Kampanja Svjetske Organizacije Za Zaštitu Životinja Protiv Ilegalne Trgovine
Svjetska organizacija za zaštitu životinja pokrenula je opsežnu kampanju protiv ilegalne trgovine ugroženim vrstama, usmjerenu na zaštitu biološke raznolikosti i smanjenje rizika od budućih pandemija. Ova inicijativa, koja okuplja deset vodećih organizacija, naglašava važnost prekida kriminalnih lanaca opskrbe koji iskorištavaju divlje životinje i prirodne resurse diljem svijeta.
Ilegalna trgovina životinjama jedna je od najvećih prijetnji opstanku mnogih vrsta te ozbiljno ugrožava stabilnost ekosustava. Svake godine milijuni divljih životinja bivaju uhvaćeni, uzgojeni i prodani diljem svijeta za različite svrhe poput hrane, tradicionalne medicine, ljubimaca i suvenira. Prema izvješćima, čak 72-90% ilegalno trgovane životinje, uključujući žive životinje, biljne proizvode i dijelove životinja, krijumčari se putem morskih putova, što pokazuje koliko je važno uključiti pomorsku industriju u borbu protiv ove vrste kriminala [8].
Međunarodna Suradnja Zaustavlja Kriminalne Lanci
Deset međunarodnih organizacija udružilo je snage kako bi se suprotstavile ilegalnoj trgovini divljim životinjama kroz inicijativu vođenu Vijećem za pomorski promet, uz podršku Programa Ujedinjenih naroda za razvoj, Globalnog programa za životinjski svijet, te u suradnji s TRAFFIC-om i Svjetskim fondom za zaštitu prirode [7]. Ova koalicija objavila je praktične smjernice za sve sudionike u opskrbnom lancu, s ciljem povećanja svijesti i sprječavanja krijumčarenja divljih životinja. Pomorski promet izložen je ovakvim aktivnostima zbog velikih količina robe koja se prevozi morem, a kriminalci iskorištavaju slabosti u globalnim opskrbnim lancima za krijumčarenje zabranjenih predmeta.
Inicijativa naglašava kako su zajednička odgovornost i suradnja ključni u borbi protiv ilegalnog krijumčarenja životinja. Sve strane uključene u opskrbni lanac, posebno oni koji preuzimaju robu za pakiranje ili prijevoz, moraju poduzeti aktivne korake za sprječavanje ilegalnih pošiljki. To uključuje provjeru zakonitosti tereta, pravilno zatvaranje pošiljki, provođenje procjena rizika i promptno prijavljivanje sumnjivih aktivnosti nacionalnim vlastima [7].
Rizici Po Zdravlje I Ekološku Sigurnost
Globalna trgovina divljim životinjama ima značajan utjecaj ne samo na opstanak životinjskih vrsta već i na zdravlje čovjeka. Tijekom pandemije COVID-19, divlje tržnice i trgovina životinjama bili su povezani s širenjem zoonotskih bolesti, što je dovelo do globalnih posljedica po javno zdravlje. Više od 75% novih ili nastajućih zaraznih bolesti koje pogađaju ljude potječu od životinja, prvenstveno divljih [8].
Kako bi se spriječila buduća pandemija, nužno je zatvoriti tržnice divljih životinja i ograničiti ilegalnu trgovinu. Europski parlament nedavno je pozvao na završetak ilegalne trgovine divljim životinjama do 2025. godine te je naglasio potrebu za boljim provođenjem zakona i većim sankcijama za nepoštivanje propisa. Parlament je također zatražio hitnu zabranu uvoza trofeja žlovljenih životinja s CITES liste [9].
Operacija Thunder: Globalni Uspjeh U Borbi Protiv Krijumčarenja
Kao primjer sve veće međunarodne suradnje u zaustavljanju trgovine ugroženim vrstama, Interpol je nedavno proveo "Operaciju Thunder 2022", u kojoj su sudjelovale policije, carinske službe, jedinice za financijsku inteligenciju, te agencije za zaštitu šuma i divljih životinja iz 125 zemalja. Tijekom operacije, zaplijenjeno je gotovo 2,200 različitih pošiljki i identificirano više od 930 osumnjičenih, što je dovelo do niza uhićenja i istraga povezanih s ilegalnim trgovinama zaštićenim životinjama i drvom [11].
Zaplijenjeni su brojni primjerci životinja, uključujući 119 velikih mačaka, 34 primata, 25 rogova nosoroga, te više od 1,000 gmazova. Ova operacija ilustrira značajne napore koje međunarodna zajednica ulaže kako bi spriječila ilegalnu trgovinu koja prijeti biološkoj raznolikosti, ali i javnoj sigurnosti [11].
Sljedeći Koraci
Kako bi se osigurala dugoročna zaštita životinja koje su zaplijenjene u ilegalnoj trgovini, CITES je najavio planove za poboljšanje brige o ovim životinjama nakon što budu zaplijenjene od strane vlasti. Ovo uključuje procjenu trenutačnih praksi izvješćivanja o zapljenama i sudbini životinja, kao i razvoj upitnika za procjenu korisnosti postojećih smjernica o tome kada i kako vraćati životinje u prirodu ili ih zadržati u zatočeništvu [10].
Očekivano je da će ove pozitivne inicijative biti predstavljene na sljedećem sastanku Stalnog odbora CITES-a, a rezultati će biti prikazani na sljedećoj Konferenciji stranaka. Radeći zajedno, članovi Mreže za opstanak vrsta (Species Survival Network), zajedno s Međunarodnim fondom za zaštitu životinja (IFAW), nastavit će podržavati napore za zaštitu divljih životinja [10].
Hora de creación: 03 noviembre, 2024
Nota para nuestros lectores:
El portal Karlobag.eu proporciona información sobre los eventos diarios...
¡Te invitamos a compartir tus historias de Karlobag con nosotros!...