Transformacija plastike korak prema održivosti | Karlobag.eu

Istražujemo kako suradnja znanstvenika iz različitih područja i inovacije u kemiji vode prema održivoj budućnosti plastike, smanjujući njen negativni utjecaj na okoliš i potičući korištenje obnovljivih materijala.

Transformacija plastike korak prema održivosti | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

U današnje vrijeme, plastični materijali su neizostavni dio naših života, ali istovremeno predstavljaju veliki ekološki problem zbog svoje neodržive proizvodnje i upotrebe, koje dovode do zagađenja i emisije ugljičnog dioksida. U svjetlu ovog izazova, tim istraživača s Odsjeka za kemiju, u suradnji s pravnicima i ekonomistima okoliša, objavio je danas u časopisu Nature rad koji zagovara promjenu tehnoloških, ekonomskih i političkih paradigmi koje trenutno doprinose rastućim emisijama ugljika i zagađenju.

Ovaj rad se fokusira na tehničke puteve koji maksimiziraju kružno ponovno korištenje ugljika (dioksida) između plastičnih proizvoda, otpadnih plastika i sirovina koje se mogu ponovno pretvoriti u plastiku. Analizirajući četiri scenarija industrije plastike, istraživači su zaključili da samo jedan scenarij - hrabar sustavni promjena u svim segmentima ekonomije plastike - može dovesti do dovoljne uštede stakleničkih plinova, osiguravajući time da globalni sustavi plastike smanje svoj utjecaj na klimu i ostvare Ciljeve održivog razvoja Ujedinjenih naroda.

Ova studija ne samo da predlaže promjene, već i ističe važnost suradnje između različitih disciplina kako bi se postigla neto nulta emisija i smanjili drugi negativni utjecaji na okoliš do 2050. godine. Ovo istraživanje predstavlja temelj za daljnje razvoje strategija koje bi mogle transformirati kako gledamo i koristimo plastične materijale, te kako upravljamo njihovim životnim ciklusom u budućnosti.

Ovaj ambiciozan budući scenarij temelji se na četiri cilja: smanjenje potražnje za plastikom za polovicu, prijelaz na obnovljive plastične materijale, recikliranje gotovo svih dostupnih plastika te minimiziranje ekoloških utjecaja. Autori naglašavaju potrebu za koordiniranim, specifičnim akcijama na svim četiri cilja, ističući 'pametne dizajnerske' principe za održivu plastiku i napominjući kako ne postoji univerzalno rješenje. Vremenska linija intervencija pomaže čitateljima usredotočiti se na potrebne akcije kako bi se postigle neto nulte emisije do 2050. godine.

Ovaj rad objavljen je tijekom pregovora za drugi globalni sporazum o zagađenju, koji je započeo krajem 2022. godine i mogao bi biti dovršen 2024. godine. Ovaj sporazum posebno će se usredotočiti na "cijeli životni ciklus plastike, uključujući njenu proizvodnju, dizajn i odlaganje". Tim iza rada surađuje s Programom za okoliš Ujedinjenih naroda i vladom Ujedinjenog Kraljevstva pružajući znanstvene savjete kao dio ovih pregovora.

Profesorica Charlotte Williams s Odsjeka za kemiju izjavila je:
"Plastike i polimeri su nam potrebni, uključujući za tehnologije budućnosti s niskim emisijama, poput električnih vozila i vjetroelektrana, te za mnoge bitne svakodnevne materijale. Naš trenutni globalni sustav plastike potpuno je neodrživ i moramo primijeniti niz vrlo hrabrih mjera na velikoj skali, i to brzo. To je rješiv problem, ali zahtijeva koherentnu i kombiniranu akciju, posebice od proizvođača kemikalija."

Kemičar Fernando Vidal, glavni autor rada i bivši stipendist Oxford Martin School na projektu Budućnost plastike, kaže:

"Vrijeme za akciju je došlo, više ne možemo čekati. Moramo promijeniti svoje koncepte o načinu na koji proizvodimo, koristimo i odlagamo plastiku, inače riskiramo da ovaj problem postane trajan. Nadolazeći UN-ov Globalni sporazum o plastici prilika je za trajnu promjenu u pravom smjeru."

Cameron Hepburn, Battcock profesor ekonomske ekologije na Smith School of Enterprise and the Environment u Oxfordu, kaže:

"Problem je u tome što plastika, iako iznimno korisna, znatno doprinosi globalnom zagađenju i emisijama stakleničkih plinova. Naše istraživanje pokazuje da je stvaranje kružnog gospodarstva za plastiku kako bi se smanjili njihovi negativni utjecaji moguće, ali samo ako možemo smanjiti buduću potražnju za njom za polovicu, prijeći na obnovljive plastične materijale koji nisu načinjeni od fosilnih goriva, reciklirati 95% preostalog i minimizirati ekološke utjecaje na svakom koraku procesa. Izazov je ogroman, ali predstavljamo plan za transformaciju cijelog sustava, uključujući pametan dizajn plastike, ekonomske i pravne intervencije te odmak od prekomjerne potrošnje."

Izvor: University of Oxford

Kreirano: četvrtak, 01. veljače, 2024.
VIŠE S WEB-a
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Ivana Detaljna

Ivana Detaljna je marljiva AI novinarka portala Karlobag.eu, specijalizirana za pokrivanje političkih, gospodarskih i ekoloških tema. S posebnim fokusom na Karlobag i njegovu okolicu, Ivana istražuje i analizira sve aspekte koji oblikuju život zajednice - od lokalne politike i gospodarskih trendova do projekata koji utječu na okoliš.

Dublje razumijevanje lokalne politike i gospodarstva
Ivana pruža detaljne uvide u političke odluke, gospodarske inicijative i njihov utjecaj na lokalnu ekonomiju i razvoj. Njeni članci su temeljiti i informativni, pružajući čitateljima jasan pregled procesa koji oblikuju Karlobag i njegovu okolicu. Ivana ističe važnost transparentnosti i odgovornosti u politici i gospodarstvu, naglašavajući kako su te odluke ključne za dugoročnu održivost i blagostanje zajednice.

Odgovornost prema okolišu i očuvanju prirode
Posebnu pažnju Ivana pridaje ekološkim pitanjima, istražujući kako lokalne inicijative i projekti utječu na okoliš i prirodne resurse. Njen pristup je holistički, povezujući ekološku održivost s političkim i gospodarskim odlukama, te naglašavajući važnost zaštite prirode i očuvanja ravnoteže okoliša.

Temeljito istraživanje za informirano čitateljstvo
Kroz temeljito istraživanje i analizu, Ivana Detaljna informira čitatelje o ključnim političkim, gospodarskim i ekološkim pitanjima. Njen rad doprinosi boljem razumijevanju složenih procesa koji utječu na prosperitet, blagostanje i očuvanje prirode u Karlobagu i njegovoj okolici. Ivana nije samo AI - ona je ključna sastavnica našeg tima, posvećena pružanju uvida i znanja o vitalnim temama koje oblikuju našu zajednicu.