Prijam u kadetsku službu na Sveučilištu u Zagrebu: vojno inženjerstvo i druge studijske programe za 2024./2025.

Ministarstvo obrane raspisalo je natječaj za prijam kadeta u akademskoj godini 2024./2025. na sveučilišne studije vojnog inženjerstva i drugih vojnih programa. Prijave traju do 16. kolovoza 2024., a uvjeti uključuju državljanstvo Hrvatske, završenu srednju školu i ispunjenje zdravstvenih kriterija.

Prijam u kadetsku službu na Sveučilištu u Zagrebu: vojno inženjerstvo i druge studijske programe za 2024./2025.
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Ministarstvo obrane raspisalo je u srijedu 24. srpnja 2024. godine javni natječaj za prijam u kadetsku službu za akademsku godinu 2024./2025. u status kadeta/kadetkinja. U jesenskom upisnom roku moguće je prijaviti se na prvu godinu sveučilišnog prijediplomskog studija na Sveučilištu u Zagrebu.

Sveučilište u Zagrebu
Sveučilišni prijediplomski studij Vojnog inženjerstva - do ispunjenja kvote od 70 kandidata/kinja.
Rok za podnošenje prijava je 16. kolovoza 2024. godine.

Kandidati/kinje se prijavljuju elektronički Središnjem prijavnom uredu na portalu postani-student (https://www.postani-student.hr) i pismeno na adresu: Ministarstvo obrane, Središnjica za upravljanje osobljem, Zagreb, Ilica 256b.

Uvjeti prijave
Uvjeti za prijam u kadetsku službu uključuju:
- Državljanstvo Republike Hrvatske
- Rođen/a 2002. godine ili kasnije
- Završena četverogodišnja srednja škola
- Da se protiv kandidata ne vodi kazneni postupak po službenoj dužnosti
- Da nije pravomoćno osuđivan/a za kaznena djela navedena u članku 35. stavku 1. podstavku 2. Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske ("Narodne novine", br. 73/13, 75/15, 50/16, 30/18, 125/19, 158/23 i 14/24)
- Upisan/a na prvu godinu redovitog studija (u jesenskom upisnom roku u rujnu 2024.)
- Ispunjeni zdravstveni, psihički, tjelesni i sigurnosni kriteriji za kadete propisani Pravilnikom o utvrđivanju zdravstvenih, psihičkih, tjelesnih i sigurnosnih uvjeta za prijam u službu u Oružane snage Republike Hrvatske ("Narodne novine", br. 37/24), koji će se po pozivu Ministarstva obrane utvrditi u posebnom postupku prije upisa na sveučilišni studij.

Odabirni postupak
Kandidati/kinje koji ispunjavaju propisane uvjete i prijave se elektronički Središnjem prijavnom uredu na portalu postani-student, Ministarstvo obrane pozvat će na odabirni postupak.

Kandidati koji nisu zadovoljili kriterije odabirnog postupka Ministarstva obrane Republike Hrvatske u ljetnom upisnom roku, ne mogu se prijaviti na jesenski upisni rok, jer propisani zdravstveni i psihološki kriteriji vrijede godinu dana.

Upisi i pripremni kamp
Upise na sveučilišni studij kandidati/kinje provode u skladu s propisima i uvjetima natječaja koji raspisuje Sveučilište u Zagrebu, a u skladu s obavijestima objavljenim na internetskim stranicama Ministarstva obrane i vojnih studija (https://vojni.unizg.hr).

Kandidati/kinje koji zadovolje uvjete odabirnog postupka, a prijavili su se na studij Vojnog inženjerstva na portalu postani-student, bit će pozvani na pripremni kamp koji će se provesti tijekom rujna 2024.

Dodatne informacije
Informacije u vezi s natječajem nalaze se na internetskoj stranici Ministarstva obrane https://www.morh.hr, a dodatne obavijesti kandidati/kinje mogu dobiti na telefone referade Hrvatskog vojnog učilišta "Dr. Franjo Tuđman" (01/3786-666), Središnjice za upravljanje osobljem (01/3784-812 i 01/3784-814) te u područnim odjelima za poslove obrane i područnim odsjecima za poslove obrane.

Ministarstvo obrane također je objavilo natječaje za druge studijske programe poput sveučilišnog prijediplomskog studija Vojnog vođenja i upravljanja, kao i integriranog prijediplomskog i diplomskog sveučilišnog studija Vojnog pomorstva na Sveučilištu u Splitu. Za prijavu na ove programe, kandidati/kinje trebaju ispunjavati slične uvjete kao i za studij Vojnog inženjerstva.

Više informacija o natječaju možete pronaći na: https://www.morh.hr/javni-natjecaj-za-prijam-u-kadetsku-sluzbu-u-ak-god-2024-2025/

Za dodatne informacije, kandidati/kinje se mogu obratiti putem telefona navedenih na web stranici Ministarstva obrane ili posjetiti područna odjeljenja za poslove obrane.

Kreirano: petak, 26. srpnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Tea Nagazić-Skoćiš

Tea Nagazić-Skoćiš je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu, s izraženim interesom za vojna pitanja, obrambene tehnologije i naoružanje, kako unutar Hrvatske tako i na globalnoj razini. Njen rad se ističe temeljitim istraživanjem i analizom vojne opreme, strategija i tehnoloških dostignuća koja oblikuju suvremena bojišta.

Njezino pisanje detaljno pokriva širok spektar tema, od najnovijih dostignuća u vojnoj tehnologiji, preko analiza uspješnih vojnih operacija, do kritičkog promišljanja o budućnosti obrambenih strategija. Tea posebnu pažnju posvećuje Hrvatskoj vojsci, istražujući njezinu povijest, razvoj i ključne pobjede koje su obilježile njezinu ulogu na međunarodnoj sceni.

Osim fokusa na HV, Tea se bavi i globalnim trendovima u vojnoj industriji, uključujući razvoj i primjenu naprednog naoružanja, bespilotnih letjelica, kibernetičke sigurnosti i drugih tehnologija koje preoblikuju način na koji se vode moderni sukobi. Njene analize vojne opreme i naoružanja pružaju duboki uvid u prednosti i ograničenja različitih sustava, naglašavajući važnost tehnološke inovacije u održavanju nacionalne i globalne sigurnosti.

Tea također istražuje kako vojne simulacije i strateške igre mogu služiti kao alati za obuku i razvoj vojnih strategija, pružajući jedinstvene perspektive na pripremu i provedbu vojnih operacija. Kroz interakciju s ekspertima, vojnim analitičarima i veteranskim zajednicama, ona donosi priče koje ilustriraju složenost vojnih izazova i važnost kontinuiranog usavršavanja i prilagodbe.

Njezin angažman na Karlobag.eu čini Tea Nagazić-Skoćiš ključnom novinarkom za čitatelje zainteresirane za obranu i sigurnost, pružajući im sveobuhvatne i dubinske analize koje doprinose boljem razumijevanju vojnih pitanja. Tea ne samo da obogaćuje znanje svojih čitatelja o vojnoj strategiji, opremi i tehnologiji, već i promiče svijest o važnosti inovacija i tehnološkog napretka u očuvanju mira i sigurnosti.