Dok je sposobnost turizma da stvori nova radna mjesta neupitna, često se govori o tome da su ti poslovi niske kvalitete i nesigurni. Usprkos ovoj kritici, mnoge javne uprave i dalje smatraju turizam valjanim načinom za stvaranje novih radnih mjesta u svojim regijama.
Kvaliteta radnog mjesta je mjera koliko je posao koristan za zaposlenika. To uključuje fizičke, psihološke, socijalne i organizacijske aspekte posla, kao i zahtjeve koje posao postavlja te procese koji utječu na ove faktore. Posebno su važni psihološka i fizička dobrobit, kao i stavovi i zadovoljstvo poslom.
Prilikom analize kvalitete radnih mjesta, većina istraživanja uzima u obzir širok spektar faktora, uključujući individualnu autonomiju, plaću, sigurnost posla, radne uvjete, zahtjeve za kvalifikacijama, odnose na radnom mjestu i ravnotežu između posla i privatnog života.
Sezonski i niskokvalificirani rad
Turistički sektor obuhvaća mnoge različite ekonomske oblasti – smještaj, ugostiteljstvo, transport, zabavu, razgledavanje i slično – te ga nije moguće tretirati kao homogenu cjelinu. Međutim, činjenica je da su poslovi u smještaju i ugostiteljstvu često niže kvalitete u usporedbi s drugim ekonomskim sektorima.
Ova niska kvaliteta proizlazi iz specifičnih karakteristika tih sektora: nude niskokvalificirane, sezonske poslove s dugim radnim satima, uključujući vikende. Osim toga, tržište rada u turizmu nudi ispodprosječne plaće i malo mogućnosti za obuku i profesionalni razvoj. Ove okolnosti posebno pogađaju najranjivije segmente radne populacije, poput mladih i imigranata.
Razvoj turizma i poslovi izvan turističkog sektora
Ovisnost o turističkom sektoru ne mora nužno značiti više poslova niske kvalitete. Postoje dva faktora koja treba razmotriti.
Prvo, razvoj turizma neizravno generira radna mjesta izvan turističkog sektora, u područjima poput savjetovanja, energetike, transporta, zdravstva i javne uprave. Ovo mogu biti poslovi visoke kvalitete koji pomažu uravnotežiti ukupnu kvalitetu zaposlenja unutar regije.
Drugo, kvaliteta radnog mjesta uvelike ovisi o pravima, regulativama i zaštitama koje pružaju nacionalne vlade. Ove variraju značajno od zemlje do zemlje.
Utjecaj vlada na kvalitetu radnog mjesta
Uz razinu obrazovanja i stopu zaposlenosti, jedan od faktora koji snažno utječe na kvalitetu radnog mjesta je ono što se naziva "institucionalni režim zapošljavanja" zemlje – pojam koji obuhvaća radno zakonodavstvo, politike zapošljavanja i odnose između poslodavaca i sindikata. Primjena ovog pojma na kvalitetu radnog mjesta poznata je kao teorija režima zapošljavanja.
Na europskoj razini, ova teorija klasificira različite institucionalne režime u pet velikih skupina:
Socijaldemokratski, uglavnom prisutni u skandinavskim zemljama. Ovi režimi obično pružaju robusne, opsežne socijalne beneficije, podržavaju obuku radnika i imaju utjecajne sindikate.
Liberalni, kao što su UK i Irska, koji imaju slabiju legislativu za zaštitu zaposlenja i slabe sindikate.
Kontinentalni, koji uključuju zemlje poput Francuske i Njemačke. Ovi režimi su negdje između socijaldemokratskih i liberalnih režima.
Južnoeuropski, uključujući Španjolsku, Portugal, Grčku i druge, gdje država relativno malo intervenira u regulaciju rada, a sindikati imaju relativno mali utjecaj na radne uvjete. U ovim zemljama, državna strukovna obuka je ograničena, poticaji poslodavcima za ulaganje u obuku su niski, a zaposlenici pokazuju malo inicijative za cjeloživotno učenje. Rezultat je niža razina vještina radnika.
Tranzicijski (pojam se odnosi na liberalizaciju i ekonomsku efikasnost te konsolidaciju pravnog i institucionalnog režima zemlje), koji uključuju zemlje poput Bugarske ili Poljske. U ovoj kategoriji, autokratske upravljačke strukture ograničavaju sudjelovanje u radničkim organizacijama, a ekonomska liberalizacija smanjuje sigurnost posla i povećava mjere za smanjenje troškova prilikom obuke osoblja.
Turizam i kvaliteta radnih mjesta: najvažnija je lokacija
Naša nedavna studija, objavljena u ožujku 2024., analizirala je odnos između razvoja turizma i kvalitete radnih mjesta u nekoliko europskih regija.
Na temelju uzoraka iz Europske ankete o radnim uvjetima iz 2015. (gotovo 44 tisuće ljudi) i 2021. (gotovo 72 tisuće ljudi), analizirali smo kvalitetu zaposlenja u raznim europskim regijama, koristeći specifično EU-ove NUTS2 administrativne jedinice.
U našim istraživanjima pojavile su se sve vrste regija, od onih s vrlo visokim razvojem turizma – poput španjolskih Kanarskih i Balearskih otoka – do onih s mnogo nižim razvojem turizma, poput Radomskog u Poljskoj i Severozapaden u Bugarskoj.
Iako južnoeuropske regije imaju višu razinu razvoja turizma i, općenito, nižu kvalitetu radnih mjesta, naše analize pokazuju da kvaliteta radnih mjesta nije izravno povezana s turističkom aktivnošću. Zapravo, u svim regijama koje smo proučavali, kvaliteta radnih mjesta najviše je bila pod utjecajem institucionalnog okruženja – što uključuje, između ostalog, vladino zakonodavstvo i radnička prava.
Poslovi u turizmu nisu inherentno niske kvalitete
Naša studija pokazala je da u Europi ne postoji izravna veza između razvoja turizma u regiji i kvalitete zaposlenja. Međutim, otkrili smo da je socijaldemokratski institucionalni režim onaj koji je povezan s višom kvalitetom radnih mjesta, slijede kontinentalni, a zatim liberalni režimi. Južnoeuropski i tranzicijski režimi su najlošiji u smislu kvalitete radnih mjesta.
U svjetlu ovih rezultata, kreatori politika koji žele povećati kvalitetu radnih mjesta trebali bi se usredotočiti ne na vrstu zaposlenja, već na analizu gdje elementi njihove vlade i institucija ne zadovoljavaju.
Creation time: 11 July, 2024
Note for our readers:
The Karlobag.eu portal provides information on daily events and topics important to our community. We emphasize that we are not experts in scientific or medical fields. All published information is for informational purposes only.
Please do not consider the information on our portal to be completely accurate and always consult your own doctor or professional before making decisions based on this information.
Our team strives to provide you with up-to-date and relevant information, and we publish all content with great dedication.
We invite you to share your stories from Karlobag with us!
Your experience and stories about this beautiful place are precious and we would like to hear them.
Feel free to send them to us at karlobag@ karlobag.eu.
Your stories will contribute to the rich cultural heritage of our Karlobag.
Thank you for sharing your memories with us!