Istarski gradić Vodnjan i ove godine otvara svoja vrata međunarodnoj umjetničkoj sceni, potvrđujući svoju poziciju kao važno kulturno središte. Likovna kolonija Arte in situ, koja se održava već sedamnaestu godinu zaredom, ponovno će udahnuti život pitoresknim ulicama Vodnjana, pretvarajući ga u dinamičan otvoreni atelje. Glavni pokretači ovog značajnog kulturnog događaja su renomirani umjetnici Solidea Guerra i Boris Roce, koji uz svesrdnu podršku Turističke zajednice Grada Vodnjana, neumorno rade na promociji umjetnosti i kulturne razmjene.
Inicijatori i Vizija Kolonije
Solidea Guerra, svestrana umjetnica – keramičarka, slikarica i kiparica – porijeklom upravo iz Vodnjana, ključna je figura iza uspjeha kolonije Arte in situ. Njena vizija i entuzijazam svake godine privlače umjetnike iz različitih dijelova svijeta u njen rodni grad. Tijekom boravka koji traje od sedam do četrnaest dana, sudionici imaju priliku ne samo stvarati, već i živjeti Vodnjan, upijajući njegovu jedinstvenu atmosferu, boje, teksture te bogatu povijest i priče njegovih stanovnika. Boris Roce, također istaknuti umjetnik i likovni pedagog, svojim iskustvom i predanošću doprinosi organizaciji i profiliranju kolonije kao relevantnog međunarodnog okupljanja. Njihova zajednička strast prema umjetnosti i želja da obogate kulturnu ponudu Vodnjana rezultirali su manifestacijom koja je postala prepoznatljiv simbol grada.
Kolonija je započela kao simpozij keramike 2006. godine, no s godinama je evoluirala, proširujući svoje horizonte i prihvaćajući različite umjetničke medije i izraze. Danas Arte in situ predstavlja multimedijalni događaj koji slavi kreativnost u svim njenim oblicima, od klasičnih slikarskih i kiparskih tehnika do suvremenih instalacija i performansa. Ova transformacija odražava dinamičnost suvremene umjetničke scene i otvorenost organizatora prema novim idejama i pristupima.
Kreativni Proces i Inspiracija Vodnjanom
Jedna od temeljnih karakteristika kolonije Arte in situ je sloboda – sloboda u izboru teme i umjetničke tehnike. Takav pristup potiče umjetnike na autentičnost i istraživanje vlastitog umjetničkog izričaja, oslobođeni formalnih ograničenja. Grad Vodnjan, sa svojim slojevitim kulturno-povijesnim nasljeđem, postaje neiscrpan izvor inspiracije. Njegove kamene ulice, živopisne fasade, skriveni trgovi i mediteransko ozračje pružaju bogatu paletu motiva i poticaja za umjetničko stvaralaštvo. Umjetnici su pozvani da interpretiraju grad kroz svoju jedinstvenu vizuru, da zabilježe njegove suptilne detalje i pretoče ih u djela koja će kasnije obogatiti kulturnu riznicu grada.
Osim samog urbanog tkiva, interakcija s lokalnom zajednicom i drugim umjetnicima također igra važnu ulogu u kreativnom procesu. Razmjena ideja, iskustava i tehnika stvara poticajno okruženje u kojem nastaju nova prijateljstva i suradnje. Djela stvorena tijekom kolonije nisu samo individualni umjetnički izrazi, već i odraz kolektivne energije i duha zajedništva koji prožima ovaj događaj. Vodnjanske priče, legende i svakodnevni život postaju dio umjetničkog narativa, čineći svaku koloniju jedinstvenim poglavljem u kulturnoj povijesti grada.
Ovogodišnji Sudionici i Međunarodni Karakter
Arte in situ ponosno nastavlja svoju tradiciju međunarodne suradnje, okupljajući i ove godine umjetnike iz čak sedam zemalja. Raznolikost kulturnih pozadina i umjetničkih pristupa sudionika dodatno obogaćuje koloniju, stvarajući platformu za interkulturalni dijalog i razmjenu. Sudionici sedamnaestog izdanja kolonije su:
- Helene Kirchmair (Austrija)
- Stratos Karakitsos (Grčka)
- Jelena Kukić (Srbija)
- Marina Mirković (Srbija)
- Henry Marić (Hrvatska / Velika Britanija)
- Vesna Kuharić-Ternovec (Hrvatska)
- Istog Žorž (Hrvatska)
- Boris Roce (Hrvatska)
- Solidea Guerra (Hrvatska / Velika Britanija)
- Ifigenia Tsirou (Grčka)
- George Vavatsis (Grčka)
- Duygy Kahraman (Turska)
Njihovo prisustvo i radovi doprinijet će daljnjem jačanju međunarodnog ugleda Vodnjana kao grada koji cijeni i njeguje umjetnost. Svaki od ovih umjetnika donosi sa sobom jedinstveni senzibilitet i tehniku, obećavajući raznoliku i intrigantnu završnu izložbu.
Završna Izložba: Susret Umjetnosti i Publike
Kruna rada umjetničke kolonije Arte in situ tradicionalno je završna izložba, koja publici pruža priliku da zaviri u svijet nastalih djela i upozna autore. Ovogodišnja izložba održat će se u četvrtak, 29. svibnja 2025. godine, s početkom u 18:30 sati. Mjesto održavanja je šarmantni ambijent Case Rosina, smještene u ulici San Rocco 48b u Vodnjanu. Casa Rosina, sa svojim autentičnim istarskim ugođajem, pruža idealan okvir za prezentaciju suvremene umjetnosti.
Ulaz na izložbu je slobodan, čime organizatori žele umjetnost učiniti dostupnom svima – lokalnom stanovništvu, turistima i svim zaljubljenicima u kulturu. Posjetitelji će imati priliku razgledati radove, razgovarati s umjetnicima i doživjeti Vodnjan iz jedne nove, umjetničke perspektive. Izložba nije samo prikaz gotovih djela, već i proslava kreativnog procesa, međunarodne suradnje i neraskidive veze između umjetnika i grada koji ih je ugostio.
Nasljeđe i Doprinos Kulturnoj Sceni
Od svojih skromnih početaka kao keramičkog simpozija, Arte in situ je izrasla u respektabilan multimedijalni umjetnički događaj koji značajno obogaćuje kulturnu scenu Istre i Hrvatske. Kroz proteklih šesnaest izdanja, kolonija je ugostila gotovo 200 umjetnika iz različitih zemalja, generacija i umjetničkih usmjerenja. Ova impresivna brojka svjedoči o kontinuitetu, kvaliteti i međunarodnoj prepoznatljivosti manifestacije.
Svaki susret umjetnika u Vodnjanu donosi nove perspektive, potiče dijalog i stvara trajne veze. Kolonija je postala mjesto gdje se rađaju nove ideje, sklapaju prijateljstva i ostvaruju buduće suradnje. Uloga umjetnosti kao univerzalnog jezika koji nadilazi kulturne i jezične barijere ovdje dolazi do punog izražaja. Arte in situ ne samo da promovira suvremenu umjetničku produkciju, već i aktivno doprinosi očuvanju i promociji kulturnog identiteta Vodnjana, istovremeno ga otvarajući suvremenim umjetničkim strujanjima. Grad, nekada poznat po svojoj bogatoj povijesti i tradiciji, danas je zahvaljujući i ovoj koloniji, prepoznat kao živo umjetničko središte koje privlači kreativce iz cijelog svijeta. Djela nastala na koloniji često ostaju kao dio kulturnog nasljeđa grada, bilo kroz javne postave ili privatne kolekcije, dodatno oplemenjujući prostor i svakodnevicu njegovih stanovnika i posjetitelja.
Organizatori, Solidea Guerra i Boris Roce, zajedno s Turističkom zajednicom Grada Vodnjana, s ponosom pozivaju sve ljubitelje umjetnosti, stanovnike Vodnjana i posjetitelje da se pridruže ovom jedinstvenom kulturnom događaju. Posjet završnoj izložbi prilika je da se doživi puls grada kroz oči umjetnika, da se istraže novi umjetnički svjetovi i da se podrži kontinuitet ove vrijedne manifestacije koja na najljepši mogući način spaja tradiciju i suvremenost, lokalno i globalno, potvrđujući da je Vodnjan doista grad umjetnosti.
SMJEŠTAJ U BLIZINI
Vodnjan
Vodnjan, Hrvatska
Kreirano: subota, 24. svibnja, 2025.