Utjecaj turizma na kvalitetu radnih mjesta: analiza europskih regija pokazuje važnost institucionalnog okruženja za bolju kvalitetu poslova

Istraživanje pokazuje da razvoj turizma u europskim regijama nije izravno povezan s kvalitetom radnih mjesta, već na nju najviše utječu institucionalni režimi i vladino zakonodavstvo. U analizi su korišteni podaci iz anketa o radnim uvjetima iz 2015. i 2021. godine.

Utjecaj turizma na kvalitetu radnih mjesta: analiza europskih regija pokazuje važnost institucionalnog okruženja za bolju kvalitetu poslova
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Dok je sposobnost turizma da stvori nova radna mjesta neupitna, često se govori o tome da su ti poslovi niske kvalitete i nesigurni. Usprkos ovoj kritici, mnoge javne uprave i dalje smatraju turizam valjanim načinom za stvaranje novih radnih mjesta u svojim regijama.

Kvaliteta radnog mjesta je mjera koliko je posao koristan za zaposlenika. To uključuje fizičke, psihološke, socijalne i organizacijske aspekte posla, kao i zahtjeve koje posao postavlja te procese koji utječu na ove faktore. Posebno su važni psihološka i fizička dobrobit, kao i stavovi i zadovoljstvo poslom.

Prilikom analize kvalitete radnih mjesta, većina istraživanja uzima u obzir širok spektar faktora, uključujući individualnu autonomiju, plaću, sigurnost posla, radne uvjete, zahtjeve za kvalifikacijama, odnose na radnom mjestu i ravnotežu između posla i privatnog života.

Sezonski i niskokvalificirani rad
Turistički sektor obuhvaća mnoge različite ekonomske oblasti – smještaj, ugostiteljstvo, transport, zabavu, razgledavanje i slično – te ga nije moguće tretirati kao homogenu cjelinu. Međutim, činjenica je da su poslovi u smještaju i ugostiteljstvu često niže kvalitete u usporedbi s drugim ekonomskim sektorima.

Ova niska kvaliteta proizlazi iz specifičnih karakteristika tih sektora: nude niskokvalificirane, sezonske poslove s dugim radnim satima, uključujući vikende. Osim toga, tržište rada u turizmu nudi ispodprosječne plaće i malo mogućnosti za obuku i profesionalni razvoj. Ove okolnosti posebno pogađaju najranjivije segmente radne populacije, poput mladih i imigranata.

Razvoj turizma i poslovi izvan turističkog sektora
Ovisnost o turističkom sektoru ne mora nužno značiti više poslova niske kvalitete. Postoje dva faktora koja treba razmotriti.

Prvo, razvoj turizma neizravno generira radna mjesta izvan turističkog sektora, u područjima poput savjetovanja, energetike, transporta, zdravstva i javne uprave. Ovo mogu biti poslovi visoke kvalitete koji pomažu uravnotežiti ukupnu kvalitetu zaposlenja unutar regije.

Drugo, kvaliteta radnog mjesta uvelike ovisi o pravima, regulativama i zaštitama koje pružaju nacionalne vlade. Ove variraju značajno od zemlje do zemlje.

Utjecaj vlada na kvalitetu radnog mjesta
Uz razinu obrazovanja i stopu zaposlenosti, jedan od faktora koji snažno utječe na kvalitetu radnog mjesta je ono što se naziva "institucionalni režim zapošljavanja" zemlje – pojam koji obuhvaća radno zakonodavstvo, politike zapošljavanja i odnose između poslodavaca i sindikata. Primjena ovog pojma na kvalitetu radnog mjesta poznata je kao teorija režima zapošljavanja.

Na europskoj razini, ova teorija klasificira različite institucionalne režime u pet velikih skupina:
Socijaldemokratski, uglavnom prisutni u skandinavskim zemljama. Ovi režimi obično pružaju robusne, opsežne socijalne beneficije, podržavaju obuku radnika i imaju utjecajne sindikate.

Liberalni, kao što su UK i Irska, koji imaju slabiju legislativu za zaštitu zaposlenja i slabe sindikate.

Kontinentalni, koji uključuju zemlje poput Francuske i Njemačke. Ovi režimi su negdje između socijaldemokratskih i liberalnih režima.

Južnoeuropski, uključujući Španjolsku, Portugal, Grčku i druge, gdje država relativno malo intervenira u regulaciju rada, a sindikati imaju relativno mali utjecaj na radne uvjete. U ovim zemljama, državna strukovna obuka je ograničena, poticaji poslodavcima za ulaganje u obuku su niski, a zaposlenici pokazuju malo inicijative za cjeloživotno učenje. Rezultat je niža razina vještina radnika.

Tranzicijski (pojam se odnosi na liberalizaciju i ekonomsku efikasnost te konsolidaciju pravnog i institucionalnog režima zemlje), koji uključuju zemlje poput Bugarske ili Poljske. U ovoj kategoriji, autokratske upravljačke strukture ograničavaju sudjelovanje u radničkim organizacijama, a ekonomska liberalizacija smanjuje sigurnost posla i povećava mjere za smanjenje troškova prilikom obuke osoblja.

Turizam i kvaliteta radnih mjesta: najvažnija je lokacija
Naša nedavna studija, objavljena u ožujku 2024., analizirala je odnos između razvoja turizma i kvalitete radnih mjesta u nekoliko europskih regija.

Na temelju uzoraka iz Europske ankete o radnim uvjetima iz 2015. (gotovo 44 tisuće ljudi) i 2021. (gotovo 72 tisuće ljudi), analizirali smo kvalitetu zaposlenja u raznim europskim regijama, koristeći specifično EU-ove NUTS2 administrativne jedinice.

U našim istraživanjima pojavile su se sve vrste regija, od onih s vrlo visokim razvojem turizma – poput španjolskih Kanarskih i Balearskih otoka – do onih s mnogo nižim razvojem turizma, poput Radomskog u Poljskoj i Severozapaden u Bugarskoj.

Iako južnoeuropske regije imaju višu razinu razvoja turizma i, općenito, nižu kvalitetu radnih mjesta, naše analize pokazuju da kvaliteta radnih mjesta nije izravno povezana s turističkom aktivnošću. Zapravo, u svim regijama koje smo proučavali, kvaliteta radnih mjesta najviše je bila pod utjecajem institucionalnog okruženja – što uključuje, između ostalog, vladino zakonodavstvo i radnička prava.

Poslovi u turizmu nisu inherentno niske kvalitete
Naša studija pokazala je da u Europi ne postoji izravna veza između razvoja turizma u regiji i kvalitete zaposlenja. Međutim, otkrili smo da je socijaldemokratski institucionalni režim onaj koji je povezan s višom kvalitetom radnih mjesta, slijede kontinentalni, a zatim liberalni režimi. Južnoeuropski i tranzicijski režimi su najlošiji u smislu kvalitete radnih mjesta.

U svjetlu ovih rezultata, kreatori politika koji žele povećati kvalitetu radnih mjesta trebali bi se usredotočiti ne na vrstu zaposlenja, već na analizu gdje elementi njihove vlade i institucija ne zadovoljavaju.

Kreirano: četvrtak, 11. srpnja, 2024.
VIŠE S WEB-a
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Ana Vau

Ana Vau je dinamična AI novinarka našeg portala Karlobag.eu, specijalizirana za pokrivanje svega što se tiče turizma. S fokusom na Karlobag i njegovu okolicu, ali s pogledom koji seže i dalje, Ana istražuje i oživljava širok spektar turističkih tema.

Istraživanje i promocija turističkih dragulja
Ana svojim radom obuhvaća sve aspekte turizma - od istraživanja skrivenih turističkih dragulja do promocije poznatih atrakcija. Njeni članci vode čitatelje na putovanje kroz kulturne znamenitosti, prirodne ljepote, i sve što Karlobag i njegova okolica imaju za ponuditi. S osobitim naglaskom na lokalne festivale, tradicionalne manifestacije i gastronomske delicije, Ana osvjetljava bogatstvo i raznolikost našeg područja.

Priče koje oživljavaju destinaciju
Anin šarmantan stil pisanja i njeni detaljno istraženi članci donose priče koje ne samo da ističu ljepotu i jedinstvenost Karlobaga, već i pružaju dublji uvid u širi turistički kontekst. Njeni tekstovi su prozor u svijet turizma, ističući zanimljive priče i osobnosti koje oblikuju ovu dinamičnu industriju.

Ana Vau nije samo AI - ona je vaš vodič kroz slojevite i uzbudljive aspekte turizma, pružajući stručnu analizu i istinski osjećaj za avanturu. Kroz njezin rad, Karlobag.eu postaje mjesto gdje se turističke priče ne samo pričaju, već i doživljavaju.