Studija koju je vodio atmosferski znanstvenik s UC Riverside predviđa da će nekontrolirane emisije ugljika prisiliti tropske kiše da se pomaknu prema sjeveru u nadolazećim desetljećima, što bi značajno utjecalo na poljoprivredu i ekonomije blizu ekvatora.
Pomicanje kiša prema sjeveru uzrokovat će složene promjene u atmosferi potaknute emisijama ugljika koje utječu na formiranje intertropskih konvergentnih zona. Te zone su u biti atmosferski motori koji pokreću oko trećinu svjetskih padalina, kako Liu i njegovi koautori navode u radu objavljenom u petak, 28. lipnja, u časopisu "Nature Climate Change".
Tropske regije s obje strane ekvatora, kao što su središnje afričke zemlje, sjeverni dio Južne Amerike i pacifičke otočne države, među ostalim, bile bi najviše pogođene. Glavni usjevi uzgajani u tropima uključuju kavu, kakao, palmino ulje, banane, šećernu trsku, čaj, mango i ananas.
Ipak, pomicanje prema sjeveru trajat će samo oko 20 godina prije nego što jače sile koje proizlaze iz zagrijavanja južnih oceana povuku konvergentne zone natrag prema jugu i zadrže ih tamo još tisuću godina, rekao je Wei Liu, izvanredni profesor za klimatske promjene i održivost na UCR-ovom Fakultetu prirodnih i poljoprivrednih znanosti.
Intertropske konvergentne zone su područja uz ili blizu ekvatora gdje se susreću trgovački vjetrovi iz sjeverne i južne hemisfere i kreću prema gore u hladnije visine, usisavajući velike količine vlage iz oceana. Kada se ova vlažna zračna masa ohladi na većim visinama, formiraju se olujni oblaci, omogućujući obilne kišne oluje. Tropske prašume mogu imati i do 4,2 metra kiše godišnje.
“Promjena u padalinama je vrlo važna,” rekao je Liu. “To je područje s vrlo velikim količinama padalina. Dakle, mali pomak uzrokovat će velike promjene u poljoprivredi i ekonomiji društava. Utjecat će na mnoge regije.”
Liu i njegovi kolege koristili su sofisticirane računalne modele za predviđanje atmosferskog utjecaja emisija ugljičnog dioksida iz kontinuiranog sagorijevanja fosilnih goriva i drugih izvora, rekao je Liu.
“Ovaj klimatski model uključuje mnoge komponente atmosfere, oceana, morskog leda i kopna. Sve te komponente međusobno djeluju,” rekao je. “U osnovi, pokušavamo simulirati stvarni svijet. U modelu možemo povećati naše emisije ugljičnog dioksida s predindustrijskih razina na mnogo više razine.”
Analiza je uzela u obzir kako emisije ugljika utječu na količinu zračenja na vrhu atmosfere. Također je uzela u obzir promjene u morskom ledu, vodenoj pari i formiranju oblaka. Ovi i drugi čimbenici rezultirali su uvjetima koji guraju kišne konvergentne zone prema sjeveru za čak 0,2 stupnja u prosjeku.
Naslov rada je “Contrasting fast and slow intertropical convergence zone migrations linked to delayed Southern Ocean warming.” Koautori su Shouwei Li iz UCR-a; Chao Li iz Instituta za meteorologiju Max Planck, Hamburg, Njemačka; Maria Rugenstein sa Sveučilišta Colorado State, Fort Collins; i Antony P. Thomas iz UCR-a.
Izvor: University of California
Erstellungszeitpunkt: 01 Juli, 2024
Hinweis für unsere Leser:
Das Portal Karlobag.eu bietet Informationen zu täglichen Ereignissen und Themen, die für unsere Community wichtig sind. Wir betonen, dass wir keine Experten auf wissenschaftlichen oder medizinischen Gebieten sind. Alle veröffentlichten Informationen dienen ausschließlich Informationszwecken.
Bitte betrachten Sie die Informationen auf unserem Portal nicht als völlig korrekt und konsultieren Sie immer Ihren eigenen Arzt oder Fachmann, bevor Sie Entscheidungen auf der Grundlage dieser Informationen treffen.
Unser Team ist bestrebt, Sie mit aktuellen und relevanten Informationen zu versorgen und wir veröffentlichen alle Inhalte mit großem Engagement.
Wir laden Sie ein, Ihre Geschichten aus Karlobag mit uns zu teilen!
Ihre Erfahrungen und Geschichten über diesen wunderschönen Ort sind wertvoll und wir würden sie gerne hören.
Sie können sie gerne senden an uns unter karlobag@karlobag.eu.
Ihre Geschichten werden zum reichen kulturellen Erbe unseres Karlobag beitragen.
Vielen Dank, dass Sie Ihre Erinnerungen mit uns teilen!