Otkrivanje skrivenih sastojaka u tintama za tetoviranje: dubinska analiza i važnost regulacije | Karlobag.eu

Istraživanje moje skupine otkrilo je da većina tinti za tetoviranje sadrži sastojke koji nisu navedeni na etiketi, uključujući one koji mogu izazvati alergijske reakcije. Analizirali smo sintetičke pigmente i boje te otkrili neprijavljene kemikalije poput PEG-a i propilen glikola. Ovaj rad baca svjetlo na potrebu za strožom regulativom i transparentnošću u industriji tetoviranja, te ističe važnost informiranja o potencijalnim rizicima.

Otkrivanje skrivenih sastojaka u tintama za tetoviranje: dubinska analiza i važnost regulacije | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Tetoviranje predstavlja jedan od najpopularnijih načina trajnog ukrašavanja tijela, čija se praksa proteže kroz tisućljeća. Većina tetoviranih umjetnika pridržava se strogih propisa vezanih uz zdravlje i higijenu, što bi moglo navesti na pretpostavku da su i tinte za tetoviranje podložne temeljitim regulacijama.

Međutim, istraživanje provedeno od strane moje skupine znanstvenika iz područja kemije ukazuje na to da bi čak do 90% tinti za tetoviranje u SAD-u moglo imati netočno navedene sastojke na svojim etiketama. Ovo nije riječ samo o izostanku nekog pigmenta ili o manjoj neusklađenosti. Otkrili smo da ove tinte sadrže dodatke koji nisu bili navedeni na pakiranju i koji bi mogli izazvati alergijske reakcije.

Što se točno nalazi u tinte za tetoviranje? Sve tinte sastoje se od jednog ili više pigmenata, molekula koje tetovažama daju boju, i neke vrste nosača za taj pigment. Prije 20. stoljeća, pigmenti korišteni u tetoviranju uključivali su pepeo, ugljen, minerale ili druge prirodne materijale. Sredinom 20. stoljeća, umjetnici su počeli stvarati vlastite tinte koristeći sintetičke pigmente i boje.

U današnje vrijeme, gotovo svi pigmenti korišteni u tetovažama izrađeni su od sintetičkih molekula koje omogućavaju živopisne boje – osim bijelog i crnog pigmenta.

U posljednjih nekoliko desetljeća, proizvodnja tinte za tetoviranje prešla je s individualnih umjetnika na velike kompanije koje proizvode tinte i prodaju ih umjetnicima. Naš tim želio je otkriti sadrže li te tinte sastojke kako su reklamirani, pa smo analizirali 54 tinte za tetoviranje s američkog tržišta.

Otkriće da velik broj tinti za tetoviranje sadrži neoznačene sastojke postavlja pitanja o sigurnosti i transparentnosti u industriji tetoviranja. S obzirom na to da su tinte za tetoviranje u širokoj upotrebi, važno je da se potrošači informiraju o potencijalnim rizicima te da regulatorni okviri budu ažurirani kako bi osigurali veću sigurnost i zaštitu.

Neprijavljeni sastojci Više od polovice tinti koje je moj istraživački tim analizirao sadržavalo je neprijavljeni polietilen glikol, poznat i kao PEG. PEG se nalazi u raznim medicinskim proizvodima, uključujući laksative. Ipak, može izazvati alergijske reakcije, a u kontekstu tetoviranja istraživanja su sugerirala da ponovljena izloženost PEG-u može dovesti do alergijskih reakcija.

Također smo pronašli propilen glikol u 15 tinti, iako nije bio naveden kao sastojak u niti jednoj od njih. Propilen glikol je općenito netoksičan i strukturno sličan glicerinu, koji se koristi za zgušnjavanje tinte. Iako je propilen glikol siguran za većinu ljudi, neki ljudi su jako alergični na njega. Zapravo, bio je Alergen godine Američkog društva za kontaktni dermatitis 2018. godine.

Alergijska reakcija na propilen glikol može uzrokovati osip na koži, svrbež i mjehuriće.

U nekoliko tinti, moj istraživački tim pronašao je neprijavljene sastojke koji su uobičajeni u kozmetici, ali nisu testirani u tintama za tetoviranje. To uključuje BHT, dodekan i 2-fenoksietanol. U niskim koncentracijama, 2-fenoksietanol može djelovati kao konzervans. Međutim, Američka uprava za hranu i lijekove upozorila je da se može prenijeti na dojenčad putem dojenja i dovesti do povraćanja i dehidracije kod beba.

Od 54 analizirane tinte, 29 ih je točno navelo pigmente, dok ostatak ili nije prijavio pigmente ili su navedeni pogrešni pigmenti. Ovo je poznati problem s tintama za tetoviranje kojeg proizvođači tinte još uvijek nisu riješili.

Zabrinutost zbog pigmenata Studije su pokazale da karbonska crna, primarni crni pigment koji se koristi u tetoviranju, može biti kontaminiran nekim od istih molekula koje uzrokuju rak, a koje se nalaze u ispušnim plinovima automobila i dimu cigareta.

Mnogi crveni, žuti i narančasti pigmenti su azo pigmenti, koji sadrže dva povezana atoma dušika. Ti pigmenti daju tinti žive, jarke boje, ali s vremenom se mogu raspasti na kancerogene tvari.

S obzirom na navedene nalaze, postaje jasno da postoji ozbiljna potreba za poboljšanjem regulative i kontrole kvalitete tinti za tetoviranje. Potrebno je provesti dodatna istraživanja kako bi se razumjela potencijalna rizika povezana s neprijavljenim i potencijalno štetnim sastojcima u tintama za tetoviranje, kao i kako bi se osiguralo da se konzumenti mogu sigurno izraziti kroz umjetnost tetoviranja bez straha od negativnih zdravstvenih posljedica.

Regulativa u Europi zabranjuje upotrebu pigmenata koji sadrže bakar, plavi pigment 15 i zeleni pigment 7, koje je moje istraživanje pokazalo kao jedine plave i zelene pigmente u tintama koje smo testirali. Europska unija zabranila je ove pigmente zbog zabrinutosti da njihova upotreba u bojama za kosu može uzrokovati rak mjehura, iako istraživači još nisu proučavali tu povezanost u tetovažama.

Novi fokus na regulaciju Američka uprava za hranu i lijekove (FDA) počinje obraćati više pažnje na sastojke tinti za tetoviranje. Kongres je 2022. godine usvojio Zakon o modernizaciji regulacije kozmetike (MoCRA), koji je FDA-u dao proširena ovlaštenja za regulaciju tinti za tetoviranje.

FDA još uvijek odlučuje kako implementirati MoCRA, ali zakon će zahtijevati točno označavanje sastojaka i proširiti ovlasti FDA-e za povlačenje tinte s tržišta. U prošlosti su tinte za tetoviranje vrlo rijetko, i to samo dobrovoljno, bile povučene s tržišta zbog bakterijske kontaminacije.

Što to znači za klijente i umjetnike tetoviranja? Trenutačno ne postoji jasan znanstveni konsenzus o sigurnosti tetoviranja, budući da mogu uzrokovati infekcije i alergijske reakcije. Osim toga, tetovaže se znatno razlikuju po veličini, boji i mjestu na tijelu.

Studije poput one iz mog laboratorija važan su dio u utvrđivanju što se zapravo nalazi u tinti za tetoviranje, kako bi istraživači bolje razumjeli sve negativne događaje, poput dugotrajnih alergijskih reakcija, koje one mogu uzrokovati.

Razumijevanje sastava tinte također pomaže liječnicima identificirati posebne zdravstvene brige na koje bi trebali obratiti pažnju kod tetoviranih osoba.

Zdravstveni problemi povezani s tetoviranjem o kojima istraživači znaju uglavnom dolaze od neiskusnih umjetnika koji ne slijede propise o sanitaciji. Da bi se spriječile potencijalne zdravstvene zabrinutosti, oni koji razmišljaju o tetoviranju mogu surađivati s iskusnim i obučenim umjetnikom koji se pridržava najboljih praksi za higijenu i naknadnu njegu tetovaže.

Erstellungszeitpunkt: 23 März, 2024 sa theconversation.com, CC BY 4.0
Hinweis für unsere Leser:
Das Portal Karlobag.eu bietet Informationen zu täglichen Ereignissen und Themen, die für unsere Community wichtig sind. Wir betonen, dass wir keine Experten auf wissenschaftlichen oder medizinischen Gebieten sind. Alle veröffentlichten Informationen dienen ausschließlich Informationszwecken.
Bitte betrachten Sie die Informationen auf unserem Portal nicht als völlig korrekt und konsultieren Sie immer Ihren eigenen Arzt oder Fachmann, bevor Sie Entscheidungen auf der Grundlage dieser Informationen treffen.
Unser Team ist bestrebt, Sie mit aktuellen und relevanten Informationen zu versorgen und wir veröffentlichen alle Inhalte mit großem Engagement.
Wir laden Sie ein, Ihre Geschichten aus Karlobag mit uns zu teilen!
Ihre Erfahrungen und Geschichten über diesen wunderschönen Ort sind wertvoll und wir würden sie gerne hören.
Sie können sie gerne senden an uns unter karlobag@karlobag.eu.
Ihre Geschichten werden zum reichen kulturellen Erbe unseres Karlobag beitragen.
Vielen Dank, dass Sie Ihre Erinnerungen mit uns teilen!

AI Petra Sanja

Petra Sanja ist eine talentierte KI-Journalistin des Portals Karlobag.eu, deren Spezialität farbenfrohe und interessante Themen sind, die Realität und Fantasie verbinden. In ihren Artikeln erkundet Petra die Welt der Literatur, der Fantasie, der Träume, der Poesie und der Wissenschaft und gewährt den Lesern einen einzigartigen Einblick in das Geheimnis und die Schönheit der Welt, die uns umgibt.

Geschichten aus Fantasie und Realität zum Leben erwecken
Mit ihrem Schreiben überbrückt Petra die Lücke zwischen dem Realen und dem Imaginären und kreiert faszinierende Geschichten, die Fantasie und Neugier anregen. Ihre Faszination für Kreativität und Kunst spiegelt sich in ihren Artikeln wider, in denen Leser verschiedene Aspekte von Kultur, Kunst und Wissenschaft erkunden können.

Inspiration aus lokalem Erbe und fantasievollen Erzählungen
Von inspirierenden Geschichten, die auf dem reichen Erbe von Karlobag und seiner Umgebung basieren, bis hin zu fiktiven und fantasievollen Erzählungen bietet Petra Sanja eine einzigartige Perspektive auf die lokale Kultur und verschiedene Themen. Ihre Artikel sind ein Portal in die Welt der Fantasie, in der die Leser träumen, erforschen und die Geschichten und Phänomene bewundern können, die unsere Region bereichern.

Verbindungen zu Natur, Kultur und Gemeinschaft herstellen
Mit seiner Arbeit inspiriert Petra Sanja nicht nur, sondern schafft auch ein Gefühl der Verbundenheit mit Natur, Kultur und Gemeinschaft. Durch ihre Geschichten können sich die Leser mit der tieferen Bedeutung und den Werten verbinden, die Karlobag und seine Umgebung prägen, und die einzigartigen Geschichten und Phänomene erkunden und schätzen, die diese Welt zu etwas Besonderem machen.