Dan pobjede i domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja obilježeni su 5. kolovoza 2024. godine u Kninu, povodom 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije Oluja. Ova značajna obljetnica priređena je svečano, a središnje događanje održano je na stadionu NK Dinara, uz istovremeni prijenos programa s Kninske tvrđave na videozidu stadiona i na glavnom gradskom trgu.
Na ovom svečanom događanju sudjelovali su najviši državni i vojni dužnosnici. Okupljanje je započelo tradicionalnom budnicom kroz gradske ulice, čime se odalo priznanje i počast vojnim uspjesima iz prošlosti. Na Trgu dr. Ante Starčevića, kod Spomenika Hrvatske pobjede “Oluja 95”, odana je počast svim poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima. Vijenac su položili članovi obitelji poginulih, ratni zapovjednici, predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata, te izaslanstva Vlade Republike Hrvatske, Hrvatskog sabora, Predsjednika RH, kao i predstavnici Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine, županija i gradova.
Na stadionu NK Dinara, prijavak predsjedniku RH predao je brigadni general Željko Ljubas, zapovjednik Zapovjedno-operativnog središta Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske. Zvonjava crkvenih zvona signalizirala je početak ceremonije podizanja hrvatske zastave na jarbol Kninske tvrđave točno u 9:43, čime se simbolično obilježava trenutak kada su hrvatski vojnici trijumfalno ušli u Knin prije 29 godina. Tada je ispaljeno 29 plotuna kao znak sjećanja, a pročitana su imena 245 poginulih i nestalih branitelja iz operacije Oluja. U njihov spomen, održan je i prelet višenamjenskog borbenog aviona Rafale Hrvatskog ratnog zrakoplovstva.
Dan slobode i ponosa hrvatskih branitelja
U ime hrvatskih branitelja, umirovljeni general-pukovnik Slavko Barić, koji je bio zamjenik načelnika Glavnog stožera OSRH te zapovjednik Ratne škole “Ban Josip Jelačić”, naglasio je važnost očuvanja istine o Domovinskom ratu i brige za hrvatske branitelje. Ukazao je na potrebu da branitelji budu aktivni članovi društva, a ne teret.
Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković istaknuo je povijesni značaj operacije Oluja, koja je donijela stabilnost i osigurala budućnost Hrvatske. Naglasio je da su podizanje stijega na Kninskoj tvrđavi i pobjeda u Oluji ostvarenje tisućljetnog sna o hrvatskoj neovisnosti. Ponos i slobodu koju su ostvarili branitelji, naglasio je, Hrvatska mora čuvati te neće dopustiti krivotvorenje povijesnih činjenica ili napade na branitelje.
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković također je podcrtao pravednost i legitimnost VRO Oluja, te upozorio na pokušaje narušavanja povijesne istine o Domovinskom ratu. Istaknuo je važnost prenošenja istine budućim generacijama i očuvanja sjećanja na hrabrost i mudrost hrvatskih vojnika i prvog predsjednika dr. Franje Tuđmana.
Predsjednik Republike Hrvatske i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH Zoran Milanović naglasio je slobodu i suverenost koju su branitelji osigurali, istaknuvši njihovu hrabrost i vojnu vještinu, kao i mudrost političkog vodstva tijekom rata.
Prikaz vještina Hrvatske vojske i policije
Na stadionu je održan prikaz sposobnosti Hrvatske vojske i policije, uz letački program akrobatske grupe “Krila Oluje”, aviona MiG-21 i borbenih aviona Rafale. Prelet aviona MiG-21 bio je simbolično podsjećanje na zračnu potporu koju su pružali kopnenim snagama tijekom operacije Oluja. Avioni Rafale označili su početak nove ere u obrambenoj sposobnosti Hrvatske, s demonstracijom letačkih vještina iznad cijelog teritorija Republike Hrvatske.
Ministar obrane Ivan Anušić tom je prilikom istaknuo kako je 5. kolovoza 1995. godine jedan od najvažnijih dana u novijoj povijesti Hrvatske, dan koji je promijenio tijek povijesti i obilježio hrvatski nacionalni identitet. Naglasio je da će taj datum ostati u sjećanju kao simbol pobjede i domovinske zahvalnosti.
Nakon središnje svečanosti, u crkvi Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta održana je misa koju je predvodio vojni ordinarij mons. Jure Bogdan, uz šibenskog biskupa mons. Tomislava Rogića.
Cjelodnevni program za sve građane
Građani su tijekom cijelog dana mogli razgledati taktičko-tehnički zbor naoružanja i opreme. Poslijepodne su u Knin stigli sudionici maratona, biciklisti i motoristi, koji su sudjelovali u utrci i defileu, što se tradicionalno organizira u znak sjećanja na ovu veliku hrvatsku vojnu pobjedu.
Svečanom obilježavanju nazočili su najviši državni dužnosnici: predsjednik RH Zoran Milanović, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, ministar obrane Ivan Anušić, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, te mnogi drugi dužnosnici, strani veleposlanici i vojni izaslanici. Ova okupljanja i svečanosti još jednom su potvrdili važnost očuvanja sjećanja na Oluju i poštovanja prema svima koji su pridonijeli hrvatskoj slobodi.
Proslava uz kulturno-zabavni program
Navečer je program nastavljen koncertima na glavnom gradskom trgu, gdje su nastupili popularni izvođači poput Mate Bulića i Maje Šuput, čime je proslava zaokružena glazbeno-zabavnim sadržajem koji je privukao mnoge građane i posjetitelje Knina. Ova proslava ne samo da obilježava povijesne događaje, već služi i kao podsjetnik na kulturnu baštinu te zajednički duh hrvatskog naroda. Tokom cijelog dana, Knin je bio ispunjen događanjima koja su slavila hrabrost i odlučnost branitelja, stvarajući svečanu atmosferu koja je nadahnula sve prisutne.
Creation time: 06 August, 2024
Note for our readers:
The Karlobag.eu portal provides information on daily events and topics important to our community. We emphasize that we are not experts in scientific or medical fields. All published information is for informational purposes only.
Please do not consider the information on our portal to be completely accurate and always consult your own doctor or professional before making decisions based on this information.
Our team strives to provide you with up-to-date and relevant information, and we publish all content with great dedication.
We invite you to share your stories from Karlobag with us!
Your experience and stories about this beautiful place are precious and we would like to hear them.
Feel free to send them to us at karlobag@ karlobag.eu.
Your stories will contribute to the rich cultural heritage of our Karlobag.
Thank you for sharing your memories with us!