Razmnožavanje i zvuci kitova grbavaca na njihovom putovanju
Trenutno, na tisuće kitova grbavaca veličine autobusa plovi prema vodama Australije. Njihovo ljetno razdoblje provedeno je u hladnim vodama Antarktike gdje se hrane, a sada se kreću prema sjeveru s ciljem razmnožavanja i othranjivanja mladunčadi.
Promatranje kitova grbavaca moguće je dok putuju uzduž istočne i zapadne obale Australije. Ove migracijske staze često se nazivaju "autocestom kitova grbavaca".
Sezona promatranja kitova u Australiji službeno počinje krajem svibnja ili početkom lipnja i završava početkom studenog, iako to može varirati ovisno o lokaciji. Nadam se da ću biti svjedokom godišnjeg prizora majki i njihovih mladunčadi kako međusobno dijele toplinu (slično ljudskom kontaktu kože s kožom), kao i kitovima koji izvode skokove iz vode, ispuštaju vodu kroz nosnice i pokazuju druge zanimljive ponašanja.
Iako su kitovi grbavci najčešće viđena vrsta kitova u australskim vodama, zapravo znamo vrlo malo o njima. Međutim, u posljednjih nekoliko godina, saznali smo više o načinu na koji kitovi grbavci vode ljubav i rađaju, te kako kitovi s bradavicama – grupa kitova bez zubi koja uključuje grbavce – proizvode zvukove.
Prvi put zabilježen seks kitova grbavaca Do nedavno, znanstvenici su relativno malo znali o reprodukciji kitova grbavaca. Znanstvenici u toplim tropskim vodama Havaja dokumentirali su povremene slučajeve izloženog kitovog penisa. Međutim, nikada prije znanstvenici nisu vidjeli kitove kako se zapravo pare.
Takav trenutak snimljen je kamerom na Mauiju po prvi put u siječnju 2022. godine i objavljen ove godine. To nije bila samo prva promatrana spolna aktivnost među kitovima grbavcima - to je bio prvi zabilježeni seks između dva muška kita.
U ovom slučaju, jedan od mužjaka kitova grbavaca bio je ozlijeđen i u lošem zdravstvenom stanju, dok je njegov, naizgled zdrav, partner sudjelovao u parenju s njim. Iako dva mužjaka očito ne mogu proizvesti potomstvo, ovakva interakcija pruža uvid u mehaniku kako bi mužjak i ženka mogli reproduktivno interagirati.
Možda je kopulacija između mužjaka način vježbanja reproduktivnih ponašanja, ili je možda riječ o nekoj vrsti socijalne aktivnosti.
Prvo promatranje rođenja kitova grbavaca Prije su zabilježeni tek rijetki gotovo potpuni snimci rođenja kitova grbavaca. Snimke su obično uključivale pojavljivanje malog repa dok mladunče izlazi iz tijela majke. Nikada prije cijeli događaj, od promatranja majke prije teljenja, izlaska mladunčeta iz majke, do razdoblja neposredno nakon rođenja, nije bio zabilježen od početka do kraja.
No, u ožujku 2021. godine, snimljen je prvi potpuni događaj rođenja kitova grbavaca – ponovno, u vodama Havaja.
Ovaj spektakularni trenutak zabilježen je pod vodom i iz zraka. Počeo je vrućom potjerom više od deset kitova za koje se vjeruje da su bili mužjaci grbavaca. To se naziva "trka za parenje".
U ovom slučaju, jedna ženka, koju su progonili brojni mužjaci natječući se za njenu pažnju, bila je trudna. Nije neuobičajeno da mužjaci kitova grbavaca pokazuju interes za trudne ženke ili nove majke s mladuncima. Kada mužjaci prate ženku i njezino mladunče, to se obično naziva pratnja majke i mladunčeta.
No, mužjaci u ovoj potjeri uskoro su postali samo promatrači, jer je majka izgledala kao da je blizu rođenja – mali rep počeo je izlaziti iz njenog tijela. Vodeći mužjak zatim je snimljen kako namjerno pušta mjehuriće ispod nje. Nikada prije nisam vidio nešto slično, osim tijekom aktivnosti hranjenja ili povremenog puštanja mjehurića.
Poznato je da neki kitovi grbavci puštaju mjehuriće kako bi pomogli u hvatanju hrane. No, još uvijek nam nije poznata svrha puštanja mjehurića tijekom rođenja kitova. Istraživačica kitova s Mauia, Rachel Cartwright, sugerira da je to kao da majka kit dobiva neku vrstu spa tretmana ili masaže.
Razumijevanje kako kitovi proizvode zvukove
U posljednjem od tri velika nova uvida iz svijeta kitova grbavaca, novo istraživanje približilo nas je razumijevanju načina na koji kitovi s bradavicama, uključujući grbavce, proizvode zvukove.
Već smo znali da kitovi grbavci mogu proizvoditi zvukove pod vodom jer recikliraju zrak i mogu ostati duže vrijeme bez disanja. Sada saznajemo više o tome kako točno to čine.
Kao i u većini studija o kitovima, vidjeti ponašanje u djelovanju nije uvijek moguće. Srećom, nova istraživačka studija objavljena ove godine otkrila je da su kitovi s bradavicama razvili "jedinstvene laringealne strukture" (glasnice) za proizvodnju zvuka. Istražujući svježe uzorke glasovnih kutija nasukanih kitova grbavaca, minke i kitova sei (svi kitovi s bradavicama/bez zubi), istraživači su otkrili masni jastučić na stražnjem dijelu glasnice koji pomaže u stvaranju zvuka vibriranjem.
Sposobnost kitova s bradavicama da proizvode zvukove niske frekvencije omogućuje njihovim pozivima da putuju na velike udaljenosti. To znači da kitovi s bradavicama mogu voditi razgovore jedni s drugima preko mora. Također mogu dozivati kako bi drugi kitovi znali da su u blizini ili kako bi se međusobno pronašli.
Nažalost, mi ljudi često činimo ocean toliko bučnim da kitovi ponekad teško čuju jedni druge. Zato je, kada razmatramo utjecaj čovječanstva na oceane, važno uzeti u obzir posljedice koje ne možemo vidjeti, poput zvuka, kao i probleme koje možemo vidjeti, poput onečišćenja plastikom. Što je sljedeće u svijetu kitova? Ima toliko toga što tek trebamo naučiti o našim posjetiteljima kitovima grbavcima.
Kitovi grbavci žive veći dio svog života pod vodom, uglavnom izvan našeg vidokruga. Budući da su dugovječni sisavci, s očekivanim životnim vijekom od 50 godina ili više, kitovi koje vidimo ove godine vjerojatno će mnogo puta putovati autocestom kitova grbavaca.
Možda će naše sljedeće veliko otkriće biti saznanje o tome što oni govore, ili kako znaju kamo ići na svom nevjerojatnom putovanju od Antarktike do Australije.
Original:
Vanessa Pirotta
Postdoktorski istraživač i znanstvenik o divljini, Sveučilište Macquarie
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!