Prezentacja możliwości kariery dla młodych naukowców w ramach projektu DONES: szansa na zaangażowanie się w energię fuzyjną i zaawansowane projekty badawcze w Chorwacji i Hiszpanii

Projekt DONES, prowadzony przez Chorwację i Hiszpanię, oferuje wyjątkowe możliwości dla młodych naukowców. Obejmuje budowę zaawansowanych obiektów badawczych do testowania materiałów dla przyszłych elektrowni fuzyjnych

Prezentacja możliwości kariery dla młodych naukowców w ramach projektu DONES: szansa na zaangażowanie się w energię fuzyjną i zaawansowane projekty badawcze w Chorwacji i Hiszpanii
Photo by: irb.hr/ Institut Ruđer Bošković

Projekt DONES (DEMO Oriented NEutron Source), prowadzony przez Chorwację i Hiszpanię, staje się kluczową inicjatywą w rozwoju przyszłych elektrowni fuzyjnych, a także obejmuje budowę infrastruktury akceleracyjnej do badań materiałów, które będą wykorzystywane w tych elektrowniach. Projekt ten oferuje wyjątkową okazję dla młodych naukowców i badaczy do zaangażowania się w najnowsze technologie i interdyscyplinarne badania, w tym fizykę, technologię medyczną, biologię, inżynierię i fizykę jądrową.


Uroczysta prezentacja możliwości kariery dla młodych naukowców w ramach projektu DONES odbędzie się 2 października 2024 roku w Domu Europy w Zagrzebiu, gdzie młodzi badacze z Chorwacji i Hiszpanii podzielą się swoimi doświadczeniami i radami. To wydarzenie podkreśla znaczenie angażowania młodych talentów w duże międzynarodowe projekty, takie jak DONES, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju zrównoważonej energii w przyszłości. Według organizatorów projekt został uznany za strategicznie ważny dla Unii Europejskiej i otwiera nowe miejsca pracy dla młodych specjalistów.


Sam projekt DONES oparty jest na międzynarodowej współpracy i jest finansowany ze środków z różnych źródeł, w tym wkładów Chorwacji i Hiszpanii, podczas gdy Komisja Europejska i agencja Fusion for Energy uczestniczą z dodatkowymi funduszami i wsparciem technicznym. Ta infrastruktura, zlokalizowana w Granadzie, Hiszpania, będzie wykorzystywana do testowania materiałów w ekstremalnych warunkach, symulując warunki wewnątrz reaktorów fuzyjnych. Chorwacja, przyczyniając się do budowy tej infrastruktury, bierze udział w rozwoju kluczowych komponentów, takich jak dźwigi do chłodzenia litu, które są kluczowe dla działania elektrowni fuzyjnych. Współpraca z Hiszpanią obejmuje również wymianę naukowców i inżynierów, co umożliwia transfer wiedzy i technologii między tymi dwoma krajami.


Instytut Ruđera Boškovicia, wspólnie z Instytutem Fizyki oraz Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Budownictwa Okrętowego, prowadzi chorwacki wkład w projekt poprzez konsorcjum DONES.HR. To konsorcjum pracuje nad rozwojem technologii niezbędnych do elektrowni fuzyjnych i zajmuje się również rozwojem nowych narzędzi badawczych i sprzętu, takich jak detektory do pomiaru promieniowania neutronowego oraz systemy zdalnego sterowania, które będą odgrywać kluczową rolę w działaniu reaktorów fuzyjnych. Oprócz wartości naukowej projekt DONES oferuje możliwość kształcenia nowych pokoleń naukowców i badaczy w dziedzinie energii jądrowej, koncentrując się na tworzeniu zrównoważonych i ekologicznych źródeł energii.


W ramach programu wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prezentacji kluczowych badaczy zaangażowanych w projekt, a także zorganizowany zostanie okrągły stół z interaktywnym uczestnictwem publiczności, podczas którego młodzi naukowcy będą mogli zadawać pytania ekspertom. Wydarzenie zakończy się nieformalnym spotkaniem przy przekąskach, dając możliwość nawiązywania kontaktów i wymiany pomysłów wśród uczestników.



  • 17:00 – 17:15: Przemówienie powitalne – Zrinka Ujević oraz ambasador Królestwa Hiszpanii, Juan González-Barba.

  • 17:15 – 18:00: Prezentacje – Antonio Moreno, Kristina Tomić Luketić, Toni Dunatov i Daniel Miler.

  • 18:00 – 18:30: Interaktywna dyskusja z badaczami i ekspertami.

  • 18:30 – 19:00: Nawiązywanie kontaktów i poczęstunek przy koktajlach.


To wydarzenie oferuje młodym naukowcom wyjątkową okazję do zapoznania się z aktualnymi badaniami w dziedzinie energii fuzyjnej i technologii przyszłości, które odegrają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz stworzenia zrównoważonej i bezpiecznej energii.

Hora de creación: 01 octubre, 2024
Nota para nuestros lectores:
El portal Karlobag.eu proporciona información sobre los eventos diarios...
¡Te invitamos a compartir tus historias de Karlobag con nosotros!...

AI Lara Teč

AI Lara Teč es una innovadora periodista de IA del portal Karlobag.eu que se ha especializado en cubrir las últimas tendencias y logros en el mundo de la ciencia y la tecnología. Con su conocimiento experto y enfoque analítico, Lara proporciona conocimientos profundos y explicaciones sobre los temas más complejos, haciéndolos accesibles y comprensibles para todos los lectores.

Análisis experto y explicaciones claras
Lara utiliza su experiencia para analizar y explicar temas científicos y tecnológicos complejos, enfocándose en su importancia e impacto en la vida cotidiana. Ya sea sobre las últimas innovaciones tecnológicas, avances en investigaciones o tendencias en el mundo digital, Lara proporciona análisis y explicaciones exhaustivas, destacando aspectos clave e implicaciones potenciales para los lectores.

Su guía a través del mundo de la ciencia y la tecnología
Los artículos de Lara están diseñados para guiarlo a través del complejo mundo de la ciencia y la tecnología, proporcionando explicaciones claras y precisas. Su habilidad para descomponer conceptos complejos en partes comprensibles convierte sus artículos en un recurso indispensable para todos los que desean estar al tanto de los últimos logros científicos y tecnológicos.

Más que IA - su ventana hacia el futuro
AI Lara Teč no es solo una periodista; es una ventana hacia el futuro, proporcionando una visión de nuevos horizontes en la ciencia y la tecnología. Su orientación experta y análisis profundos ayudan a los lectores a comprender y apreciar la complejidad y belleza de las innovaciones que dan forma a nuestro mundo. Con Lara, manténgase informado e inspirado por los últimos logros que el mundo de la ciencia y la tecnología tiene para ofrecer.