Badanie prowadzone przez naukowca atmosfery z UC Riverside przewiduje, że niekontrolowane emisje węgla zmuszą tropikalne deszcze do przesunięcia się na północ w nadchodzących dekadach, co znacznie wpłynie na rolnictwo i gospodarki blisko równika.
Przesunięcie deszczy na północ spowoduje złożone zmiany w atmosferze wywołane emisjami węgla, które wpływają na formowanie stref zbieżności międzytropikalnej. Te strefy są w istocie atmosferycznymi silnikami, które napędzają około jedną trzecią opadów na świecie, jak stwierdzają Liu i jego współautorzy w pracy opublikowanej w piątek, 28 czerwca, w czasopiśmie "Nature Climate Change".
Regiony tropikalne po obu stronach równika, takie jak środkowe kraje afrykańskie, północna część Ameryki Południowej i państwa wyspiarskie na Pacyfiku, między innymi, byłyby najbardziej dotknięte. Główne uprawy uprawiane w tropikach obejmują kawę, kakao, olej palmowy, banany, trzcinę cukrową, herbatę, mango i ananasy.
Jednak przesunięcie na północ potrwa tylko około 20 lat, zanim silniejsze siły wynikające z ogrzewania południowych oceanów nie przeciągną stref zbieżności z powrotem na południe i nie zatrzymają ich tam na kolejne tysiąc lat, powiedział Wei Liu, adiunkt ds. zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju na Wydziale Nauk Przyrodniczych i Rolniczych UCR.
Strefy zbieżności międzytropikalnej to obszary w pobliżu równika, gdzie spotykają się pasaty z półkuli północnej i południowej, unosząc się ku zimniejszym wysokościom, zasysając duże ilości wilgoci z oceanu. Kiedy ta wilgotna masa powietrza ochładza się na większych wysokościach, tworzą się chmury burzowe, umożliwiając obfite burze deszczowe. Lasy tropikalne mogą mieć nawet 4,2 metra deszczu rocznie.
“Zmiana opadów jest bardzo ważna,” powiedział Liu. “To jest obszar z bardzo dużą ilością opadów. Dlatego małe przesunięcie spowoduje duże zmiany w rolnictwie i gospodarce społeczeństw. Wpłynie to na wiele regionów.”
Liu i jego koledzy wykorzystali zaawansowane modele komputerowe do przewidywania atmosferycznego wpływu emisji dwutlenku węgla z ciągłego spalania paliw kopalnych i innych źródeł, powiedział Liu.
“Ten model klimatyczny obejmuje wiele komponentów atmosfery, oceanu, lodu morskiego i lądu. Wszystkie te komponenty wzajemnie na siebie oddziałują,” powiedział. “W zasadzie staramy się symulować rzeczywisty świat. W modelu możemy zwiększyć nasze emisje dwutlenku węgla z poziomów przedindustrialnych do znacznie wyższych poziomów.”
Analiza uwzględniła, jak emisje węgla wpływają na ilość promieniowania na szczycie atmosfery. Uwzględniono również zmiany w lodzie morskim, parze wodnej i formowaniu chmur. Te i inne czynniki spowodowały warunki, które przesuwają strefy zbieżności deszczowej na północ o nawet 0,2 stopnia średnio.
Tytuł pracy to “Contrasting fast and slow intertropical convergence zone migrations linked to delayed Southern Ocean warming.” Współautorami są Shouwei Li z UCR; Chao Li z Instytutu Meteorologii Maxa Plancka, Hamburg, Niemcy; Maria Rugenstein z Uniwersytetu Stanowego Kolorado, Fort Collins; i Antony P. Thomas z UCR.
Źródło: University of California
Creation time: 01 July, 2024
Note for our readers:
The Karlobag.eu portal provides information on daily events and topics important to our community. We emphasize that we are not experts in scientific or medical fields. All published information is for informational purposes only.
Please do not consider the information on our portal to be completely accurate and always consult your own doctor or professional before making decisions based on this information.
Our team strives to provide you with up-to-date and relevant information, and we publish all content with great dedication.
We invite you to share your stories from Karlobag with us!
Your experience and stories about this beautiful place are precious and we would like to hear them.
Feel free to send them to us at karlobag@ karlobag.eu.
Your stories will contribute to the rich cultural heritage of our Karlobag.
Thank you for sharing your memories with us!