Dziś, 29 czerwca 2024 roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dunaju.
Chorwacja była jednym z pierwszych krajów w dorzeczu Dunaju, które wyraziły poparcie dla idei ochrony Dunaju, podpisując 29 czerwca 1994 roku w Sofii Konwencję o współpracy w zakresie ochrony i zrównoważonego użytkowania rzeki Dunaj, wraz z 9 innymi krajami - Austrią, Bułgarią, Czechami, Niemcami, Węgrami, Mołdawią, Rumunią, Słowacją i Ukrainą oraz Unią Europejską.
Konwencja weszła w życie w 1998 roku, od tego czasu Międzynarodowa Komisja Ochrony Dunaju (ICPDR) z siedzibą w Wiedniu z powodzeniem realizuje jej cele. Dziś liczy ona 14 krajów członkowskich (oprócz wcześniej wymienionych także Słowenię, Bośnię i Hercegowinę, Serbię i Czarnogórę) oraz Unię Europejską jako całość.
Obchody Dnia Dunaju
Komisja zainicjowała obchody dnia tej najważniejszej i drugiej co do długości europejskiej rzeki w 2004 roku z okazji 10. rocznicy podpisania Konwencji. Od tego czasu Dzień Dunaju jest obchodzony co roku w całym dorzeczu Dunaju, od Niemiec po Rumunię i Ukrainę, nad Dunajem i jego dopływami, z motywującymi przesłaniami i działaniami zachęcającymi do dyskusji na temat Dunaju i podnoszącymi świadomość odpowiedzialności społeczności i każdego pojedynczego człowieka za zachowanie tej rzeki.
Pierwszy Dzień Dunaju w Chorwacji odbył się na brzegu Dunaju w Vukovarze 29 czerwca 2004 roku, a w tym roku obchodzimy 30. rocznicę podpisania Konwencji i 20. rocznicę obchodów Dnia Dunaju pod hasłem "Niech Dunaj pozostanie niebieski!". Takie obchody przypominają szerokiej publiczności, że wody nie znają granic, a wszystko, co dzieje się w ochronie i użytkowaniu rzek w górze rzeki, ma znaczenie dla wszystkich członków w dół rzeki, co czyni międzynarodową współpracę w zarządzaniu wodami niezwykle ważną.
Właśnie z tego powodu Ramowa Dyrektywa Wodna, jako nadrzędna dyrektywa polityki wodnej Unii Europejskiej, wymaga współpracy na międzynarodowych obszarach dorzeczy oraz opracowania wspólnego planu zarządzania, co jest jednym z podstawowych zadań tej Komisji.
Dorzecze Dunaju ma duży wpływ na gospodarkę, środowisko i kulturę całego obszaru, a Komisja i kraje członkowskie z tej okazji wyrażają silne poparcie dla Ukrainy z powodu rosyjskiej agresji, która negatywnie wpływa na dotychczasowe działania i osiągnięte wyniki w dorzeczu Morza Czarnego, mając nadzieję, że następny Dzień Dunaju będzie obchodzony w pokoju i bezpieczeństwie.
Erstellungszeitpunkt: 30 Juni, 2024
Hinweis für unsere Leser:
Das Portal Karlobag.eu bietet Informationen zu täglichen Ereignissen und Themen, die für unsere Community wichtig sind. Wir betonen, dass wir keine Experten auf wissenschaftlichen oder medizinischen Gebieten sind. Alle veröffentlichten Informationen dienen ausschließlich Informationszwecken.
Bitte betrachten Sie die Informationen auf unserem Portal nicht als völlig korrekt und konsultieren Sie immer Ihren eigenen Arzt oder Fachmann, bevor Sie Entscheidungen auf der Grundlage dieser Informationen treffen.
Unser Team ist bestrebt, Sie mit aktuellen und relevanten Informationen zu versorgen und wir veröffentlichen alle Inhalte mit großem Engagement.
Wir laden Sie ein, Ihre Geschichten aus Karlobag mit uns zu teilen!
Ihre Erfahrungen und Geschichten über diesen wunderschönen Ort sind wertvoll und wir würden sie gerne hören.
Sie können sie gerne senden an uns unter karlobag@karlobag.eu.
Ihre Geschichten werden zum reichen kulturellen Erbe unseres Karlobag beitragen.
Vielen Dank, dass Sie Ihre Erinnerungen mit uns teilen!