Institut Ruđer Bošković (IRB), najvažnija znanstvena ustanova u Hrvatskoj, obilježava desetljeće sudjelovanja u Srednjoeuropskom konzorciju za istraživačke infrastrukture (CERIC-ERIC). Ovaj međunarodni konzorcij omogućio je IRB-u i cijeloj hrvatskoj znanstvenoj zajednici pristup vrhunskim tehnologijama, alatima i znanstvenim mrežama, čime je značajno podignut ugled Hrvatske na globalnoj istraživačkoj sceni.
Desetljeće napretka kroz suradnju
Od 2014. godine, kada je IRB postao dio CERIC-ERIC-a, postignuta je sinergija između domaće i međunarodne znanstvene zajednice. Konzorcij pruža pristup naprednim istraživačkim tehnikama koje znanstvenici u mnogim zemljama ne mogu lako ostvariti. Zahvaljujući ovoj suradnji, IRB je realizirao projekte ključne za energetiku, medicinu, očuvanje okoliša i razvoj tehnologija koje oblikuju budućnost.
Akceleratorski sustav IRB-a: Regionalni lider
Akceleratorski sustav IRB-a, jedinstven u regiji, u proteklih je deset godina bio ključan alat za istraživanja na području materijala za zelenu energiju, napredne medicinske dijagnostike i razvoja ekoloških tehnologija. Posebna pozornost posvećena je istraživanju mikroplastike i njezinog utjecaja na ljudsko zdravlje, što je postalo globalno važna tema.
Uz dva akceleratora i niz eksperimentalnih linija, IRB je omogućio istraživanja u području interakcije ionskih snopova s materijalima, razvoja novih materijala za pohranu energije te očuvanja kulturne baštine. Projekt O-ZIP, vrijedan 72 milijuna eura, uključuje preseljenje ovog sustava u novu zgradu do kraja 2025. godine, čime će se dodatno proširiti mogućnosti istraživanja i osigurati dugoročna stabilnost.
Financiranje i izazovi
Održavanje akceleratorskog sustava predstavlja značajan financijski izazov, s godišnjim troškovima održavanja od 200.000 eura. IRB se oslanja na međunarodne projekte poput Horizon Europe, EuroFusion i transnacionalne programe pristupa koje podržava CERIC-ERIC. Među recentnim ulaganjima ističu se sredstva za modernizaciju ionskog implantora i eksperimentalnih linija.
Uz to, konzorcij je osigurao dvije doktorske pozicije vrijedne 300.000 eura za razvoj detektora zračenja i metoda analize materijala. Ovakve inicijative ne samo da jačaju znanstvenu infrastrukturu, već i privlače mlade talente, potičući njihov ostanak u Hrvatskoj.
Primjeri uspjeha
Među istaknutim projektima su istraživanja strukture DNA dr. Janeza Plaveca i analiza učinaka zračenja na materijale koju vodi dr. Marko Karlušić. Osim toga, IRB je sudjelovao u projektima koji istražuju litij u baterijama, zagađenje okoliša te metode očuvanja povijesnih artefakata.
Hrvatska uloga u europskom istraživačkom prostoru
Kroz CERIC-ERIC Hrvatska je učvrstila svoju poziciju u europskoj znanstvenoj zajednici. Dr. Andrew Harrison, izvršni direktor CERIC-ERIC-a, istaknuo je da Hrvatska ima najveći angažman po glavi stanovnika među zemljama članicama konzorcija, što govori o visokoj kvaliteti suradnje. Takav angažman nije samo rezultat napredne infrastrukture, već i izvrsnog rada hrvatskih znanstvenika.
Vizija budućnosti
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta istaknulo je CERIC-ERIC kao primjer suradnje koja unapređuje znanost i društvo. Jelena Ilić Dreven iz Ministarstva naglasila je kako se ulaganja u infrastrukturu i međunarodne projekte odražavaju na sve razine istraživanja i obrazovanja, omogućujući Hrvatskoj da ostane konkurentna u globalnoj znanstvenoj areni.
IRB i CERIC-ERIC nastavljaju s ulaganjima u budućnost znanosti, otvarajući nova radna mjesta i pružajući mladim znanstvenicima priliku za rad s vrhunskim stručnjacima. S obzirom na sve dosadašnje uspjehe, jasno je da će ova suradnja nastaviti oblikovati znanstvenu budućnost Hrvatske.
Hora de creación: 12 diciembre, 2024
Nota para nuestros lectores:
El portal Karlobag.eu proporciona información sobre los eventos diarios...
¡Te invitamos a compartir tus historias de Karlobag con nosotros!...