Galerija Sv. Ivan Zelina postaje središte umjetničkog svijeta 31. siječnja 2024. u 19.00 sati, kada otvara vrata jedinstvenoj izložbi "Crno u infra (crvenom)". Na ovoj izložbi, poznata umjetnica Dijana Nazor Čorda predstavlja svoj najnoviji ciklus radova koji obuhvaća period od 2018. do 2023. godine. Izložba donosi zapanjujući spoj akrila, pozlate, fluorescentnih i fosforescentnih boja, sve stvoreno kroz inovativnu InfraredArt metodu.
Nazor Čorda, koja je svoju karijeru posvetila istraživanju i razvoju infracrvenog slikarstva, otkriva novi svijet boja i percepcije kroz dvadeset umjetničkih djela. Svako djelo je priča za sebe, istražujući složenost crne boje i njenu sposobnost da otkrije nove dimenzije kada se kombinira s IR spektrom. Njezino fascinantanje crnom bojom potaknulo je istraživanje koje je započelo još 2012. godine tijekom doktorskog studija na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Ova izložba nije samo vizualni doživljaj, već i interaktivna avantura. Posjetitelji će imati priliku koristiti IR kamere kako bi otkrili skrivene slojeve svakog djela. Ovi donji slojevi kriju figurativne slike s labirintima, portretima i kršćanskim motivima, te potpisima umjetnice skrivenim od ljudskog oka. Ova tehnika omogućava da ono što je nevidljivo postane vidljivo, pružajući jedinstveno iskustvo za svakog posjetitelja.
Nazor Čorda, u suradnji s prof. emeritusom Vilkom Žiljakom i njegovim istraživačkim timom, koristi se metodama InfraReDesign i InfraRedArt, koje su inovacije razvijene u Zagrebu 2007. godine. Njihov rad, koji se kontinuirano razvija i unapređuje od 2014. godine, istražuje svojstva pigmenata i boja u dva spektra, stvarajući složene i višeslojne umjetničke izraze.
Izložba također uključuje katalog s reprodukcijama djela u oba spektra, dodatno ističući jedinstvenost i kompleksnost umjetničkog izraza Dijane Nazor Čorda. Svaki posjetitelj će imati priliku dublje zaroniti u svijet infracrvenog slikarstva, otkrivajući nove dimenzije umjetnosti koje su dosad bile skrivene.
Izložba "Crno u infra (crvenom)" nije samo prikaz umjetničkih djela, već je to putovanje kroz neistražene aspekte percepcije i umjetnosti, pružajući posjetiteljima priliku da istraže svijet koji je dosad bio nevidljiv golim okom.
Sanda Stanaćev Bajzek, kustosica izložbe i povjesničarka umjetnosti, u predgovoru teksta izložbe donosi prosvjetljujući uvid u rad Dijane Nazor Čorda. Bajzek ističe kako je svaka Nazor Čordina izložba koncepcijski zaokružena, temeljeći se na dubokom promišljanju i strukturiranju prostora infracrvene slike. Ova slika, kako Bajzek objašnjava, nije samo tehnološka inovacija ili estetska senzacija; ona je mnogo više - nositelj identiteta i svjedočanstvo jedinstvenosti likovne sintakse.
U svojoj analizi, Bajzek ističe kako Nazor Čorda kroz svoje "crne slike" predstavlja sustav plastičkih znakova koji teže prema čistoći i univerzalnosti umjetničkog jezika. Radovi umjetnice karakterizirani su redukcionističkim pristupom i koncentriranom gestom, stvarajući monokromno slikovno polje koje je jasno strukturirano i razložno u oba spektra - vidljivom i infracrvenom. Ovaj pristup doprinosi snažnom vizualnom doživljaju koji otkriva nove razine percepcije.
Bajzek nadalje tumači da u Nazor Čordinoj umjetnosti egzistiraju jasne simbolične forme koje sugeriraju stanja kreativne svijesti umjetnice, usidrene u psihičkoj aktivnosti i želji da "poduči" gledatelja novom načinu percipiranja. Svaka slika je tako više od vizualnog doživljaja; ona je prozor u umjetničku i znanstvenu samosvojnost Nazor Čorda, koja postavlja visoke kriterije unutar svog autonomnog izričaja.
Posebno značajan dio umjetničkog putovanja Dijane Nazor Čorda je njezin autoportret unutar pravokutne crne slike, koji je započetak njenog istraživanja u infracrvenom spektru. Putovanje se završava portretom tvorca IR tehnologije, smještenim u središtu labirinta crnog kvadrata, što simbolično predstavlja vrhunac umjetničkog istraživanja i inovacije.
Izložba "Crno u infra (crvenom)" i predgovor Sande Stanaćev Bajzek nude posjetiteljima ne samo priliku da dožive estetsku ljepotu umjetničkih djela, već i dublje razumijevanje procesa, ideja i konceptualnih razmatranja koji stoje iza svakog djela Dijane Nazor Čorda. Bajzekov tekst postavlja izložbu u kontekst koji nadilazi puko gledanje, pružajući značenjski okvir koji omogućuje posjetiteljima da istinski cijene i razumiju složenost i dubinu umjetničkog izraza koji se očituje kroz ova jedinstvena djela.
Dijana Nazor Čorda, umjetnica čiji radovi oduševljavaju na izložbi "Crno u infra (crvenom)", ima impresivnu akademsku i umjetničku pozadinu. Njezino putovanje započelo je diplomom iz Likovne kulture na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih znanosti i odgojnih područja u Splitu 1995. godine, gdje je stekla zvanje profesora likovne kulture - restauratora. Ova temeljita obrazovna pozadina postavila je čvrst temelj za njezinu karijeru koja je uključivala istraživanje i eksperimentiranje s različitim tehnikama i materijalima.
Nazor Čorda je nastavila svoje obrazovanje na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, gdje je 2017. godine doktorirala na temu "Slike u infracrvenom području: odlaganje vidljivoga" pod mentorstvom red. prof. Igora Rončevića i izv. prof. dr. sc. Jane Žiljak Gršić. Njezin doktorski rad istražuje dubine infracrvenog slikarstva, otvarajući nove perspektive u umjetničkom izražavanju i percepciji.
Nazor Čorda je u svojoj bogatoj karijeri održala 42 samostalne izložbe u Hrvatskoj i inozemstvu, uključujući Belgiju i Australiju. Također, sudjelovala je na preko 100 žiriranih skupnih izložbi, što svjedoči o njezinom širokom priznanju u umjetničkom svijetu. Njezin rad nije samo vizualno impresivan, već je i znanstveno značajan, s objavljenim znanstvenim i stručnim radovima koji istražuju primjenu infracrvene metode na slikama.
Osim toga, Nazor Čorda je aktivna članica umjetničkih i znanstvenih zajednica kao što su HDLU Zagreb, InSEA, HULULK i Grupa Infra. Njezina djela nalaze se u fundusima više hrvatskih muzeja i privatnih zbirki, svjedočeći o njezinom trajnom doprinosu hrvatskoj i svjetskoj umjetnosti.
Izložba "Crno u infra (crvenom)" otvorena je za posjetitelje do 17. veljače. Posjetitelji se mogu prijaviti za posjet putem telefona na brojeve 091 181 2946 ili 098 667756. Ova izložba pruža jedinstvenu priliku za uvid u svijet infracrvenog slikarstva kroz oči Dijane Nazor Čorda, umjetnice koja svojim radom ne samo da obogaćuje umjetnički svijet već i postavlja nove standarde u percepciji i izražavanju umjetnosti. Njezina djela, koja spajaju znanstvenu rigoroznost s umjetničkom kreativnošću, pozivaju posjetitelje da se dublje urone u svijet koji prelazi granice tradicionalnog slikarstva, nudeći novo iskustvo percepcije i razumijevanja umjetnosti.
Kreirano: ponedjeljak, 29. siječnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!