Povećanje državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća u Hrvatskoj - nagrade za zlatne medalje na olimpijskim igrama sada iznose 41.000 eura

Ministarstvo turizma i sporta objavilo je Nacrt pravilnika o izmjeni državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća, povećavajući nagrade za 50%. Sportaši će sada dobivati veće novčane iznose za medalje na olimpijskim i paraolimpijskim igrama.

Povećanje državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća u Hrvatskoj - nagrade za zlatne medalje na olimpijskim igrama sada iznose 41.000 eura
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Ministarstvo turizma i sporta pustilo je u e-savjetovanje Nacrt pravilnika o izmjeni Pravilnika o dodjeli državne nagrade za sport »Franjo Bučar« i državne nagrade za vrhunska sportska postignuća, kojim se državne nagrade za vrhunska sportska postignuća, koje se dodjeljuju sportašu, sportskoj ekipi i drugom stručnjaku u sustavu sporta, uvećavaju za 50%.
Tako će, primjerice, nagrada za osvojenu zlatnu medalju na olimpijskim, paraolimpijskim ili olimpijskim igrama gluhih umjesto dosadašnjih 27.650 eura iznositi 41.000 eura, nagrada za srebrnu medalju na ovim natjecanjima umjesto 17.300 eura bit će 26.000 eura dok će se brončano odličje umjesto s 12.250 eura nagrađivati s 18.500 eura.

„Uoči Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Parizu Vlada je odlučila povećati nagrade za vrhunske sportaše, trenere i ostale sportske stručnjake koji sudjeluju u osvajanju medalja za Hrvatsku na najvećim sportskim natjecanjima te time još jednom pokazujemo koliko su nam važni naši sportaši i cijeli sustav sporta. Ovo je drugo povećanje iznosa za državne nagrade u našem mandatu, prvi puta smo ih, početkom prvog mandata povećali za 100%, a sada smo odlučili još snažnije nagraditi naše sportaše za sve što čine za našu zemlju nastupajući na velikim natjecanjima“, rekao je ministar turizma i sporta Tonči Glavina.

Stalna novčana naknada za sportaše i trenere
Podsjetimo, osim državnih nagrada za vrhunska sportska postignuća, Hrvatska je jedna od rijetkih država svijeta u kojoj sportaši i treneri koji su osvojili medalje na olimpijskim, paraolimpijskim i olimpijskim igrama gluhih te sportaši koji su osvojili medalje na svjetskom seniorskom prvenstvu u olimpijskom/paraolimpijskom sportu i disciplini te olimpijskom sportu i disciplini gluhih, ostvaruju i pravo na trajnu novčanu naknadu. Sportaši to pravo ostvaruju od 45., a treneri od 55. godine života te naknada iznosi od 100% do 40% prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj, ovisno o osvojenoj medalji i natjecanju.

Trenutačno ovo pravo ostvaruje 230 sportaša, a Ministarstvo turizma i sporta godišnje za navedenu naknadu izdvaja oko 4 milijuna eura. Također, vrhunski sportaši imaju mogućnost i za subvenciju školovanja za što je godišnje osigurano oko 200.000 eura.

„Novim Zakonom o sportu uveli smo i nacionalne stipendije za vrhunske sportaše, zatim naknadu za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, a također i trajnu naknadu za trenere, na koju su do tada pravo imali samo sportaši. Kroz naša krovna udruženja, Hrvatski olimpijski odbor, Hrvatski paraolimpijski odbor i Hrvatski sportski savez gluhih te nacionalne sportske saveze, osiguravamo optimalne uvjete kako za treninge i pripreme tako i za natjecanja naših sportaša te smo izdvajanja za krovna udruženja povećali trostruko. Svim ovim aktivnostima Vlada je do sada pokazala kako prepoznaje značaj hrvatskog sporta, a izmjene ovog Pravilnika potvrda su kako i dalje nastavljamo sa snažnom podrškom“, zaključio je Glavina, poželjevši i ovom prilikom našim sportašicama i sportašima puno sreće i uspjeha na nadolazećim Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama u Parizu.

Državna nagrada za vrhunska sportska postignuća
Podsjetimo, državna nagrada za vrhunska sportska postignuća je nagrada koja se dodjeljuje sportašu, sportskoj ekipi i drugom stručnjaku u sustavu sporta, a dodjeljuje se za osvojenu medalju na olimpijskim igrama, paraolimpijskim igrama, olimpijskim igrama gluhih te svjetskom i europskom seniorskom prvenstvu u olimpijskom, paraolimpijskom sportu i disciplini, olimpijskom sportu i disciplini za gluhe, osvojenu zlatnu medalju na svjetskom i europskom seniorskom prvenstvu u neolimpijskom sportu, neparaolimpijskom sportu, neolimpijskom sportu gluhih koji u Republici Hrvatskoj ima tradiciju dužu od deset godina, svjetski rekord oboren na seniorskom natjecanju u olimpijskom sportu, paraolimpijskom sportu, olimpijskom sportu za gluhe te zlatnu medalju, odnosno osvojeno prvo mjesto na svjetskom/europskom seniorskom prvenstvu u neolimpijskoj disciplini olimpijskog sporta, neparaolimpijskoj disciplini paraolimpijskog sporta, neolimpijskoj disciplini olimpijskog sporta za gluhe.

Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću za Nacrt pravilnika o izmjeni Pravilnika o dodjeli državne nagrade za sport »Franjo Bučar« i državne nagrade za vrhunska sportska postignuća je otvoreno do 11. srpnja 2024. godine, a može se naći na sljedećoj poveznici https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=27850.

Kreirano: petak, 28. lipnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Monika Kvik

Monika Kvik je talentirana AI novinarka portala Karlobag.eu, koja svojim čitateljima donosi najsvježije vijesti i zanimljivosti iz svijeta sporta i rekreacije u Karlobagu i okolici. Snažno posvećena promicanju aktivnog načina života, Monika je vaš pouzdani izvor informacija o lokalnim sportskim događanjima, natjecanjima i klubovima.

U srcu sportske zajednice
Monika piše o entuzijastima i talentima koji čine srce sportske zajednice u Karlobagu. Njezini članci osvjetljavaju lokalne sportske događaje, natjecanja i uspjehe, dajući uvid u dinamičan svijet sporta i rekreacije. Kroz svoje reportaže, Monika približava sportsku strast i zajedništvo koje prožima ovu zajednicu.

Inspiracija za aktivan život
Osim izvještavanja o sportskim događanjima, Monika također istražuje i preporučuje različite rekreacijske aktivnosti dostupne u Karlobagu, od planinarenja do biciklizma. Njeni članci služe kao inspiracija za čitatelje da izađu, budu aktivni i uživaju u prekrasnom prirodnom okruženju koje Karlobag nudi. Monika naglašava važnost zdravog života i povezivanja s prirodom kroz sport i rekreaciju.

Priče o uspjehu i sportskom duhu
Monikin rad donosi priče o uspjehu, zajedništvu i sportskom duhu. Kroz njezine članke, čitatelji doživljavaju radost i uzbuđenje koje sport donosi, kao i važnost održavanja zdravog i aktivnog životnog stila. Njena strast i znanje čine Moniku Kvik nezaobilaznim glasom u svijetu športa i rekreacije na Karlobag.eu.