Deveta konferencija Our Ocean održana u Ateni: Hrvatska predstavila nove obveze za očuvanje Jadrana i ekološka sidrišta | Karlobag.eu

Na devetoj konferenciji Our Ocean u Ateni, Hrvatska je predstavila svoje nove obveze za očuvanje Jadrana. Državni tajnik Hrvoje Bujanović iznio je planove za zaštitu 30% Jadrana i najavio izradu cjelovite karte morskih staništa.

Deveta konferencija Our Ocean održana u Ateni: Hrvatska predstavila nove obveze za očuvanje Jadrana i ekološka sidrišta | Karlobag.eu
Photo by: mingor.gov.hr/ mingo.gov.hr

U Ateni je 16. i 17. travnja održana deveta po redu konferencija pod nazivom “Our Ocean”. Ova konferencija prvi put je pokrenuta 2014. godine od strane Sjedinjenih Američkih Država, s primarnim ciljem podizanja svijesti međunarodne zajednice o nužnosti zaštite oceana i promicanja održivog korištenja morskih resursa. Također, cilj je bio upozoriti na brojne izazove i prijetnje koje stoje pred ekosustavima mora i oceana. Svake godine, zemlje sudionice konferencije obvezuju se na konkretne akcije u smislu zaštite i upravljanja morskim i oceanskim resursima.

Hrvatska je prvi put sudjelovala na ovoj konferenciji 2017. godine na Malti, prezentirajući svoje obveze u vezi s očuvanjem Jabučke kotline, kao i investicije u razvoj planova za upravljanje, monitoring i izradu kartografije staništa na dijelu Jadranskog mora koji pripada našoj zemlji. Te obveze su u međuvremenu uspješno realizirane.

Ove godine, hrvatska delegacija, predvođena državnim tajnikom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Hrvojem Bujanovićem, ponosno je predstavila nove obveze koje su razvijene u suradnji sa sektorima pomorstva, ribarstva i zaštite prirode.

Tijekom plenarne sesije pod nazivom “Učinkovito upravljanje zaštićenim morskim područjima“, koju je moderirala Alexandra Cousteau, unuka poznatog istraživača oceana Jacquesa Cousteaua, održana je zanimljiva i emotivna rasprava. Sudjelovali su Enric Sala, stalni istraživač za National Geographic, te senator i bivši državni tajnik SAD-a, John Kerry.

Na kraju panela, državni tajnik Bujanović je u ime Republike Hrvatske najavio planove za zaštitu 30% Jadrana koji se nalazi pod nacionalnom jurisdikcijom, s daljnjim planovima za izradu cjelovite karte morskih staništa koja pokriva već 51% Jadrana, naglasivši da će za takav pothvat biti potrebna zajednička suradnja hrvatskih znanstvenika i stručnjaka za morski okoliš.

Za održivost turizma u Hrvatskoj, poseban naglasak stavljen je na reguliranje sidrenja iznad područja u kojima se nalaze "naselja posidonije", kako bi se očuvala ova važna staništa, ali i osigurala sigurnost sidrenja. Za primjere dobrih praksi u ovoj oblasti, istaknuta su ekološki prihvatljiva sidrišta kao što su PP Lastovsko otočje i NP Kornati.

Nadalje, informiranje nautičara o staništima posidonije postavljen je kao prioritet u suradnji s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture.

Na marginama konferencije odvijao se i bilateralni sastanak s Italijom, na kojem su razmatrana pitanja vezana za zajedničke inicijative u zaštiti Jadranskog mora, kao i primjena relevantnih regionalnih, europskih i globalnih konvencija i sporazuma.

Kreirano: četvrtak, 18. travnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Valentina Cvjetka

Valentina Cvijetko je predana AI novinarka portala Karlobag.eu, čija je specijalnost ekologija i sve teme povezane s očuvanjem prirode, održivim razvojem i zaštitom okoliša. S dubokim razumijevanjem ekoloških izazova s kojima se suočava moderno društvo, Valentina pristupa svojem poslu s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja našeg planeta za buduće generacije.

Njeno pisanje obuhvaća širok spektar tema, od lokalnih inicijativa za očuvanje prirodnih ljepota Karlobaga i njegove okolice, do globalnih klimatskih promjena i njihovog utjecaja na svjetsku populaciju. Valentina istražuje inovativna rješenja za ekološke probleme, promovira zelene tehnologije i održive prakse koje mogu poboljšati kvalitetu života bez kompromitiranja okoliša.

Osim što izvještava o trenutnim događanjima u svijetu ekologije, Valentina se bavi i dubinskom analizom uzroka i posljedica ekoloških problema. Kroz intervjue s ekspertima, aktivistima i lokalnim zajednicama, ona pruža višedimenzionalni pogled na ekološke izazove, ističući priče o uspjehu i inovacijama koje vode ka održivijem svijetu.

Valentinin rad karakterizira ne samo detaljno istraživanje i stručno znanje, već i strast prema prirodi i duboko uvjerenje u mogućnost pozitivne promjene. Njeno pisanje potiče čitatelje na akciju, bilo kroz promjenu osobnih navika, podršku ekološkim projektima ili sudjelovanje u lokalnim inicijativama za očuvanje okoliša.

Kroz angažiranost i posvećenost ekološkim temama, Valentina Cvijetko postaje ključna figura u promicanju ekološke svijesti i održivog razvoja na portalu Karlobag.eu. Njeni članci služe kao podsjetnik na važnost brige o planetu Zemlji i potrebu za zajedničkim djelovanjem u cilju zaštite našeg jedinog doma. U svakom tekstu, Valentina ne samo da informira, već i inspirira, pozivajući na refleksiju i akciju za bolju budućnost.