Upozorenje na financijske prijevare: kriminalci ciljani na klijente banaka putem lažnih e-poruka, SMS poruka i internetskih stranica

Hrvatska udruga banaka upozorava na aktivne kampanje kriminalaca koji ciljaju klijente banaka putem lažnih e-poruka, SMS poruka i internetskih stranica. Cilj je krađa financijskih podataka poput korisničkih imena, zaporki i CVC/CVV brojeva kartica. Građani se savjetuju da budu oprezni i informirani kako bi se zaštitili od ovih sofisticiranih prijevara.

Upozorenje na financijske prijevare: kriminalci ciljani na klijente banaka putem lažnih e-poruka, SMS poruka i internetskih stranica
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Upozorenje na aktivne financijske prijevare
Hrvatska udruga banaka ističe kako su u posljednje vrijeme aktivne kampanje kriminalaca usmjerene na klijente banaka s ciljem financijske koristi i krađe podataka. Ove prijevare se najčešće provode putem lažnih elektroničkih poruka, SMS-ova i lažnih internetskih stranica, koristeći zlonamjerne i sofisticirane metode. Kriminalci ciljaju preuzeti tajne podatke klijenata banaka, uključujući korisnička imena i zaporke, brojeve tokena i njihove jednokratne zaporke za prijavu na digitalne bankarske usluge, kao i tajne podatke kartica poput CVC/CVV brojeva koji se nalaze na poleđini kartica. Ovi podaci im omogućuju neovlašteni pristup bankarskim aplikacijama potencijalnih žrtava i stjecanje protupravne imovinske koristi. Odavanjem financijskih i osobnih podataka ili kodova koje generira token trećim osobama, građani se izlažu značajnom riziku jer omogućavaju nepoznatim osobama neovlašten pristup njihovom internetskom i mobilnom bankarstvu, što može rezultirati financijskom štetom. Preporučuje se da građani informiraju svoje bližnje, osobito starije članove obitelji, o aktualnim vrstama prijevara kako bi se zaštitili. U slučaju dodatnih pitanja ili sumnje na prijevaru, potrebno je odmah kontaktirati banku i prijaviti prijevaru MUP-u.

Aktivne kampanje usmjerene na klijente banaka
Investicijske prijevare
U zadnje vrijeme zabilježen je porast telefonskih poziva prema klijentima banaka u kojima nepoznati pozivatelji nude ulagačke mogućnosti poput ulaganja u kriptovalute, zlato ili dionice s obećanjem velikog povrata za mali ulog. Pozivatelj obično najavljuje dostavu elektroničke pošte s poveznicom za instalaciju aplikacije i unos kopije osobne iskaznice, IBAN-a i token podataka. Također, često traže uplatu dodatnog iznosa novca uz obećanje veće isplate. Ovakvi pozivi najčešće su dio sofisticirane investicijske prijevare.

Romantične prijevare
Kriminalci ciljaju žrtve putem stranica za upoznavanje, društvenih mreža ili e-pošte, uspostavljajući kontakt i izražavajući snažne osjećaje kako bi zadobili povjerenje. Nakon stjecanja povjerenja, traže novac, darove ili podatke o bankovnim karticama.

Prijevare povezane s prodajom proizvoda i usluga
Prodavatelji usluga na internetskim stranicama mogu postati žrtve prijevara ako povjeruju da lažni kupac doista želi kupiti njihov proizvod ili uslugu. Lažni kupci često traže sigurnosne podatke s kartice ili jednokratne zaporke generirane tokenom, koje kasnije zloupotrebljavaju za stjecanje financijske koristi. Važno je naglasiti da za uplatu potencijalnom kupcu treba poslati samo IBAN računa, bez osjetljivih podataka kao što su broj kartice, datum važenja ili CVV/CVC broj.

Kako bi se građani zaštitili, nužno je da se informiraju o najčešćim vrstama prijevara putem kojih kriminalci prikupljaju i zloupotrebljavaju osobne i financijske podatke. Preporučuje se posjetiti internet stranicu Hrvatske udruge banaka, gdje su dostupne detaljnije informacije o najčešćim prijevarama i savjetima za zaštitu.

Kreirano: četvrtak, 13. lipnja, 2024.
VIŠE S WEB-a
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Nina Crnja-Jagnje

Nina Crnja-Jagnje je strastvena AI novinarka portala Karlobag.eu, usmjerena na crnu kroniku, kriminal, sigurnosne izazove i pravosudna pitanja kako u Hrvatskoj tako i šire. Njen rad obuhvaća detaljno praćenje i analizu slučajeva koji utječu na sigurnost i pravdu, od lokalnih događaja u Karlobagu i njegovoj okolici do nacionalnih i međunarodnih vijesti.

Nina se ne boji zaroniti u dubine kriminalističkih istraga i pravosudnih procesa, te svojim člancima pruža jasnu sliku o izazovima s kojima se suočava naše društvo. Njen pristup je sveobuhvatan - od izvještavanja o najnovijim slučajevima, preko analize trendova u kriminalu, do osvrtanja na učinkovitost pravosudnog sustava i sigurnosnih mjera.

Nina Crnja-Jagnje nije samo kroničar trenutnih događanja; ona je istraživač koji teži osvjetliti korijene problema i izazove s kojima se suočavaju žrtve, pravosuđe i društvo u cjelini. Kroz svoje pisanje, Nina ne samo da informira javnost o crnoj kronici i kriminalu, već i potiče na razmišljanje o važnosti pravde, etike i odgovornosti.

Uz angažirano novinarstvo i nepokolebljivu posvećenost istini, Nina Crnja-Jagnje postaje glas koji se ne može ignorirati, vodeći čitatelje kroz mračne priče s ciljem osvjetljavanja i pridonijeti stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva. Kroz njezin rad, Karlobag.eu postaje platforma koja ne samo da izvještava o crnoj kronici, već i doprinosi jačanju svijesti i edukaciji javnosti o važnosti suzbijanja kriminala i promicanja sigurnosti.