Wraz z nadejściem wysokich temperatur rośnie ryzyko odwodnienia i uszczerbku na zdrowiu dzieci pozostawionych w pojazdach. Biorąc pod uwagę poprzednie podobne przypadki, przypominamy rodzicom i wszystkim opiekunom o ryzyku i niebezpieczeństwach związanych z narażaniem dzieci na słońce i wysokie temperatury. Nawet krótki pobyt w nagrzanym pojeździe może mieć tragiczne konsekwencje.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z Instytutem Zdrowia Publicznego im. Andrija Štampara przygotowało ulotkę informacyjną. Podkreślono w niej skutki pozostawiania dzieci w pojazdach, ramy prawne oraz zalecenia ekspertów. Celem jest zwiększenie świadomości rodziców i innych odpowiedzialnych osób na temat znaczenia troski o najmłodszych, aby uniknąć tragedii.
Dzieci mają mniejszą zdolność adaptacji do wysokich temperatur niż dorośli, dlatego ich ciało nagrzewa się znacznie szybciej (trzy do pięciu razy). Wysoka temperatura zewnętrzna szybko prowadzi do wzrostu temperatury ciała dzieci i udaru cieplnego. Jeśli nie zareaguje się na czas, dochodzi do niewydolności narządów. Już 15 minut w przegrzanym samochodzie może spowodować uszkodzenie mózgu i nerek, a nawet śmierć.
NIE POZOSTAWIAJ DZIECI SAMYCH W POJAZDACH!
Pozostawienie dzieci bez nadzoru w zamkniętym pojeździe jest rażącym zaniedbaniem i znęcaniem się, co stanowi przestępstwo naruszenia praw dziecka. Konsekwencje mogą być śmiertelne lub poważnie naruszyć zdrowie, a osoba odpowiedzialna może zostać ukarana pozbawieniem wolności od 1 do 15 lat.
Stres, pośpiech życiowy i liczne codzienne obowiązki często prowadzą do zapominania rodziców. Walka z pamięcią przejawia się w taki sposób, że czynności wykonujemy automatycznie, bez świadomej uwagi, co może skutkować zapominaniem ważnych czynności, takich jak wyłączenie żelazka lub kuchenki.
Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, ponieważ w okresie letnim wzrasta liczba wypadków, gdy rodzice z powodu wysokich temperatur i obciążenia obowiązkami pozostawiają dzieci same w pojeździe.
UNIKANIE AUTOMATYCZNYCH CZYNNOŚCI:
- Świadome zwracanie uwagi na ruchy przy wsiadaniu do samochodu (np. dotyk kierownicy, dźwięki z otoczenia).
- Zmienianie rutyny (droga do pracy, kolejność działań, nie wykonywanie kilku czynności jednocześnie).
- Pozostawienie rzeczy, które należy zabrać przed opuszczeniem samochodu na tylnym siedzeniu (torba, telefon komórkowy, laptop).
- Przyjmowanie metod radzenia sobie ze stresem i bycia obecnym w danej chwili.
EDUKACJA DZIECI:
- Wyjaśnienie dzieciom (w odpowiedni sposób), że mogą i powinni reagować, jeśli rodzic zostawi ich w pojeździe.
- Przedstawienie możliwych sposobów reagowania (opuszczenie pojazdu, otwarcie okien lub sygnalizowanie).
Dzieci nie powinny być pozostawiane w pojeździe nawet przy umiarkowanie wysokich temperaturach, ani "tylko na kilka minut z otwartymi drzwiami lub oknami". Jest to niezwykle ważna zasada w ochronie zdrowia i życia naszych dzieci.
Erstellungszeitpunkt: 08 Juli, 2024
Hinweis für unsere Leser:
Das Portal Karlobag.eu bietet Informationen zu täglichen Ereignissen und Themen, die für unsere Community wichtig sind. Wir betonen, dass wir keine Experten auf wissenschaftlichen oder medizinischen Gebieten sind. Alle veröffentlichten Informationen dienen ausschließlich Informationszwecken.
Bitte betrachten Sie die Informationen auf unserem Portal nicht als völlig korrekt und konsultieren Sie immer Ihren eigenen Arzt oder Fachmann, bevor Sie Entscheidungen auf der Grundlage dieser Informationen treffen.
Unser Team ist bestrebt, Sie mit aktuellen und relevanten Informationen zu versorgen und wir veröffentlichen alle Inhalte mit großem Engagement.
Wir laden Sie ein, Ihre Geschichten aus Karlobag mit uns zu teilen!
Ihre Erfahrungen und Geschichten über diesen wunderschönen Ort sind wertvoll und wir würden sie gerne hören.
Sie können sie gerne senden an uns unter karlobag@karlobag.eu.
Ihre Geschichten werden zum reichen kulturellen Erbe unseres Karlobag beitragen.
Vielen Dank, dass Sie Ihre Erinnerungen mit uns teilen!