Nova otkrića u području zacjeljivanja rana dovela su do identificiranja ključne RNA molekule, lncRNA SNHG26, koja igra presudnu ulogu u regeneraciji tkiva kože. Istraživanje koje su proveli znanstvenici s Karolinskog instituta i Kineske akademije medicinskih znanosti objavljeno je u časopisu Nature Communications, a otkriva kako SNHG26 usmjerava stanice kože kroz faze zacjeljivanja rana – od upale do proliferacije, odnosno stvaranja novih stanica.
Faze zacjeljivanja rana i važnost SNHG26
Zacjeljivanje rana je složen biološki proces koji započinje fazom upale, ključnim obrambenim mehanizmom tijela. Upala potiče stvaranje imunosnih stanica koje pomažu u borbi protiv infekcija i uklanjanju oštećenih stanica. Međutim, produljena upala može ometati proces oporavka, osobito kod kroničnih rana, gdje dolazi do poremećaja u prijelazu prema fazi stvaranja novog tkiva. Istraživanja pokazuju da lncRNA SNHG26 regulira taj prijelaz, omogućujući pravovremenu proliferaciju stanica i obnovu tkiva. U nedostatku SNHG26, zacjeljivanje rana u miševima bilo je značajno usporeno, što naglašava ključnu ulogu ove molekule u ravnoteži između upale i regeneracije.
Studije koje su uključivale modele miševa pokazale su kako SNHG26 utječe na ekspresiju gena povezanih s upalom i regeneracijom. Kada je ova molekula bila odsutna, rane su sporije zacjeljivale, što otvara vrata mogućnostima za razvoj novih terapija usmjerenih na ubrzavanje procesa oporavka, posebno kod teško zacjeljujućih rana, poput dijabetičkih ulkusa ili dekubitusa.
Primjena terapija usmjerenih na RNA molekule
Znanstvena zajednica sve više prepoznaje važnost regulatornih RNA molekula u zacjeljivanju rana. Osim SNHG26, istraživanja su se usmjerila i na druge RNA molekule poput mikroRNA, koje su dobile priznanje Nobelovom nagradom. Ove molekule djeluju kao ključni regulatori ekspresije gena koji su uključeni u popravak oštećenih tkiva, a daljnja istraživanja trebala bi omogućiti razvoj ciljanih terapija koje bi mogle smanjiti komplikacije u kroničnim ranama i ubrzati zacjeljivanje akutnih ozljeda.
Istraživačka skupina na Karolinskom institutu, pod vodstvom docentice Ning Xu Landén, usmjerena je na razumijevanje uloge ovih molekula u regeneraciji tkiva kože. Njihova dugoročna misija je otkriti dodatne regulatorne mehanizme koji će pomoći u razvoju inovativnih tretmana za rane koje sporo zacjeljuju. Terapije usmjerene na molekule poput SNHG26 mogle bi uvelike pomoći pacijentima s kroničnim ranama, gdje dugotrajna upala ometa prirodni proces regeneracije.
Daljnje istraživanje i potencijalne terapije
Osim što regulira prijelaz između upalne i proliferativne faze, SNHG26 također surađuje s nizom drugih gena uključenih u popravak oštećenja tkiva. Daljnja istraživanja bavit će se proučavanjem kako ove molekule komuniciraju s imunološkim sustavom te na koji način njihova modulacija može poboljšati brzinu i učinkovitost zacjeljivanja. Ovaj molekularni pristup zacjeljivanju rana ima potencijal za dalekosežnu primjenu u medicini, uključujući poboljšanje kvalitete života pacijenata s ranama koje sporo zacjeljuju.
Istraživanje je provedeno u suradnji s Kineskom akademijom medicinskih znanosti, uz podršku Švedskog istraživačkog vijeća i Ragnar Söderberg fondacije. Ovi rezultati pružaju osnovu za nove terapijske pristupe usmjerene na regulaciju RNK molekula, čime bi se mogla poboljšati kvaliteta zacjeljivanja rana u kliničkoj praksi.
Izvor: Karolinska Institutet - a medical university
Hora de creación: 13 octubre, 2024
Nota para nuestros lectores:
El portal Karlobag.eu proporciona información sobre los eventos diarios...
¡Te invitamos a compartir tus historias de Karlobag con nosotros!...