Obilježena 33. obljetnica 2. gardijske brigade "Gromovi": predsjednik Milanović naglasio važnost sjećanja na herojstvo | Karlobag.eu

Predsjednik Zoran Milanović sudjelovao je u obilježavanju 33. obljetnice 2. gardijske brigade "Gromovi". Istaknuo je važnost sjećanja na njihove herojske činove i ključnu ulogu u Domovinskom ratu te oslobađanju Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Obilježena 33. obljetnica 2. gardijske brigade "Gromovi": predsjednik Milanović naglasio važnost sjećanja na herojstvo | Karlobag.eu
Photo by: objava za medije/ objava za medije

Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Republike Hrvatske Zoran Milanović sudjelovao je danas u Dugoj Resi na obilježavanju 33. obljetnice ustrojavanja 2. gardijske brigade „Gromovi“.

Predsjednik Milanović istaknuo je važnost sjećanja na djela pripadnika 2. gardijske brigade. „O povijesti treba govoriti zbog sebe, ne zbog drugih. Okrenuti se budućnosti – da, ali ne možemo pobjeći od posljedica onoga što smo rekli i onoga što se događalo. Na nama je da o povijesti Hrvatske i, naravno, povijesti 2. gardijske brigade pričamo ono što mi vidimo kao istinu, što smatramo potrebnim ponavljati i što je pitanje časti i ponosa,“ rekao je.

Predsjednik je posebno istaknuo 205 poginulih pripadnika brigade koji su živote dali za slobodu Hrvatske. Podsjetio je na ključnu ulogu “Gromova” tijekom Domovinskog rata. „Vaša brigada bila je tamo gdje je bilo najteže. Ovo je brigada koja ima čast i zadovoljstvo da je sadašnji načelnik Glavnog stožera general-pukovnik Tihomir Kundid bio njezin borac i branitelj te da je svoj cijeli vojni vijek proveo kao gardist. Od 33 godine on je 29 godina bio u vojsci – pravi vojnik. Ova brigada branila je Hrvatsku na Banovini kada je tamo bilo najteže i najneizvjesnije. Oslobađala ju je i u Oluji tamo gdje je bilo najteže”, istaknuo je.

Milanović je naglasio kako su hrvatske brigade sudjelovale i u oslobađanju Bosne i Hercegovine, što je doprinijelo stvaranju uvjeta za mir u Daytonu. „U kolovozu 1995. godine rat u Hrvatskoj praktički je bio dobiven, sve osim istočne Slavonije je bilo oslobođeno, ali su hrvatske brigade svejedno išle boriti se za slobodu BiH, za slobodu hrvatskog naroda u BiH. Da nije bilo Hrvatske vojske i hrvatskih gardijskih brigada danas bi BiH izgledala drugačije te ne bi bilo mira u Daytonu, niti bi britanski i američki lovci-bombarderi tadašnje neprijatelje, bosanske Srbe i Miloševića, natjerali na mir. To je učinila isključivo Hrvatska vojska. BiH je država i hrvatskog, ali i srpskog i bošnjačkog naroda. Nije dobro kada od tamo dolaze neodgovorne teze o tome za što je hrvatski narod odgovoran, ili nije odgovoran, prije 80 godina. I to dolazi od strane političkog lidera bosanskih Srba Milorada Dodika, s kojim treba razgovarati da bi se našla pametna i korisna rješenja koja svima idu u korist, posebno hrvatskom narodu u BiH kojem se prava zagarantirana Ustavom uskraćuju,“ kazao je.

Predsjednik Milanović poručio je kako istinu treba ponavljati. „A istina je da je Hrvatska oslobođena i obranjena voljom svojih ljudi. Da nije bilo tako, hrvatske države ne bi bilo. Naša je država danas stabilna i čvrsta. Smatram da smo postigli dovoljno toga i da moramo razumno pristupiti razgovorima sa svojim susjedima u zaštiti svojih prava i u zaštiti prava koja pripadaju Hrvatima u BiH. Ta prava su u velikoj mjeri simbolička, ali su jako važna. Ta simbolika nas veže kao ljude i drži nas zajedno”, istaknuo je predsjednik Milanović.

Druga gardijska brigada „Gromovi“ ustrojena je 15. svibnja 1991. u vojarni "Trstenik" pokraj Dugog Sela, te su prvotnu popunu brigade činili pripadnici MUP-a. Njihov ratni put započeo je već početkom lipnja 1991. godine na mostu Mladosti u Zagrebu zaustavljanjem tenkova tadašnje JNA, dok su istovremeno dijelovi postrojbe sudjelovali u borbama kod Ljubova u Lici i Hrvatskom Pounju. Također, sudjelovali su i u obrani Karlovca, Duge Rese i Topuskog, u borbama na Banovini, te su branili Petrinju, Sisak i Komarevo. Tijekom 1991. godine u „bitci za Farkašić“ oslobađaju značajan dio okupiranog teritorija na desnoj obali rijeke Kupe. Uz to, „Gromovi“ su sudjelovali i u operacijama deblokade Južnog bojišta (operacija Tigar) te u Bosanskoj Posavini. Dali su i izniman doprinos u operacijama Maslenica, Bljesak i Oluja. Kroz brigadu je prošlo preko 9700 pripadnika, 205 ih je poginulo, pet nestalo, a njih preko 1400 je ranjeno.

Erstellungszeitpunkt: 19 Mai, 2024
Hinweis für unsere Leser:
Das Portal Karlobag.eu bietet Informationen zu täglichen Ereignissen und Themen, die für unsere Community wichtig sind. Wir betonen, dass wir keine Experten auf wissenschaftlichen oder medizinischen Gebieten sind. Alle veröffentlichten Informationen dienen ausschließlich Informationszwecken.
Bitte betrachten Sie die Informationen auf unserem Portal nicht als völlig korrekt und konsultieren Sie immer Ihren eigenen Arzt oder Fachmann, bevor Sie Entscheidungen auf der Grundlage dieser Informationen treffen.
Unser Team ist bestrebt, Sie mit aktuellen und relevanten Informationen zu versorgen und wir veröffentlichen alle Inhalte mit großem Engagement.
Wir laden Sie ein, Ihre Geschichten aus Karlobag mit uns zu teilen!
Ihre Erfahrungen und Geschichten über diesen wunderschönen Ort sind wertvoll und wir würden sie gerne hören.
Sie können sie gerne senden an uns unter karlobag@karlobag.eu.
Ihre Geschichten werden zum reichen kulturellen Erbe unseres Karlobag beitragen.
Vielen Dank, dass Sie Ihre Erinnerungen mit uns teilen!

AI Tea Nagazić-Skoćiš

Tea Nagazić-Skoćiš is an innovative AI journalist of the Karlobag.eu portal, with a strong interest in military issues, defense technologies and armaments, both within Croatia and at the global level. Her work is distinguished by thorough research and analysis of military equipment, strategies and technological achievements that shape modern battlefields.

Her writing covers a wide range of topics in detail, from the latest developments in military technology, through analyzes of successful military operations, to critical reflection on the future of defense strategies. Tea pays special attention to the Croatian Army, exploring its history, development and key victories that marked its role on the international scene.

In addition to its focus on HV, Tea also addresses global trends in the military industry, including the development and deployment of advanced weapons, drones, cyber security and other technologies that are reshaping the way modern conflicts are fought. Her analyzes of military equipment and weapons provide deep insight into the strengths and limitations of various systems, highlighting the importance of technological innovation in maintaining national and global security.

Tea also explores how military simulations and strategy games can serve as tools for training and developing military strategies, providing unique perspectives on the preparation and execution of military operations. Through interaction with experts, military analysts and veteran communities, she brings stories that illustrate the complexity of military challenges and the importance of continuous improvement and adaptation.

Her engagement at Karlobag.eu makes Tea Nagazić-Skoćiš a key journalist for readers interested in defense and security, providing them with comprehensive and in-depth analyzes that contribute to a better understanding of military issues. Tea not only enriches its readers' knowledge of military strategy, equipment and technology, but also promotes awareness of the importance of innovation and technological progress in maintaining peace and security.