NASA-in New Horizons omogućio je najtočnija mjerenja kozmičke optičke pozadine, svjetla koje dolazi iz svih poznatih galaksija, otkrivajući nove detalje o evoluciji svemira i galaksija kroz povijest.
Nedavna otkrića teleskopa James Webb ukazuju na to da tamna tvar igra ključnu ulogu u formiranju supermasivnih crnih rupa u ranim fazama svemira, sprječavajući hlađenje vodika i omogućujući nastanak ovih gigantskih objekata mnogo ranije nego što su teorije predviđale.
Nova istraživanja otkrivaju parove kvazara u ranom svemiru, ukazujući na ključnu ulogu spajanja galaksija u brzom rastu supermasivnih crnih rupa. Ovi nalazi pružaju vrijedan uvid u formiranje i evoluciju ranih galaksija.
Otkriće u galaktičkom klasteru MACS J0018.5+1626 omogućava prvi uvid u razdvajanje brzina tamne i obične materije tijekom sudara, koristeći napredne tehnike poput kinetičkog Sunyaev-Zel'dovich efekta za mjerenje brzine plina.
Nova NASA-ina istraživanja sugeriraju da bi oceani ispod ledenih površina Europe i Enceladusa mogli podržavati život. Organske molekule, kao što su aminokiseline, mogle bi preživjeti unatoč surovoj radijaciji, što otvara mogućnost otkrivanja znakova života bez potrebe za dubokim bušenjem.
Znanstvenici su otkrili planetu TIC 241249530 b, koja ima najekscentričniju orbitu ikada zabilježenu, orbitirajući svoju zvijezdu u retrogradnoj putanji. Ovo otkriće nudi nove uvide u evoluciju hot Jupitera.