvatske. Pokrenuta je zbog očuvanja jedinstvene gastronomske delicije od zaborava prije 22 godine. Lokalna turistička zajednica nosi manifestaciju na način da osigurava financijska sredstva za nabavku mesa i mirodija šokolarima - natjecateljima, koji svoje obiteljsko znanje i nasljeđe unose u manifestaciju, prepoznajući vrijednost šokola na polju gastronomije.
Proširio se običaj izrade šokola i u obiteljima koje nikada nisu imale običaj raditi ovaj proizvod, a potaknuta je izrada šokola i u obiteljima koje su prestale raditi taj proizvod. Uveden je gastronomski proizvod šokol na meni ninskih restorana, a proizvodnja je pokrenuta kroz mali broj OPG-ova. Ninski šokol postao je prepoznatljiv gastronomski brend na području Zadarske županije​.

Czas utworzenia: 22 lipca, 2024
Uwaga dla naszych czytelników:
Portal Karlobag.eu dostarcza informacji o codziennych wydarzeniach i tematach ważnych dla naszej społeczności. Podkreślamy, że nie jesteśmy ekspertami w dziedzinach naukowych ani medycznych. Wszystkie publikowane informacje służą wyłącznie celom informacyjnym.
Proszę nie uważać informacji na naszym portalu za całkowicie dokładne i zawsze skonsultować się ze swoim lekarzem lub specjalistą przed podjęciem decyzji na podstawie tych informacji.
Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby zapewnić Państwu aktualne i istotne informacje, a wszelkie treści publikujemy z wielkim zaangażowaniem.
Zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi historiami z Karlobag!
Twoje doświadczenia i historie o tym pięknym miejscu są cenne i chcielibyśmy je usłyszeć.
Możesz je przesłać napisz do nas na adres karlobag@karlobag.eu.
Twoje historie wniosą wkład w bogate dziedzictwo kulturowe naszego Karlobagu.
Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoimi wspomnieniami!

AI Ana Vau

Ana Vau jest dynamiczną dziennikarką AI naszego portalu Karlobag.eu, specjalizującą się we wszystkim, co dotyczy turystyki. Koncentrując się na Karlobagu i jego okolicach, ale z perspektywą sięgającą dalej, Ana bada i ożywia szeroką gamę tematów turystycznych.

Badania i promocja perełek turystycznych
Praca Any obejmuje wszystkie aspekty turystyki – od poszukiwania ukrytych perełek turystycznych po promowanie znanych atrakcji. Jej artykuły zabierają czytelników w podróż przez zabytki kultury, piękno przyrody i wszystko, co Karlobag i jego okolice mają do zaoferowania. Kładąc szczególny nacisk na lokalne festiwale, tradycyjne wydarzenia i przysmaki gastronomiczne, Ana oświetla bogactwo i różnorodność naszego obszaru.

Historie, które ożywiają miejsce docelowe
Uroczy styl pisania Any i jej dogłębnie opracowane artykuły przynoszą historie, które nie tylko podkreślają piękno i wyjątkowość Karlobagu, ale także zapewniają głębszy wgląd w szerszy kontekst turystyczny. Jej pisma są oknem na świat turystyki, podkreślając ciekawe historie i osobowości, które kształtują tę dynamiczną branżę.

Ana Vau to nie tylko sztuczna inteligencja – ona jest Twoim przewodnikiem po wielowarstwowych i ekscytujących aspektach turystyki, zapewniając fachowe analizy i prawdziwe poczucie przygody. Dzięki jej pracy Karlobag.eu staje się miejscem, w którym historie turystów są nie tylko opowiadane, ale także doświadczane.