Prekomjerna konzumacija alkohola jedan je od ključnih uzročnika ozbiljnih zdravstvenih problema, posebno kada je riječ o oštećenjima jetre. Iako liječnici tradicionalno procjenjuju unos alkohola kroz samoprijavljivanje pacijenata, nova istraživanja sugeriraju da ovaj pristup nije dovoljno pouzdan. Krvni test koji mjeri biomarker fosfatidiletanol (PEth) mogao bi predstavljati prekretnicu u ranom otkrivanju bolesti jetre povezane s alkoholom.
Rana detekcija ključ je uspjeha
Fibroza jetre, stanje koje nastaje nakupljanjem ožiljnog tkiva u jetri, može se zaustaviti, pa čak i preokrenuti, ako se otkrije u ranoj fazi. No, tradicionalna metoda procjene unosa alkohola putem razgovora s pacijentima pokazala se nepouzdanom. Mnogi pacijenti ili umanjuju količinu konzumiranog alkohola ili se jednostavno ne sjećaju koliko su popili. Ovo postavlja ozbiljan izazov u medicinskoj praksi jer precizna procjena unosa alkohola može značajno utjecati na ishod liječenja.
Što je PEth i zašto je važan?
Biomarker fosfatidiletanol (PEth) mjeri se izravno u krvi i omogućuje liječnicima da preciznije utvrde rizik od fibroze jetre. Prema istraživanju provedenom na Sveučilištu Kalifornija u San Franciscu, PEth pruža daleko pouzdanije podatke od samoprijavljenih informacija pacijenata. Ovo istraživanje, najveće dosad koje ispituje povezanost između PEth-a i rizika od bolesti jetre, uključivalo je više od 4.000 ispitanika iz različitih dijelova svijeta, uključujući SAD, Rusiju, Ugandu i Južnoafričku Republiku.
Rezultati su pokazali da PEth ima visoku korelaciju s Fibrosis-4 (FIB-4) indeksom, mjerom rizika za fibrozu jetre koja se temelji na kombinaciji dobi pacijenta i rezultata nekoliko krvnih testova. S druge strane, samoprijavljena konzumacija alkohola pokazala je značajno slabiju povezanost s FIB-4 indeksom, što potvrđuje ograničenja tradicionalnih metoda procjene.
Kako PEth može poboljšati medicinsku praksu?
Primjena PEth biomarkera u rutinskoj medicinskoj praksi može omogućiti liječnicima da brže i preciznije identificiraju pacijente s povećanim rizikom od oštećenja jetre. To otvara vrata pravovremenim intervencijama, poput savjetovanja o smanjenju unosa alkohola i promjena u prehrambenim navikama. Na primjer, smanjenje unosa šećera, masti i soli može dodatno doprinijeti zaustavljanju ili čak preokretanju fibroze.
Nova era u dijagnostici
PEth ima potencijal postati standardni dio rutinskih krvnih pretraga, zajedno s testovima za kolesterol i razinu šećera u krvi. Ovo ne samo da bi unaprijedilo dijagnostiku bolesti jetre, već bi i omogućilo bolje praćenje učinaka liječenja. Stručnjaci vjeruju da će ovaj pristup povećati svijest o ozbiljnosti prekomjernog unosa alkohola i potaknuti ranije liječenje.
Dr. Pamela Murnane, glavna autorica studije i docentica epidemiologije i biostatistike, istaknula je važnost preciznog mjerenja: "Kako bismo učinkovito spriječili i liječili bolesti jetre, moramo imati točne podatke o konzumaciji alkohola. Naša dosadašnja praksa samoprijavljivanja očito nije dovoljna."
Zdravstveni benefiti i globalni utjecaj
Uvođenje PEth testiranja ne bi samo unaprijedilo liječenje u razvijenim zemljama, već bi moglo imati značajan utjecaj i na javno zdravstvo u srednje i niskorazvijenim regijama. Uz globalnu epidemiju alkohola i porast bolesti povezanih s jetrom, ovaj alat nudi univerzalno rješenje koje može spasiti milijune života.
Kako sve veći broj istraživanja potvrđuje vrijednost PEth-a, ostaje pitanje kada će se ovaj biomarker integrirati u standardne medicinske protokole. Jasno je da ovakav inovativan pristup može napraviti značajnu razliku u borbi protiv bolesti jetre i povezane smrtnosti.
Izvor: University of California
Hora de creación: 14 diciembre, 2024
Nota para nuestros lectores:
El portal Karlobag.eu proporciona información sobre los eventos diarios...
¡Te invitamos a compartir tus historias de Karlobag con nosotros!...