Mliječni proteini i kofein u espressu Vrtlog mlijeka i espressa — mala oluja u vašoj šalici — ne utječe na dinamiku mliječnih proteina, prema istraživanju objavljenom u ACS Food Science & Technology. Istraživači su uzeli molekularni pogled na to kako mliječni proteini i molekule kofeina međusobno djeluju u vodi i u kavi. Rezultati sugeriraju da strukture mliječnih proteina ostaju netaknute, što znači da zadržavaju svoj izvorni osjećaj u ustima i okus u vašem jutarnjem napitku.
Dodavanje mlijeka u kavu uzrokuje interakciju proteina (npr. kombinaciju ili odbijanje) s spojevima ekstrahiranim iz pečenih, mljevenih zrna kave, što bi moglo promijeniti osjećaj mliječnih proteina u ustima i način na koji se probavljaju. Mliječni proteini također bi mogli potencijalno utjecati na apsorpciju, odnosno bioraspoloživost kofeina u ljudskom tijelu. Kako bi rasvijetlili ove misterije, Tobias Weidner i Fani Madzharova koristili su 2D infracrvenu spektroskopiju za istraživanje molekularnih struktura i dinamike mliječnih proteina kada su u kavi. Procjenjivali su sve složenije mješavine kupljenog mlijeka s punom masnoćom (3,5%), otopine vode s mlijekom i kofeinom te ručno izrađeni cappuccino.
Neizmijenjena struktura proteina
Otkrili su da presavijanje mliječnih proteina nije izmijenjeno prisutnošću kofeina u ovim napicima, čak ni u cappuccinu, koji je sadržavao komponente ekstrahirane iz zrna kave, kao što je klorogenska kiselina. Uz to, dok su prethodne studije izvještavale da kofein usporava molekularno kretanje vode, ova studija nije pokazala značajne učinke kofeina na mobilnost ili dinamiku mliječnih proteina. Ovi eksperimentalni rezultati pružaju korisnu molekularnu sliku o nekim komponentama koje utječu na teksturu, okus i nutritivna svojstva napitaka od kave s mliječnim sastojcima, što istraživači kažu da bi se moglo primijeniti u budućem inženjeringu napitaka.
Značaj financiranja
Autori priznaju financiranje od strane Novo Nordisk Foundation, Danske nacionalne istraživačke zaklade kroz Centar izvrsnosti za kemiju oblaka te Europske unije putem programa Horizon 2020 za istraživanje i inovacije u sklopu Marie Skłodowska−Curie Grant.
Izvor: ACS
Creation time: 13 June, 2024
Note for our readers:
The Karlobag.eu portal provides information on daily events and topics important to our community. We emphasize that we are not experts in scientific or medical fields. All published information is for informational purposes only.
Please do not consider the information on our portal to be completely accurate and always consult your own doctor or professional before making decisions based on this information.
Our team strives to provide you with up-to-date and relevant information, and we publish all content with great dedication.
We invite you to share your stories from Karlobag with us!
Your experience and stories about this beautiful place are precious and we would like to hear them.
Feel free to send them to us at karlobag@ karlobag.eu.
Your stories will contribute to the rich cultural heritage of our Karlobag.
Thank you for sharing your memories with us!