„Dzisiejsze czasy są trudne, niebezpieczne i potencjalnie groźne, najniebezpieczniejsze od czasów kryzysu kubańskiego z 1962 roku. Tylko że tamten kryzys trwał 13 dni, a ten trwa już 23 miesiące. W tej sytuacji chorwacka armia i chorwacka polityka, polityka ojczyźniana, muszą przede wszystkim dbać o chorwackie interesy i chorwackie bezpieczeństwo. Oczywiście, świadomi tego, że muszą być lojalni i uczciwi wobec swoich sojuszników, ale nie być w sytuacji, w której odpowiadamy za cudze decyzje i posunięcia, które mogą być dalekosiężne i niebezpieczne“, powiedział dzisiaj prezydent Republiki i naczelny dowódca Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji, Zoran Milanović, na uroczystej promocji absolwentów szkół wojskowych Chorwackiej Akademii Wojskowej „Dr. Franjo Tuđman“. Ostrzegając, że to rzeczywistość, którą należy wyartykułować, prezydent Milanović dodał: „Nie wiemy, kiedy ta sytuacja się zakończy. Może zakończyć się pokojowo, czego sobie życzę i za co się w miarę moich możliwości opowiadam, mając nadzieję, że sprawiedliwość zwycięży, że zaatakowany będzie chroniony, że napastnik ostatecznie poniesie większe konsekwencje“.
Aktualny stan w siłach zbrojnych
Prezydent Milanović mówił o obecnym stanie Sił Zbrojnych. „Od lat budujemy naszą zawodową armię, od 2008 roku wyłącznie zawodową armię z niewielką liczbą osób, które zgłaszają się na dobrowolne szkolenie wojskowe. Niektórzy z nich wybierają zawód wojskowy. Jednak w tej chwili w Chorwacji brakuje 2500 podoficerów, bez których nie ma armii. I to nie jest jedyne, bez czego nie ma armii. Nie ma też armii bez żołnierzy, a brakuje nam 1500-2000 żołnierzy. Oficerów mamy wystarczająco. To jest problem i jest to luka demograficzna lub strukturalna, z którą borykają się wszystkie armie zachodnie, wszyscy nasi sojusznicy. Nikomu nie udaje się uzupełnić armii zgodnie z planami i projekcjami tak, jak powinno być“, powiedział prezydent, który uważa, że ludzie są przestraszeni i boją się z powodu aktualnej sytuacji na świecie i wojny na Ukrainie, co wszystko to odciąga ich od powołania wojskowego.
O wprowadzeniu obowiązkowej służby wojskowej
W kontekście wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej w Chorwacji, co jest już od dawna zapowiadane, prezydent Milanović powiedział: „W Chorwacji od miesięcy mówi się o obowiązkowej służbie wojskowej, chociaż chorwacka Konstytucja pozostawia na to bardzo mało miejsca. Obowiązkowa służba wojskowa została zniesiona, ponieważ niewielu zdecydowało się na służbę wojskową, a wszyscy wybierali służbę cywilną. Teraz, kiedy dużo się o tym mówi, musimy być rozsądni i odpowiedzialni. Czy mamy na to środki? To temat do dyskusji na najwyższym i najodpowiedzialniejszym poziomie, aby dojść do wniosku, czy możemy to zrobić. A jeśli tak, to jak? Czy mamy wystarczającą liczbę żołnierzy, jaka jest obsada zawodowych żołnierzy, czy mamy wystarczającą liczbę podoficerów i dokąd ci ludzie pójdą, gdy przyjdą poborowi na kilka miesięcy, aby się szkolić. To są pytania, na które trzeba udzielić jasnych odpowiedzi, a potem podjąć decyzję“, powiedział prezydent Milanović.
Decyzja o obowiązkowej służbie wojskowej może być podjęta, ostrzegł prezydent Milanović, „tylko na najwyższych i konstytucyjnych organach przewidzianych do tego celu, a nie w ramach jakichś klubów dyskusyjnych“. „Na takie kluczowe pytania musimy szukać odpowiedzi wspólnymi wysiłkami, z wieloma głowami, z tym samym celem i zamiarem, a to jest obrona Ojczyzny - co jest kluczowym zadaniem chorwackiej armii“, powiedział prezydent Republiki.
Promocja absolwentów szkół wojskowych
Na ceremonii w Chorwackiej Akademii Wojskowej „Dr. Franjo Tuđman“ dyplomy otrzymało dziś 130 absolwentów z Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej, Kosowa i Niemiec. Prezydent Republiki osobiście wręczył dyplomy absolwentom Podstawowej Szkoły Oficerskiej i kadetom oraz pierwsze stopnie oficerskie nowym oficerom Sił Zbrojnych. Stopień porucznika otrzymało 57 absolwentów 23. generacji Podstawowego Szkolenia Oficerskiego w Szkole Oficerskiej „Andrija Matijaš Pauk“ oraz 5 kandydatów kadetów 16. i 17. generacji pilotów wojskowych Chorwackiego Sił Powietrznych, mianowicie: Stjepan Ergović, Mario Galović, Ivan Maras-Miladinov, Stjepan Pandžić, David Pejaković, Manuela Pužar, Dijana Žabić, Petar Gregorović, Matej Ravlić, Antonio Sučić, Toni Božić, Luka Grgić, Jerko Marušić, Marin Mikulić, Antonija Pintarić, Karlo Fabijan, Lea Biloglav, Ana Ćenan, Antea Ivičević, Petricija Knežić, Antonija Lemo, Ivana Novaković, Lucija Piršlin, Lucija Tošić, Ivana Vučko, Stipe Ćurković, Ivan Dajak, Antonio Knežević, Josip Kovačević, Branimir Kraljiček, Denis Kuzminski, Vladimir Leko, Borna Marinić, Petar Mihaljević, Emil Pajalić, Lovro Perković, Jure Šarić, Anamarija Biočić, Ivana Mijač, Borna Bakran, Karlo Kinčić, Borna Mazija, Josip Modrušan, Petra Delalić, Nikolina Knežević, Ivan Hadžić, Ivan Hodak, Ivan Llewellin, Petar Pavković, Karlo Seke, Filip Soldić, Vedran Zekan, Anamaria Čugura, Mateja Kaniški, Antonija Marinac, Lucija Šako, Doris Trgovec, Ante Franić, Ariana Andreić, Ana Plantaš, Matija Vršić, Boško Šutalo.
Dyplomy absolwentom High NCO School i Inter-Branch Command and Staff School wręczyli sekretarz stanu i przedstawiciel premiera oraz wicepremiera i ministra obrony Branko Hrg, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji, generał porucznik Tihomir Kundid, dowódca Chorwackiej Akademii Wojskowej „Dr. Franjo Tuđman“ generał dywizji Slaven Zdilar i szef Centrum Szkół Wojskowych „Petar Zrinski“ pułkownik Damir Stručić.
Obecni urzędnicy
Wraz z prezydentem Milanovićem byli doradca prezydenta ds. obrony Ivica Olujić, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Dragan Lozančić, sekretarz Biura Wojskowego pułkownik Siniša Marić i adiutant prezydenta brygadier Vlado Čulina.
Erstellungszeitpunkt: 27 Juni, 2024
Hinweis für unsere Leser:
Das Portal Karlobag.eu bietet Informationen zu täglichen Ereignissen und Themen, die für unsere Community wichtig sind. Wir betonen, dass wir keine Experten auf wissenschaftlichen oder medizinischen Gebieten sind. Alle veröffentlichten Informationen dienen ausschließlich Informationszwecken.
Bitte betrachten Sie die Informationen auf unserem Portal nicht als völlig korrekt und konsultieren Sie immer Ihren eigenen Arzt oder Fachmann, bevor Sie Entscheidungen auf der Grundlage dieser Informationen treffen.
Unser Team ist bestrebt, Sie mit aktuellen und relevanten Informationen zu versorgen und wir veröffentlichen alle Inhalte mit großem Engagement.
Wir laden Sie ein, Ihre Geschichten aus Karlobag mit uns zu teilen!
Ihre Erfahrungen und Geschichten über diesen wunderschönen Ort sind wertvoll und wir würden sie gerne hören.
Sie können sie gerne senden an uns unter karlobag@karlobag.eu.
Ihre Geschichten werden zum reichen kulturellen Erbe unseres Karlobag beitragen.
Vielen Dank, dass Sie Ihre Erinnerungen mit uns teilen!