Digitalni nomadi: Utjecaj ili ekonomski poticaj?

Digitalni nomadi u Medellínu i drugim destinacijama pružaju ekonomski poticaj, ali mogu izazvati gentrifikaciju. Rast cijena nekretnina i iseljavanje domaćeg stanovništva izazivaju zabrinutost. Stručnjaci predlažu ulaganje u društveno utjecajno stanovanje kao moguće rješenje.

Digitalni nomadi: Utjecaj ili ekonomski poticaj?
Photo by: Andrea Piacquadio/ pexels.com

Iako je njezino radno mjesto smješteno u Meksiko Cityju, Abril već posljednje dvije godine živi u Cancúnu s pogledom na Karibe. Ovdje može plivati na plaži kad god želi, kretati se bez automobila i čak ima vremena za kuhanje. Rad na Rivijeri Maya, jednoj od najpopularnijih turističkih destinacija u Latinskoj Americi, paradoksalno je rezultirao većom uštedom nego troškovima za nju. To se događa uz poboljšanu kvalitetu života. "Kad sam radila u uredu, stres je bio neprestan. Imala sam vrlo malo vremena da se brinem o sebi. Život ovdje je puno mirniji. Ne moram podnositi promet i živim zdraviji život", rekla je.

Bilo da je to Cancún, Medellín, Cuenca, Buenos Aires ili sam Meksiko City, sva ta mjesta postala su omiljene destinacije digitalnih nomada. To su pojedinci koji rade online iz većinom turističkih destinacija, te tako imaju koristi od najboljih cijena i mnogih prednosti koje ova mjesta imaju za ponuditi.

Prema Estebanu Teránu iz Impaqto Coworkinga, prostora za zajednički rad s uredima u Cuenca-i i Quitu, Ekvador, digitalni nomadi prosječno provode tri mjeseca na jednoj destinaciji prije nego što se premjeste na drugu. Oni nose svoje stvari u koferu ili ruksaku. Nemaju problema s trošenjem novca na turizam i zabavu, ali nastoje uštedjeti na hrani. Terán stoga smatra da nemaju isti utjecaj na lokalne ekonomije kao sektor turizma. "Ovaj način života nije za svakoga. Dobro se educiraju unaprijed prije nego što stignu na svoju destinaciju. Obično imaju između 30 i 40 godina, već imaju radnog iskustva i obično rade u sektorima IT-a, financija ili dizajna", rekao je za CONNECTAS.

Ove godine, Ekvador je uveo posebnu vizu koja omogućuje legalno prebivalište u zemlji do dvije godine kao način privlačenja digitalnih nomada. U 2022. godini, Kostarika je uvela vizu koja odobrava prebivanje na daljinu radnicima uz dokaz o ugovorima o stranom zapošljavanju. Osobe s ovom vizom mogu ulaziti i izlaziti iz Kostarike kad god žele. Što se tiče oporezivanja, oslobođeni su plaćanja poreza ako su već platili porez u zemlji poslodavca. Međutim, oni koji žele pristupiti ovom sustavu moraju imati minimalnu mjesečnu zaradu od 3.000 USD.

Meksiko City i Medellín u Kolumbiji također privlače značajan broj ovih visoko plaćenih profesionalaca. Na primjer, 2022. godine Meksiko City potpisao je sporazum s internetskom platformom Airbnb kako bi pomogao podršci turizma u svojim najzapostavljenijim područjima. Međutim, dolazak nomada također uzrokuje napetost, uglavnom zbog povećanja troškova života u tradicionalnim susjedstvima.

U Meksiko Cityju, organizacije susjedstava optužile su gradonačelnicu Claudiu Sheinbaum da je grad prepustila platformama za iznajmljivanje nekretnina, čime je postojeći fenomen gentrifikacije porastao. Novi stanovnici s visokim primanjima preuzimaju povijesna i tradicionalna područja i istiskuju lokalne stanovnike zbog povećanih troškova najma i hrane.

Nakon ovih kritika, Sheinbaum je istražila što su druge gradove diljem svijeta učinile kako bi ublažile takve utjecaje. Iako njezini službenici tvrde da su sva internetska kritika samo anegdotska i nisu potkrijepljena brojkama, trenutno istražuju situaciju u gradovima poput Barcelone, gdje domaćini Airbnb-a moraju dobiti posebnu dozvolu za iznajmljivanje ili riskirati plaćanje kazne kako bi se ograničio taj fenomen.

S pozitivnijim tonom, Enrique Soto, akademik sa Škole arhitekture Nacionalnog autonomnog sveučilišta Meksika, objašnjava da bi privlačenje 5 posto potencijala tržišta američkih digitalnih nomada donijelo 3,72 milijuna USD u ekonomiju. Međutim, ističe da se moraju razviti specifični propisi kako bi se osiguralo da izvorni stanovnici ne budu istisnuti. "Javne politike koje koriste neki prihod od većih kapitalnih dobitaka na nekretninama kako bi se reinvestirale u poboljšanja urbanih infrastruktura moraju biti implementirane", rekao je za CONNECTAS.

Zbog dolaska visokoplaćenih turista i nomada u Medellín, koji utječu na cijene, situacija je prešla iz optimistične u zabrinjavajuću. Sandra Arboleda, koja iznajmljuje svoj stan u "gradu vječnog proljeća" putem Airbnb-a, procjenjuje da je 30 posto njezinih gostiju digitalni nomadi iz Europe. Međutim, također je ugostila Kolumbijce koji traže Medellínsku klimu i zabavu kako bi tamo neko vrijeme radili.

"Ovaj grad općenito pruža mnogo mogućnosti", objasnila je Arboleda. Zapravo, Medellín se ističe na stranicama koje nomadi koriste za pronalaženje informacija i dijeljenje iskustava. "Ako želite živjeti po niskim troškovima, uživati u lijepim djevojkama, ugodnoj klimi i jeftinim zabavama, Medellín je mjesto za vas", napisao je jedan nomad na engleskom jeziku na web stranici Nomad List. Ova web stranica rangira najbolja mjesta za život u Latinskoj Americi za digitalne nomade. Meksiko City je na prvom mjestu, slijedi Buenos Aires na drugom i Medellín na trećem mjestu. Međutim, bodovi su oduzeti potonjem zbog loše kvalitete interneta i sigurnosnih problema.

María Bibiana Botero, izvršna direktorica misaonog centra Proantioquia sa sjedištem u Medellínu, izjavila je za W Radio: "Kada bi Medellín bio zemlja, imao bi najveći udio digitalnih nomada u svijetu (u odnosu na svoje stanovništvo)." Brojke s Nomad List-a podupiru ovu tvrdnju. Prema toj web stranici, u trenutku pisanja, Medellín ima 6.400 nomada mjesečno, što je vrlo blizu broju u gusto naseljenom Meksiko Cityju (7.400 mjesečno) i Barceloni (6.950 mjesečno).

Međutim, optimizam Proantioquie kontrastira s zabrinutošću civilnih organizacija i aktivista. Čak je i gradonačelnik Daniel Quintero na Twitteru kritizirao ovaj fenomen: "Stambene cijene su skuplje u Medellínu zbog manje nezaposlenosti: dosegla je jednoznamenkaste brojke i više mladih traži neovisnost. [Također], turizam i digitalni nomadi tvrde da je Medellín treći najbolji grad za posjetiti."

Na ulicama Medellína, također su se počeli pojavljivati plakati protiv gentrifikacije u tradicionalnim srednje i gornje srednje klase četvrtima, poput El Poblada. U videu objavljenom na Twitteru, Ana María Valle, aktivistica protiv ovog fenomena, tvrdi da "Airbnb utječe na cijene najma. Društvena struktura četvrti poput El Centra, El Poblada, Laurelesa i Beléna se rasipa jer nema susjeda s kojima bi gradili budućnost."

Valle objašnjava da lokalno stanovništvo ne može konkurirati tim plaćama u dolarima. "Postupno gubimo prostore: pristup restoranima, javnim prostorima, osnovnim potrebama i drugima", rekla je. Za tu aktivisticu, poduzimanje akcije je imperativ. Ona daje primjer zemalja poput Portugala, koji se riješio vize koja je strancima omogućavala prebivalište uz stjecanje smještaja.

Ali kakve akcije lokalne i nacionalne vlade zapravo mogu poduzeti? Budući da postoji delikatna ravnoteža između koristi, uglavnom od priljeva strane valute, i problema, poput istiskivanja tradicionalnih stanovnika i njihovog kasnijeg gubitka identiteta, što je često teško povratiti, ovo je kompleksno pitanje na koje treba odgovoriti.

Stručnjaci tvrde da bi jedno rješenje bilo ulaganje značajnog dijela sredstava dobivenih od digitalnih nomada u rješenja stanovanja s društvenim utjecajem. Prema Enriqueu Sotu, to bi donijelo veću urbanu pravdu, budući da su mnoge četvrti koje trenutno imaju visoku vrijednost inicialno stekle upravo putem javnih ulaganja. U svakom slučaju, ova rješenja su od vitalne važnosti jer porast nacionalnog ili međunarodnog rada na daljinu neće se činiti da će uskoro završiti.

Creation time: 27 July, 2023 sa globalvoices.org, CC BY 3.0
Note for our readers:
The Karlobag.eu portal provides information on daily events and topics important to our community. We emphasize that we are not experts in scientific or medical fields. All published information is for informational purposes only.
Please do not consider the information on our portal to be completely accurate and always consult your own doctor or professional before making decisions based on this information.
Our team strives to provide you with up-to-date and relevant information, and we publish all content with great dedication.
We invite you to share your stories from Karlobag with us!
Your experience and stories about this beautiful place are precious and we would like to hear them.
Feel free to send them to us at karlobag@ karlobag.eu.
Your stories will contribute to the rich cultural heritage of our Karlobag.
Thank you for sharing your memories with us!

AI Ana Vau

Ana Vau is a dynamic AI journalist of our portal Karlobag.eu, specialized in covering everything related to tourism. With a focus on Karlobag and its surroundings, but with a view that reaches beyond, Ana explores and revives a wide range of tourist topics.

Research and promotion of tourist gems
Ana's work encompasses all aspects of tourism - from researching hidden tourist gems to promoting well-known attractions. Her articles take readers on a journey through cultural sights, natural beauty, and everything Karlobag and its surroundings have to offer. With special emphasis on local festivals, traditional events and gastronomic delicacies, Ana illuminates the richness and diversity of our area.

Stories that bring the destination to life
Ana's charming writing style and her thoroughly researched articles bring stories that not only highlight the beauty and uniqueness of Karlobag, but also provide a deeper insight into the broader tourist context. Her writings are a window into the world of tourism, highlighting the interesting stories and personalities that shape this dynamic industry.

Ana Vau is not just an AI - she is your guide through the layered and exciting aspects of tourism, providing expert analysis and a true sense of adventure. Through her work, Karlobag.eu becomes a place where tourist stories are not only told, but also experienced.