Istraživanje koje su proveli znanstvenici iz UC San Francisca pokazalo je da mladi ljudi s višim razinama upale, koje su povezane s pretilošću, tjelesnom neaktivnošću, kroničnim bolestima, stresom i pušenjem, mogu doživjeti smanjenje kognitivnih funkcija u srednjim godinama.
Znanstvenici su ranije povezivali višu razinu upale kod starijih osoba s demencijom, no ovo je jedno od prvih istraživanja koje povezuje upalu u ranoj odrasloj dobi s nižim kognitivnim sposobnostima u srednjim godinama.
Značaj dugoročnih zdravstvenih navika
Amber Bahorik, dr. sc., s Odsjeka za psihijatriju i bihevioralne znanosti te Weill instituta za neuroznanosti UCSF-a, izjavila je: „Znamo iz dugoročnih istraživanja da promjene u mozgu koje dovode do Alzheimerove bolesti i drugih demencija mogu trajati desetljećima. Željeli smo istražiti utječu li zdravstvene i životne navike u ranoj odrasloj dobi na kognitivne vještine u srednjim godinama, što bi moglo utjecati na vjerojatnost demencije u kasnijem životu.“
Istraživanje, objavljeno u časopisu Neurology 3. srpnja, pokazalo je da je samo 10% onih s niskom razinom upale loše prošlo na testiranju brzine obrade i pamćenja, u usporedbi s 21% i 19% onih s umjerenom ili visokom razinom upale.
Rezultati istraživanja
Kada su znanstvenici prilagodili rezultate za faktore poput dobi, tjelesne aktivnosti i ukupnog kolesterola, razlike u brzini obrade su ostale; također su uočene razlike u izvršnim funkcijama, koje uključuju radno pamćenje, rješavanje problema i kontrolu impulsa.
Istraživanje je pratilo 2364 odrasle osobe u okviru CARDIA studije, koja ima za cilj identificirati faktore u ranoj odrasloj dobi koji dovode do kardiovaskularnih bolesti dva do tri desetljeća kasnije.
Sudionici su imali između 18 i 30 godina kada su ušli u studiju i testirani su četiri puta tijekom 18 godina za marker upale C-reaktivni protein (CRP). Kognitivni testovi su provedeni pet godina nakon njihovog posljednjeg mjerenja CRP-a, do kada je većina sudionika bila u četrdesetim i pedesetim godinama.
Otprilike polovica sudionika bila je ženskog spola; nešto manje od polovice bili su Afroamerikanci, a ostali su bili bijelci. Oko 45% je imalo niže stabilne razine upale, dok je 16% imalo umjerene ili rastuće razine upale; 39% je imalo više razine.
Veza između upale i zdravstvenih rizika
Znanstvenici su također povezali više razine upale s tjelesnom neaktivnošću, višim indeksom tjelesne mase (BMI) i trenutnim pušenjem.
„Upala igra značajnu ulogu u starenju mozga i može početi već u ranoj odrasloj dobi“, rekla je glavna autorica Kristine Yaffe, dr. med., profesorica psihijatrije i bihevioralnih znanosti, neurologije te epidemiologije i biostatistike na UCSF-u. „Vjerojatno postoji izravan i neizravan učinak upale na kogniciju.“
Yaffe je članica prvog tima stručnjaka koji su utvrdili da je 30% rizika za demenciju moguće spriječiti. Njezino nedavno istraživanje proučavalo je povezanost između fragmentiranog sna i niže kognicije u srednjim godinama te učinke personaliziranih zdravstvenih i životnih promjena u prevenciji gubitka pamćenja kod starijih osoba s većim rizikom.
„Srećom, postoje načini za smanjenje upale – poput povećanja tjelesne aktivnosti i prestanka pušenja – koji bi mogli biti obećavajući putovi za prevenciju“, rekla je Yaffe.
Izvor: University of California
Erstellungszeitpunkt: 05 Juli, 2024
Hinweis für unsere Leser:
Das Portal Karlobag.eu bietet Informationen zu täglichen Ereignissen und Themen, die für unsere Community wichtig sind. Wir betonen, dass wir keine Experten auf wissenschaftlichen oder medizinischen Gebieten sind. Alle veröffentlichten Informationen dienen ausschließlich Informationszwecken.
Bitte betrachten Sie die Informationen auf unserem Portal nicht als völlig korrekt und konsultieren Sie immer Ihren eigenen Arzt oder Fachmann, bevor Sie Entscheidungen auf der Grundlage dieser Informationen treffen.
Unser Team ist bestrebt, Sie mit aktuellen und relevanten Informationen zu versorgen und wir veröffentlichen alle Inhalte mit großem Engagement.
Wir laden Sie ein, Ihre Geschichten aus Karlobag mit uns zu teilen!
Ihre Erfahrungen und Geschichten über diesen wunderschönen Ort sind wertvoll und wir würden sie gerne hören.
Sie können sie gerne senden an uns unter karlobag@karlobag.eu.
Ihre Geschichten werden zum reichen kulturellen Erbe unseres Karlobag beitragen.
Vielen Dank, dass Sie Ihre Erinnerungen mit uns teilen!